Izraeli nis sulmet me raketa në Homs të Sirisë: Media shtetërore

Ushtria izraelite thotë se avionët e saj luftarakë sulmuan një bateri siriane të mbrojtjes ajrore nga e cila u lëshua një raketë kundërajrore drejt Izraelit.

Izraeli ka nisur sulme ajrore në Siri, duke synuar vendndodhjet afër qytetit të Homsit të kontrolluar nga qeveria, por mbrojtja ajrore siriane rrëzoi shumicën e raketave, sipas një raporti të medias shtetërore.

Agjencia e lajmeve SANA, duke cituar një deklaratë të ushtrisë herët të dielën, tha se raketat fluturuan mbi pjesë të kryeqytetit të Libanit, Bejrut, përpara se të godasin vendndodhje në afërsi të qytetit të Homsit.
Ato kanë rezultuar vetëm me dëme materiale, tha SANA.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se avionët e saj luftarakë kishin nisur një sulm ndaj një baterie siriane të mbrojtjes ajrore nga e cila një raketë kundërajrore u lëshua drejt Izraelit.

Avionët sulmuan gjithashtu objektiva të tjerë në zonë, tha Avichay Adraee.

Më herët të shtunën, Adraee tha në Twitter se raketa kundërajrore e lëshuar nga territori sirian drejt Izraelit kishte shpërthyer në ajër. Nuk ka pasur viktima, tha ai.

Izraeli në muajt e fundit ka intensifikuar sulmet në aeroportet dhe bazat ajrore siriane për të penguar përdorimin në rritje të Iranit të linjave të furnizimit ajror për të ofruar armë për aleatët në Siri dhe Liban, duke përfshirë Hezbollahun e Libanit.

Sulmet izraelite janë pjesë e një përshkallëzimi të atij që ka qenë një konflikt me intensitet të ulët prej vitesh me qëllimin për të ngadalësuar shtrirjen në rritje të Iranit në Siri, thonë ekspertët ushtarakë izraelitë.

Ndikimi i Iranit është rritur në Siri që kur filloi të mbështesë Presidentin Bashar al-Assad në luftën civile që filloi në 2011.

Luftëtarët aleatë të Iranit, duke përfshirë Hezbollahun, tani kanë ndikim në zonat në Sirinë lindore, jugore dhe veriperëndimore dhe në disa periferi përreth kryeqytetit./GazetaImpakt/AlJazeera

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne