Japonia do të vazhdojnë financimin për agjencinë e refugjatëve palestinezë

Japonia do të rifillojë financimin e agjencisë së OKB-së për refugjatët në Palestinë, e njohur si UNRWA. Ministrja e Jashtme Kamikawa Yoko u takua me shefin e agjencisë Philippe Lazzarini në Tokio të enjten për të diskutuar punën e organizatës në vazhdën e sulmeve të Izraelit në enklavën e rrethuar bregdetare të Gazës.

Ministria e Jashtme e Japonisë tha në një deklaratë se UNRWA-ja do të krijojë një “kornizë të re” me Tokion për menaxhimin dhe monitorimin e projekteve për të siguruar transparencën dhe gjurmueshmërinë e projekteve, me pjesëmarrjen aktive të stafit japonez të agjencisë. Yoko vlerësoi planin e veprimit të UNRWA-së për të ardhmen dhe përpjekjet shtesë dypalëshe me Japoninë në përputhje me prioritetet e saj.

“Japonia dhe UNRWA-ja konfirmuan se do të avancojnë koordinimin përfundimtar në lidhje me përpjekjet e nevojshme për të rifilluar kontributin e Japonisë”, thuhet në deklaratë, ndërsa Yoko tha se duhet të merren masa efektive nga agjencia “për të siguruar që ndihma jonë të mos përdoret për asnjë aktivitet terrorist”. Në fillim të këtij viti në janar, Japonia iu bashkua të paktën 11 aleatëve të saj perëndimorë, duke përfshirë SHBA-në dhe Britaninë, për të ndaluar financimin e agjencisë së OKB-së pas akuzave nga Tel Avivi kundër UNRWA-së. Megjithatë, Australia, Kanadaja, Suedia dhe Islanda kanë rifilluar financimin.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz. Mbi 32.500 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe mbi 74.900 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së. Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne