Bota Opinion

“Ju jeni pushuar!” Trump shkarkon njeriun e tij të luftës

Nga: George Galloway

Donald Trump vazhdon përpjekjet e tij për t’i dhënë fund luftës 18-vjeçare në Afganistan duke bërëkështu  një hap prapa, duke shkarkuar edhe këshilltarin e tij të sigurisë kombëtare John Bolton një nga mbështetësit kryesorë të saj.

Kjo shihet si përpjekja e fundit e Trump për të afruar fundin e luftës më të gjatë në Historinë e SHBA- së, në fakt, sesa përfshirja e tyre e drejtpërdrejt në Luftën e Dytë Botërore dhe Luftën e Vietnamit.

Aksioni për largimin e Boltonit erdhi pas vrasjes së një ushtari të vetëm amerikan nga Talibanëve që ndodhi pas rrëzimit të një droni gatë javës së samitit e shtoi më shumë zemërimin e presidentit në 10 ditët e fundit.

Por kjo dukej të ishte diçka e shkruar, pasi John Bolton është këshilltari i tretë për siguri kombëtare, i shkarkuar nga Trump, megjithse ai ka shërbyer edhe në administrata të tjera të djathta.

Bolton shkaktoi zhurmë edhe gjatë takimit në samitin e Hanoit midis Trump dhe Kim Jong-un, i cili i vendosi marrëdhëniet SHBA-Koreane ën vështirësi kur pikërisht kur ato dukeshin se do të përmirësoheshin ndjeshëm. Mbështetja e tij për situatën dhe ndryshimet në  Venezuelë është një tjetër gabim tipik i Boltonit. Duke punuar me grupin e tij ai e çoi presidentin në njohjen e një njeriu në rrugët e Caracas, Juan Guaido, i cili pretendoi se ai ishte presidenti i ligjshëm i vendit të pasur me naftë dhe i aftë për një grusht shteti për të rrëzuar Nikolas Maduron.

Ajo çfarë ndodhi më pas ishte thjsht një skenë opere komike dhe jo një grusht shteti. Para se të mbaronte dita, udhëheqësit kryesorë të grushtit të shtetit ishin fshehur në ambasadat e huaja dhe shumë pak kush do ta degjonte atë që dëshironte të ishte president.

Bolton bëri maksimumin e tij për të minuar tërheqjen e trupave të Trumpit nga Siria, një tjetër embargo e huaj katastrofike e trashëguar nga banda Obama-Klinton. Megjithë premtimet e tij në fushatë, ai nuk kishte qenë në gjendje të largohej prej saj, pavarësisht se ishte i qartë për të gjithë të tjerët në botë që Asadi dhe banda e mercenarëve të huaj ishin të prerë për të shkatërruar Sirinë plotësisht dështuan, duke e lënë Presidentin Bashar Al Asad nga kryetarin më të popullarizuar dështak të nënvlerësuar.

“Unë kam thën që në fillim që në rrugën e tij prej një lojtari Presidenti Trump nuk e donte luftë kundër Iranit. Por atë me siguri e bëri John Bolton” shkruan Fox News. Trump dëshironte të trajtonte “negociatat” e Iranit si ato të Koresë së Veriut: Një kërcënim mbi kërcënimet dhe sanksione ekonomike, duke arritur kulmin me një përqafim burrëror që ndërmjetësoi personalisht “marrëveshjen” edhe pak kohë më parë me udhëheqjen iraniane.

Me vonesë, mbase shumë vonë,  ai zbuloi që Bolton nuk po luante lojëra, por donte llojin e kaosit të cilin e mbrojti dhe shkaktoi pa pushim zjarr në Irak dhe rajonin përrreth.

John Bolton, si shumë të tjerë, ishte një “skifter pule”, gjithmonë i gatshëm për të luftuar deri në pikën e fundit të gjakut të dikujt tjetër. Ai i shmanget projektit gjatë Luftës së Vietnamit sepse siç tha ai vetë “Unë nuk doja të vdisja përballë në një thelbi orizi të Azisë Juglindore”.

Asgjë e keqe me këtë,

nëse ai nuk do të kishte vazhduar të “mbështeste” luftën dhe valën

58.000 amerikanë që vdiqën përballë, në luftën që ai dredhi.

Kështu që, lamtumirë, John Bolton. Ju vrau shumë njerëz. Falë Zotit dhe Presidentit Trump ju nuk do të vrisni më./Gazetaimpakt/rt/