Protestuesit pro-Palestinë në “Columbia University”, New York, pushtojnë ndërtesën pasi kolegji pezulloi studentët

Protestuesit pro-palestinezë në Universitetin e Kolumbias zaptuan një ndërtesë në kampusin e qytetit të Nju Jorkut të martën një ditë pasi universiteti filloi të pezullonte demonstruesit studentorë. Protestuesit të cilët “pushtuan” Hamilton Hall, shfaqën pankarta nga një dritare ku lexohej “Intifada”, fjalë arabe që nënkupton një kryengritje, raportoi CNN, duke lëshuar një video të eventit. Universiteti tha në një njoftim herët në mëngjes se aksesi efektiv i menjëhershëm në kampusin Morningside është kufizuar për studentët që banojnë në konviktet e banimit brenda kampusit dhe për punonjësit që ofrojnë shërbime të ndryshme.

“Ky kufizim aksesi do të mbetet në fuqi derisa rrethanat të lejojnë ndryshe,” tha ai. “Siguria e çdo anëtari të këtij komuniteti është parësore. Ne ju falënderojmë për durimin, bashkëpunimin dhe mirëkuptimin tuaj.” Universiteti filloi pezullimin e aktivistëve studentorë pro-palestinezë të hënën, të cilët refuzuan të çmontonin një kamp proteste në kampusin e qytetit të Nju Jorkut, pasi shkolla e Ivy League shpalli një ngërç në bisedimet që kërkonin t’i jepnin fund demonstratës.

Presidenti i Universitetit Nemat Shafik tha në një deklaratë se negociatat e gjata mes organizatorëve studentorë dhe drejtuesve akademikë nuk kishin arritur t’i bindin demonstruesit të heqin dhjetëra tendat e ngritura për të shprehur kundërshtimin ndaj luftës së Izraelit në Gaza. Kolumbia filloi pezullimin e studentëve pas gati dy javësh proteste kundër luftës së Izraelit në Gaza që kanë përfshirë institucionet e arsimit të lartë nga bregu në breg, pasi rreth 100 protestues u arrestuan për herë të parë në këtë universitet më 18 prill.

Në paralajmërimin e fundit, autoritetet në universitetin prestigjioz në Nju Jork kërkuan që kampi i protestës të pastrohet deri në orën 14:00. (6 pasdite GMT) ose studentët do të përballeshin me masa disiplinore. “Këto taktika të neveritshme të frikësimit nuk do të thonë asgjë në krahasim me vdekjen e mbi 34,000 palestinezëve,” tha një deklaratë, e lexuar nga një student në një konferencë shtypi pas afatit, duke iu referuar numrit të të vdekurve në Gaza. “Ne nuk do të lëvizim derisa Columbia të përmbushë kërkesat tona ose … të zhvendosemi me forcë,” tha studenti, i cili nuk dha emrin.

Demonstruesit janë zotuar se do të qëndrojnë në kampus derisa të plotësohen kërkesat e tyre. Ndër kërkesat e tyre kryesore është që institucioni të heqë akseset financiare të lidhura me Izraelin. Zëvendëspresidenti i Komunikimit të Kolumbisë, Ben Chang, tha se universiteti “kishte filluar të pezullojë studentët si pjesë e kësaj faze tjetër të përpjekjeve tona për të garantuar sigurinë në kampusin tonë”. Ai tha se studentët ishin paralajmëruar se do të “vendosen në pezullim, ose do të shpallen të papërshtatshëm për të përfunduar semestrin ose të diplomohen dhe do të kufizohen nga të gjitha hapësirat akademike, rezidenciale dhe rekreative”.

Ndërkohë, në Universitetin e Teksasit në Austin, policia u përlesh me protestuesit të hënën, duke përfshirë përdorimin e sprejit të piperit, dhe bëri arrestime gjatë çmontimit të një kampi, duke iu shtuar më shumë se 350 personave të arrestuar në mbarë vendin gjatë fundjavës. “Nuk do të lejohen fushime,” tha guvernatori i Teksasit Greg Abbott në mediat sociale.Në vend të kësaj, po bëhen arrestime”. Paul Quinzi, nga Shoqata e Avokatëve të Austin që po ndihmon të arrestuarit, i tha AFP-së se ata numëruan deri në atë moment “të paktën 80 arrestime të cilat ende po vazhdojnë”. Policia i shtyu dhe i dëboi protestuesit në Universitetin e Commonwealth të Virxhinias (VCU) në Richmond, nga ato që treguan pamjet e televizionit lokal. Studentët thanë se policia përdori gaz lotsjellës dhe sprej piper për t’i larguar ata.

VCU tha në një deklaratë në platformën e mediave sociale X se u kishte ofruar vazhdimisht mundësi protestuesve, “shumë prej të cilëve nuk ishin studentë… për t’u larguar. Ata që nuk e bënë këtë, iu nënshtruan arrestimeve dhe pasojave penale”. Protestat kundër luftës së Gazës, me numrin e saj të lartë të vdekjeve të civilëve palestinezë, kanë paraqitur një sfidë për administratorët e universiteteve që përpiqen të balancojnë të drejtat e fjalës së lirë me ankesat se tubimet janë kthyer në antisemitizëm dhe urrejtje. Pamjet e policisë e pajisur me mjete për rebelim të vendosur në kolegje të ndryshme për të shkatërruar mitingjet janë parë në mbarë botën, duke rikujtuar kështu  lëvizjen e protestueseve që shpërtheu gjatë Luftës së Vietnamit./  DS

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne