Kabineti izraelit i luftës: Rezoluta e OKB-së për armëpushim “nuk ka rëndësi operacionale”

Anëtari i kabinetit izraelit të luftës Benny Gantz pretendoi se vendimi i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për armëpushimin në Gaza gjatë muajit të Ramazanit “nuk ka asnjë rëndësi operacionale për Izraelin”, duke deklaruar se vendi do t’i vazhdojë sulmet në Gaza. “Vendimi i Këshillit të Sigurimit (për armëpushimin në Gaza) nuk ka asnjë rëndësi operacionale për ne”, shkroi Gantz në “X”, duke përmendur kthimin e pengjeve dhe “eliminimin e kërcënimit të Hamasit”.

“Marrëdhëniet e veçanta midis Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara janë shtylla kryesore e sigurisë dhe marrëdhënieve të jashtme të Izraelit”, tha Gantz, duke shtuar se dialogu me administratën amerikane “është i nevojshëm pavarësisht vështirësive dhe mosmarrëveshjeve”. Izraeli njoftoi më herët anulimin e vizitës së delegacionit që do të shkonte në Washington për bisedime mbi operacionin në qytetin Rafah në jug të Rripit të Gazës, pasi SHBA-ja abstenoi nga votimi i rezolutës së KS të OKB-së që kërkon armëpushim në Gaza.

Ministri i Jashtëm izraelit, Yisrael Katz, kundërshtoi gjithashtu vendimin e KS të OKB-së, duke thënë: “Izraeli nuk do të pushojë armët. Ne do ta shkatërrojmë Hamasin”. Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi sot një rezolutë që kërkon armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës për muajin e Ramazanit. Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Të paktën 32.333 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe 74.694 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave. Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne