Kina i përgjigjet Bidenit për komentet e ‘diktatorit Xi’

Deklaratat e presidentit amerikan janë “absurde” dhe përbëjnë “një provokim të hapur politik”, ka thënë Ministria e Jashtme kineze.

Pekini është shprehur kundër komenteve të presidentit amerikan Joe Biden që i referohej udhëheqësit kinez Xi Jinping si “një diktator”, duke pretenduar se deklaratat janë plotësisht fyese.

Duke folur të martën në një mbledhje fondesh në Kaliforni, Biden iu drejtua polemikave rreth një tullumbaceje kineze që hyri në hapësirën ajrore të SHBA në fillim të këtij viti, duke sugjeruar se Xi as nuk e dinte që anija ishte  aty.

“Ky është një siklet i madh për diktatorët. Kur ata nuk e dinin se çfarë ndodhi. Ajo tullumbace nuk duhej të shkonte aty ku ishte. U hodh në erë”, tha ai në atë kohë.

Të mërkurën, duke folur në një konferencë të rregullt për shtyp, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning i përshkroi komentet si “jashtëzakonisht absurde”, duke shtuar se ato “shkelën seriozisht dinjitetin politik të Kinës”. Ajo tha se deklarata të tilla shkelin etiketën diplomatike dhe kundërshtojnë faktet themelore.

“Është një provokim i hapur politik”, theksoi Mao.  Zëdhënësja përsëriti gjithashtu qëndrimin e Kinës se baloni – për të cilin Uashingtoni ka këmbëngulur se po kërkonte të mbikqyrte vendet strategjike në Shtetet e Bashkuara kontinentale – u largua në hapësirën ajrore të SHBA-së për shkak të “faktorëve të forcës madhore”.

“Pala amerikane shtrembëroi faktet dhe abuzoi me forcën, duke reflektuar plotësisht natyrën bulliste dhe hegjemoniste të SHBA-së”, tha ajo.

Përplasja mes Kinës dhe SHBA-së vjen menjëherë pas një vizite historike të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Pekin, ku ai u takua me Xi dhe zyrtarë të tjerë të lartë kinezë.

Të hënën, kryediplomati amerikan deklaroi se të dy vendet kishin arritur “progres” drejt rivendosjes së marrëdhënieve të tyre dypalëshe në rrugën e duhur. Blinken u zotua gjithashtu se SHBA do të “menaxhonte me përgjegjësi” konkurrencën me Kinën në mënyrë që marrëdhënia e tyre “të mos kalojë në konflikt”, sipas Departamentit të Shtetit.

Gjatë takimit me Blinken, Xi tha se Pekini “respekton interesat e SHBA-së dhe nuk kërkon të sfidojë apo zhvendosë Shtetet e Bashkuara”, duke shtuar se Uashingtoni gjithashtu “duhet të respektojë Kinën” dhe të mos cenojë të drejtat dhe interesat e saj legjitime.

Në muajt e fundit, marrëdhëniet kino-amerikane janë dëmtuar nga një sërë mosmarrëveshjesh, ku Tajvani është një nga më përçarësit. Kina e konsideron ishullin vetëqeverisës një pjesë të territorit të saj sovran dhe ka protestuar vazhdimisht kundër shitjes së pajisjeve ushtarake nga Uashingtoni në Taipei. /RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne