Opinion

Klipi shpjegues i censurave në Facebook kujton kohën kur medias perëndimore i pëlqente Sulejmani dhe mbyll llogaritë popullore për shpërndarjen e tij

Nga: Ahmad Halabisaz

Facebook po dyfishon censurimin e çdo gjëje duke lënë më pak nga koha kur ishte gjallë e gjeneralit të vrarë iranian Kasem Sulejman, duke fshirë një klip që tregon historinë e tij për të luftuar terrorizmin dhe kontrollin e llogarisë që e poston atë.

Monstruoziteti i mediave sociale nuk e hoqi vetëm segmentin “In the Now” të gazetarit të pavarur Dan Cohen, “Si” djali i mirë “Sulejmani u bë “djali i keq” i mediave amerikane”, nga faqja e emisionit të martën, ai pezulloi atë plotësisht tani, duke cituar shkeljet tipike të paspecifikuara të “standardeve të komunitetit”. Masa vjen mes një përshkallëzimi alarmant në goditjen e platformës ndaj fjalimit politik që shkon në kundërshtim me politikën e jashtme të SHBA, një valë censurimi që nuk ka qenë i kufizuar në Facebook.

Videoja e Cohen me qetësi dhe saktësi shpjegon se si Sulejmani “shpëtoi rajonin nga rënia në dorë të ISIS”, duke luftuar grupin terrorist së bashku me SH.B.A. dhe aleatët e tij kurd përpara se ai të rietiketohej pas vdekjes nga një media e madhe perëndimore si “në të vërtetë një terrorist i madh dhe një bombë e bezdisshme, i cili ka lindur për të vrarë Amerikanët”. Në video ekspozohet mospërputhja ideologjike e mënyrave që aktualisht e përshkruajnë komandantin e Forcës Quds si mishërim të djallit, duke shfaqur klipe nga të njëjtat dalje të vitet e fundit duke lavdëruar performancën e fushës së betejës së Sulejmanit.

Rania Khalek, e cila drejton “In the Now” në tweet është tronditur duke thënë se ajo një video thjesht që tregon fakte për Sulejmanin faqja e saj ishte sulmuar, duke pyetur “ku është zemërimi” tani që Facebook-u po fshinte aq qartë materialin për arsye ideologjike.

 

 

Facebook dhe filiali i saj Instagram kanë rënë në hall nga gazetarë të pavarur dhe organizata mediatike si Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve për fillimin e një fushate me shumicë për të deformuar të gjithë mbështetjen për Sulejmani në javët pas sulmeve ajrore amerikane që e vranë atë. Kompania ka pretenduar sanksionet e gjera amerikane të vendosura mbi Iranin, përfshirë përcaktimin e Trupave të Gardës Revolucionare Islamike si një organizatë terroriste, kërkojnë që ajo të censurojë postime të tilla, megjithëse edhe ekspertët ligjorë të cituar nga CNN morën një vështrim të zbehtë për këtë arsyetim.

Facebook dhe Instagram jo vetëm që heq llogaritë e drejtuara nga ose për individë ose grupe të sanksionuara, por edhe publikime që (ata pretendojnë) lavdërojnë ose kërkojnë të ndihmojnë njerëzit në fjalë duke i bërë sanksionet një justifikim të përshtatshëm për deformimin masiv të çdo përdoruesi që ka një pamje politike, qeveria amerikane e ka konsideruar herezi.

Iranianët panë fyerje që u shtuan kur u ironizuan një duzinë gazetarësh iranianë, disa organizata shtetërore të mediave dhe individë të shumtë të zakonshëm dhe llogari të aktivistëve në Instagram u zbehën plotësisht në ditët pas vrasjes së Sulejmanit. Shumë publikime pro Sulejmanit u hoqën, edhe kur ata shmangnin me kujdes emrin e tij, një studiues libanez lavdëroi “Kasem Sulejmanin” për mbrojtjen e të krishterëve nga ISIS dhe al-Kaeda, vetëm që video e tij të mos hiqej.

Diskriminimi i rangut ideologjik jo vetëm që i la ata të paaftë të vajtojnë publikisht për një lider të dashur nga pjesa më e madhe e njerëzve, por lejoi që thirrjet e pro- ndryshimit të regjimit të mbizotërojnë. Facebook kohët e fundit ka marrë masa nga institucioni politik i SH.B.A.-së për refuzimin e “kontrollit të fakteve” reklamave politike, por përmbajtja jo-reklamuese kontrollohet më fort se kurrë.

Facebook dhe Instagram nuk mbeten larg në këtë drejtim me ndalimin e fjalës së përdoruesve iranianë, megjithatë YouTube fshiu shkurtimisht në fillim të kësaj jave kanalin e PressTV të mbështetur nga shteti, vetëm për të riaktivizuar atë pas një thirrje popullore për mbështetje.

 

Twitter hoqi llogarinë e medias të mbështetur nga shteti Al-Alam News, si dhe atë të mediave të njohura në gjuhën spanjolle të mbështetur nga Irani, HispanTV, duke rikthyer vetëm këtë të fundit pas një reagimi të gjerë publik. Dhjetra profile qytetarësh iranianë që mbështetën qeverinë e tyre u pezulluan gjithashtu në Twitter, ndërsa përdoruesit antiqeveritar, shumë të lidhur me grupin famëkeq të terrorizmit të mërgimit Mujahedin e-Khalq (MEK) u lejuan të vazhdojnë të hedhin urrejtje ndaj Sulejmanit dhe përkrahësve të tij. Twitter madje vendosi një ndalim për faqen zyrtare të presidentit sirian Bashar Asad, por e riktheu llogarinë pas disa ditësh./Gazetaimpakt/rt/

OPINIONE