Komisarja evropiane: Terrorizmi i së djathtës ekstreme, kërcënim në rritje në Evropë

Komisarja Evropiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson, lëshoi një paralajmërim të ashpër të hënën në lidhje me kërcënimin në rritje të ekstremizmit të djathtë në Evropë.

Gjatë inaugurimit të “Forumit të Financimit Kundër Terrorizmit” të mbajtur në Bruksel, Johansson theksoi nevojën e bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër financimit të terrorizmit.

Ajo theksoi se ekstremizmi i së djathtës së skajshme është në rritje në Evropë, duke paraqitur një kërcënim gjithnjë e më serioz terrorizmi.

“Terrorizmi i ekstremit të djathtë është një kërcënim në rritje në Evropë”, tha Johansson.

Ajo theksoi aktivitetet e ekstremistëve të dhunshëm të së djathtës ekstreme, të cilët kanë filluar të veprojnë më hapur, duke përfshirë organizimin e koncerteve dhe marketingun e produkteve komerciale për të financuar agjendat e tyre ekstremiste.

Një nga sfidat kryesore në luftimin e këtij kërcënimi në rritje, tha Johansson, është linja e paqartë midis ekstremizmit të djathtë dhe terrorizmit.

Përdorimi i kriptomonedhave dhe krijimi i organizatave false bamirëse kanë komplikuar më tej përpjekjet për të bërë dallim mes të dyjave, shtoi ajo./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne