Turqia shpreh “shqetësim të thellë” për sulmet kundër xhamisë Al-Aksa

Turqia ka shprehur “shqetësim të thellë” për veprimet në rritje që shkelin shenjtërinë e Xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar.

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqis tha se sulmet që shkelin shenjtërinë dhe status quo-në historike të vendeve të shenjta, veçanërisht Harami al-Sharif në Kuds, janë “plotësisht të papranueshme”.

“Ne përsërisim thirrjen tonë drejtuar qeverisë izraelite që të përmbahet nga çdo veprim provokues që mund të përshkallëzojë tensionet në terren dhe pritjen tonë të fortë që hapat e nevojshme të ndërmerren seriozisht dhe shpejt në këtë drejtim”, tha ministria turke./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne