“Kriminele lufte”: Protestuesit pro palestinezë prishin fjalimin e Hillary Clinton (VIDEO)

Demonstruesit pro-palestinez sulmuan Hillary Clinton-in në një leksion të premten, duke e quajtur ish-sekretaren amerikane të shtetit një “kriminele lufte” dhe duke i thënë asaj se ajo “do të digjet” për veprimet e saj në Lindjen e Mesme. Clinton u ndërpre teksa doli në skenë për të mbajtur një fjalim mbi dhunën seksuale të lidhur me konfliktin në Universitetin Columbia në Nju Jork, ku ajo është profesoreshë e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe publike.

“Hillary Diane Rodham Clinton, ju jeni një kriminel lufte!” bërtiti një burrë. “Populli i Libisë, populli i Irakut, populli i Sirisë, populli i Jemenit, populli i Palestinës si dhe populli i Amerikës nuk do t’ju falë kurrë,” vazhdoi protestuesi, duke thirrur “ju do të digjeni” ndërsa ai u largua nga teatri. Ish-kandidatja për presidente filloi fjalimin e saj, por u ndërpre nga një protestues i dytë.

“Ju e keni bërë këtë më parë… Ju keni shfrytëzuar dhunën seksuale në Libi, në mënyrë që të justifikoni militarizimin e SHBA-së,” bërtiti protestuesi. “Nëse do të zemëroheshit për dhunën seksuale, do të flisnit për dhunën seksuale në Palestinë dhe dhunën seksuale që ata durojnë çdo ditë.” “Njerëzit janë të lirë të protestojnë,” u përgjigj Clinton, “por ata nuk janë të lirë të ndërpresin seminaret në klasat dhe këto do të janë standardet që ne ndjekim dhe ecim përpara.”

Clinton shërbeu si Sekretare e Shtetit nga viti 2009 deri në vitin 2013 nën presidentin e atëhershëm Barack Obama. Si kryediplomate e SHBA-së, ajo loboi për Obamën që të “kishte” më shumë trupa në Afganistan, të armatosur xhihadistët anti-qeveritar në Siri dhe mbrojti ndërhyrjen e NATO-s në Libi. Pasi udhëheqësi libian Muammar Gaddafi u rrëzua, u ekzekutua nga rebelët e mbështetur nga SHBA, Clinton u mburr për CBS Neës: “Erdhëm. Ne pamë. Ai vdiq.”

Clinton mbajti një qëndrim të vazhdueshëm pro-izraelit gjatë mandatit të saj në Departamentin e Shtetit, duke mbështetur bombardimin e Izraelit ndaj Libanit në vitin 2006. Ajo ka kritikuar thirrjet për një armëpushim në luftën aktuale Izrael-Hamas, duke argumentuar se një pauzë në luftime do t’i jepte palestinezëve militantët “një shans për të riarmatosur dhe përjetësuar ciklin e dhunës”.

Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield foli pas Klintonit në ngjarjen e së premtes. Edhe ajo u ndërpre nga protestuesit, të cilët brohoritën “Palestinë e lirë, e lirë” teksa u larguan nga salla. Luftëtarët e Hamasit sulmuan Izraelin më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz. Izraeli u përgjigj duke nisur sulme ajrore në Gaza përpara se të dërgonte tanke dhe trupa në enklavë. Muaj pas kësaj, protestuesit pro-palestinez kanë sulmuar Presidentin Joe Biden dhe Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, vandalizuan portat e Shtëpisë së Bardhë dhe marshuan në shtëpinë e Biden në Delaware./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne