LUFTA IRAN IZRAEL KA FILLUAR

Nga Bajramm Shabani

Sulmet izraelite ndaj Iranit me dronë nuk kanë shkaktuar dëme sepse mbrojtja ajrore iraniane i ka shkatërruar dronët, por Izraeli tani për her të parë e ka sulmuar Iranin pasi qe Irani e sulmoi Izraelin si kunderpergjigje ndaj vrasjes së gjeneraleve iranianë në Damask. IRANI e poshtëroi IZRAELIN dhe SHBA në mënyrën më të turpshme kater ditë më herët, duke e thyer mitin e pathyeshmërisë së IZRAELIT.

Për herë të parë në historinë Islame Izraeli goditet nga një shtet islam SHIA, dhe ky sulm i Iranit nuk ishte sulm per ti bere deme Izraelit por për te ia terhequr verejtjen se ne te sulmojmë dhe ekzistenca e juaj nuk është e sigurt më.
Izraeli e goditi IRANIN dhe kjo goditje është si nje kruarje, por është goditur Irani dhe Irani do te hakmirret serish nuk e le me kaq.
Goditja e Izraelit ne Isfrahan është vetem një kruarje, Izraeli nuk ka shance te hyjë me këmbsori në Iran dhe një vend që nuk merret me kembesori nuk mund të pushtohet.

Irani ka dhjetë herë më shumë popull se Izraeli dhe është e pamundur të pushtohet me këmbësori, sepse në pjesën perendimore shtrihen malet e larta të Zagrosit nga Turqia deri në Ngushticën e Hormuzit me nje gjatesi 1500 kilometra dhe gjeresi 300 kilometra. Pastaj shtrihen malet e larta serish ne mbrendesi të Iranit dhe në Veri me Armeninë dhe Azerbajxhanin, deri ne Detin Kaspik shtrihen malet e larta të Elbrusit. IRANI është i rrethuar me male te larta nga te gjitha anët dhe është vështirë të pushtohet Irani me kembesori, Perandoria Osmane kurrë nuk ka arritur ta pushtoj Iranin e safaviteve SHIA shkaku i pozites gjeografike.
Izraeli ka vetëm 8 miljonë banorë dhe gjasat per ta pushtuar Iranin prej 1,7 miljonë kilometra katrorë janë zero, Irani ka një territor sa Turqia së bashku me vendet ballkanike, dhe sa kater gjermani dhe kater franca.

Iranin mund ta mundin vetem Amerika, KINA dhe RUSIA, gjasat që Amerika të hyjë direkt në luftë me Iranin perjashtohen sepse Putini i tha hapur Amerikes qe nese sulmoni Iranin ne nuk rrimë duarkryq. Izraeli tani i vetem me armët amerikane duhet te perballet me IRANIN, ndersa IRANI është i pajisur me armë ruse dhe kineze. Armët janë shumë të rendesishme në luftë por morali është arma më e fortë që i fiton lufterat, shembulli më i mirë janë ruset dhe çeçenet dhe populli heroik palestinez.
Të nderuar miq bota islame është e dobët e ndarë dhe e përçarë në baza sektare, etnike dhe ideologjike, përçarjet sjellin vetem dobesim dhe humvje ndersa uniteti dhe bashkimi sjellin fuqi. Ne muslimanet duhet te bashkohemi në mes veti sepse Allahu në Kuran na porositë të bashkohemi dhe ti lemë anash përçarjet, Allahu i Madhërishëm i urrenë ata që bëjnë ndasi dhe përçarje dhe Ditën e Gjykimit do te ketë përgjegjësi dhe denime të ashpëra ndaj përçarësve të ummetit Islam./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne