Macron fajëson videolojërat, aplikacionet sociale për trazirat

Presidenti francez tha se të rinjtë janë “dehur” nga dhuna virtuale
Oficerët e policisë përballen me protestues në Paris, më 30 qershor 2023. © AP Photo / Lewis Joly

Presidenti francez Emmanuel Macron ka argumentuar se platformat e mediave sociale dhe videolojërat ndihmuan në nxitjen e trazirave në të gjithë vendin, mes një përplasjeje të madhe trazirash për vdekjen e një 17-vjeçari nga duart e forcave të rendit.

Duke folur pas një takimi urgjent sigurie për të trajtuar trazirat e vazhdueshme të premten, Macron vuri në dukje se rreth një e treta e të arrestuarve gjatë tre netëve të fundit ishin “të rinj ose shumë të rinj”, duke sugjeruar se interneti kishte një ndikim negativ te fëmijët dhe adoleshentët.

“Platformat dhe rrjetet po luajnë një rol të madh në ngjarjet e ditëve të fundit,” tha ai për trazirat. “Ne i kemi parë – Snapchat, TikTok dhe disa të tjerë – të shërbejnë si vende ku janë organizuar tubime të dhunshme, por ka edhe një formë imitimi të dhunës që për disa të rinj i bën ata të humbasin kontaktin me realitetin.”

Presidenti shtoi se të rinjtë po dilnin në rrugë për të luajtur “video lojërat që i kanë dehur”, duke u kërkuar prindërve që t’i mbanin fëmijët e tyre në shtëpi.

Më herët, Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se qeveria paralajmëroi faqet e mediave sociale që të mos organizojnë thirrje për dhunë dhe përmbajtje të tjera që lavdërojnë trazirat. Ai u zotua të “marrin të gjitha masat e nevojshme nëse bëhemi të vetëdijshëm se rrjetet sociale, kushdo qofshin ato, nuk respektojnë ligjin”. Ministri urdhëroi gjithashtu mbylljen e disa formave të transportit publik, të cilat janë kthyer në shënjestër të vandalëve.

Trazirat shpërthyen të martën mbrëma në periferi të Parisit, Nanterre, pasi një oficer policie qëlloi për vdekje shoferin e picave 17-vjeçare Nahel M. gjatë një ndalimi trafiku. Oficeri në fjalë u burgos shpejt dhe u akuzua për vrasje, pas një thirrjeje për “hakmarrje” nga nëna e adoleshentit.

Trazirat dhe plaçkitjet u intensifikuan gjatë javës dhe u përhapën në qytete të tjera të mëdha, duke përfshirë portin mesdhetar të Marsejës, ku rebelët thuhet se plaçkitën një dyqan armësh. Disa stacione policie u sulmuan gjithashtu, sipas raportimeve në mediat sociale.

Darmanin tha të premten se gjithsej 917 persona janë arrestuar nga policia deri më tani, duke shtuar se mosha mesatare e tyre është vetëm 17 vjeç.

Me rreth 45,000 oficerë të vendosur për të shuar trazirat, dy sindikata kryesore të policisë kanë kërkuar një goditje ndaj “hordhisë së egër” të demonstruesve, duke deklaruar se oficerët po bënin një “luftë” në emër të qeverisë. Ata vazhduan të paralajmërojnë se zbatimi i ligjit do të bëhet “rezistenca” nëse zyrtarët nuk arrijnë të rivendosin rendin.

Që nga e premtja pasdite, protestuesit kishin ndezur rreth 4,000 zjarre, shkatërruan më shumë se 2,000 makina dhe dëmtuan rreth 500 ndërtesa, sipas Macron, i cili gjithashtu u detyrua të kthehej herët nga një samit i BE-së në Bruksel për shkak të dhunës.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne