Irakianët kërkuan që të mos digjej flamuri suedez

Organizatorët e protestave në Bagdad dhe Basra sugjeruan që në vend të kësaj të prishej “Flamuri i Krenarisë”

Mbështetësit e udhëheqësit mysliman shiit Moqtada al-Sadr djegin një flamur ylber jashtë ambasadës suedeze në Bagdad, 29 qershor 2023. © Ahmad AL-RUBAYE / AFP

Protestuesit, të mbledhur jashtë ambasadës suedeze në Bagdad të premten, zgjodhën të shprehin tërbimin e tyre duke shkelur flamurin Rainbow Pride dhe fotot e irakenit që dogji Kuranin në Stokholm në fillim të kësaj jave. Megjithatë, ata nuk i vunë zjarrin flamurit suedez apo të shkelin ambasadën, me kërkesë të klerikut Muqtada al-Sadr, i cili organizoi demonstratat.

Disa qindra policë ruajtën ambasadën dhe komplekset përreth të premten nga një turmë që mbante librat e shenjtë myslimanë dhe brohorisnin slogane kundër LGBTQ.

“Jo për homoseksualitetin, po për Kuranin,” brohoritën demonstruesit, sipas AFP.

Më herët gjatë ditës, portali i lajmeve në Bagdad Al-Yaum citoi udhëzimet e al-Sadr që i ndalonte protestuesit të sulmonin sërish ambasadën ose të mbanin ndonjë pankartë që mbështeste partitë politike, milicitë ose figura të veçanta.

“Nuk lejohet të digjet publikisht flamuri i Mbretërisë së Suedisë”, thuhet në udhëzimet e Sadr. “Si alternativë, digjni flamurin e komunitetit LGBT”.

Thirrja pasoi një incident të enjten, kur një grup protestuesish hynë në kompleksin e ambasadës suedeze, përdhosën flamurin e vendit nordik dhe kërkuan dëbimin e ambasadorit të tij. Protestuesit u shpërndanë brenda 15 minutave nga ndërhyrja e klerikut shiit.

Ndërkohë, ambasadorja suedeze Jessica Svardstrom u thirr në Ministrinë e Jashtme të Irakut për të marrë një protestë të fortë ndaj vendimit të Stokholmit për të lejuar një emigrant irakian të digjte Kuranin në publik.

Salwan Momika, 37 vjeç, goditi me këmbë librin e shenjtë mysliman, vendosi një rrip proshutë mbi të, grisi disa faqe dhe i vuri flakën në Medborjarplatsen të Stokholmit të mërkurën. Marifeti përkoi me festën e Kurban Bajramit, pasi më shumë se 1.8 milionë muslimanë përfunduan një pelegrinazh në Mekë, i njohur si Haxhi.

Të enjten, Momika i tha gazetës suedeze Expressen se ai synon të djegë përsëri Kuranin, së bashku me flamurin irakian, jashtë ambasadës së Bagdadit në Stokholm “brenda dhjetë ditësh”. Iraku ka kërkuar ekstradimin e tij për t’u përballur me akuza.

Momika kishte siguruar një leje policie për shfaqjen e tij publike, por qeveria në Stokholm që atëherë është përpjekur ta mohojë atë. Türkiye ka përmendur incidente të tilla të mëparshme në Suedi si arsye për bllokimin e aplikimit të Stokholmit për anëtarësim në NATO.

“Kjo është një pyetje serioze sigurie. Nuk ka nevojë të ofendohen njerëzit e tjerë,” tha të premten kryeministri suedez Ulf Kristersson.

Rusia e ka dënuar marifetin e Momikës si një “akt vandalizmi” që promovon urrejtje fetare. “Përdhosja e sendeve të shenjta nuk ka të bëjë me lirinë e fjalës dhe fesë, dhe me parimet e demokracisë”, tha Duma e Shtetit në një deklaratë./GazetaImpakt/RT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne