Makina e propagandës së Ukrainës është jetike për Zelensky: Ja se si funksionon

Kievi po bën një luftë të gjerë informacioni kundër Rusisë dhe ajo filloi shumë përpara konfliktit ushtarak

Konflikti Rusi-Ukrainë nuk ka të bëjë vetëm me përplasjen e forcave të armatosura në fushën e betejës. Ai është karakterizuar gjithashtu nga nivele të paprecedentë të konfrontimit në fushat e informacionit dhe psikologjisë, njohjes dhe semantikës.

Kievi ka arritur më shumë sukses në frontin e informacionit, sesa në terren. Atje “luftëtarët” nuk janë vetëm gazetarë dhe specialistë të informacionit dhe luftës psikologjike, por krijues të përmbajtjes dhe ekspertë të PR. Ndikimi në psikikën, mentalitetin dhe emocionet e njerëzve të zakonshëm është bërë një punë kolosale, pasi formësimi i opinionit publik perëndimor është jetik për regjimin e Presidentit Vladimir Zelensky.

Simbolet e luftës
Kushdo që është i njohur me reklamat dhe PR e di se lidhja e një produkti me një simbol ose slogan shumëngjyrësh, të paharrueshëm, do të rrisë popullaritetin e tij, veçanërisht në këtë epokë të vëmendjes së shkurtër. Gjatë kohës së luftës, e njëjta strategji funksionon po aq mirë me lajmet sa edhe me reklamat dhe fushatat zgjedhore.

Në konfliktin aktual, Ukraina është bërë shumë e mirë në krijimin e simboleve. Mediat marrin në çast çdo simbol popullor dhe e përdorin atë për të ndikuar në mentalitetin e ukrainasve të zakonshëm.

Ja një shembull i fundit. Në maj, pavarësisht situatës shumë të vështirë për Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) në Artemovsk (Bakhmut) dhe deklaratave nga disa komentues – veçanërisht ish-këshilltari i Zelensky, Alexey Arestovich – se ushtria mund të tërhiqej së shpejti (siç bëri përfundimisht), ukrainasit nuk ishin aspak te shqetësuar dhe kishte besim të plotë në aftësinë e AFU-së për të mbajtur kontrollin mbi qytetin.

Në fakt, qëndrimet e publikut ndaj betejës u formuan kryesisht nga media. Për shembull, në fillim të vitit grupi rock “Antytila” (“Antitrupa”) publikoi një video për këngën “Kalaja e Bakhmutit”. Disa muaj më vonë, ajo u bë virale. Që atëherë, ukrainasit kanë postuar versione të panumërta të bëra vetë të videos në rrjetet sociale, duke pohuar mitin e kështjellës së padepërtueshme të Bakhmutit.

Simbole të tilla krijohen jo vetëm gjatë betejave të vazhdueshme, por edhe pas dështimeve të dukshme të AFU-së. Për shembull, në fund të shkurtit, ndërmarrja e prodhimit të kripës Artemsol njoftoi se para fillimit të betejave aktive për Soledar (që përfundoi në janar me fitoren e Ushtrisë Ruse), mblodhi 20 tonë kripë nga minierat. Kripa u paketua në 100,000 pako që mbanin mbishkrimin simbolik “Ukrainian Rock-Solid Strength”. Çdo paketë shitej për 500 hryvnia (rreth 13,50 dollarë). Sipas organizatorëve të mbledhjes së fondeve, shumica e të ardhurave u shpenzuan në dronët kamikaze për AFU.

Fushata simbolike si këto ndodhin rregullisht në Ukrainë dhe janë krijuar për të inkurajuar popullatën. Në nëntor të vitit të kaluar, kur trupat ruse u tërhoqën nga bregu perëndimor i rajonit Kherson dhe AFU hyri në kryeqytetin rajonal me të njëjtin emër, një fushatë kombëtare e mediave sociale u kërkoi përdoruesve të vendosnin imazhe të shalqinjve (zona që i rrit ato) në fotot e tyre të profilit.

Kherson ka qenë i njohur për shumë gjëra në historinë e tij – të tilla si ndërtimi i anijeve në kohën e Perandorisë Ruse dhe BRSS. Megjithatë, për disa arsye, propaganda e Ukrainës vendosi ta lidhte atë vetëm me shalqinjtë dhe imazhet u priten mirë nga shoqëria. Në një gjendje euforie fitimtare, njerëzit harruan ndërprerjet e rregullta të energjisë elektrike dhe luftimet e vazhdueshme në rajon.

Qeni i zbulimit Patron [ukrainisht për “gëzhojë”] u bë një tjetër simbol i famshëm ukrainas. Ai ndihmoi inxhinierët e Chernigov të pastronin territoret nga minat. Përveç ekspozimit në media, Patronit iu dha edhe një takim me Zelensky. Posterat me një foto të qenit shpjeguan se si të veproni nëse zbuloni një objekt shpërthyes dhe mund të shihet ende përreth Kievit dhe qyteteve të tjera. Një version lodër i Patron madje u shfaq në raftet e dyqaneve të fëmijëve, së bashku me modele në miniaturë të avionëve Mriya [të dizajnuar nga sovjetikët], dronëve [turq] Bayraktar dhe automjeteve [amerikane] HIMARS.

Pullat postare – të lëshuara nga Ukrposhta, shërbimi postar shtetëror i Ukrainës – janë bërë një mjet tjetër. Ndërsa Zelensky pretendon se Ukraina nuk ishte e përfshirë në sulmin me dron të muajit të kaluar në Kremlin, Ukraina vendosi të lëshojë një pullë që tregon pikërisht këtë sulm. Kreu i Ukrposhta, Igor Smelyansky, komentoi se pullat e reja janë shpesh një pararendës i “ngjarjeve pozitive”.

Në më shumë se një vit armiqësish, përdorimi i simboleve dhe memeve nga Kievi për të ngritur ose ruajtur moralin dhe për të ndihmuar në kontrollin e narrativës është përmirësuar në një masë befasuese. Renditja e Google për pyetjet kryesore të kërkimit ukrainas në vitin 2022 është më shumë provë. Për shembull, në kategorinë “person”, ukrainasit më shpesh kërkuan në Google “Alexey Arestovich” dhe treguan interes për “fantazmën e Kievit”, një legjendë e një piloti të supozuar hero që The Wall Street Journal pranoi se ishte propagandë e rreme ushtarake që synonte të rriste moralin. . Në kategorinë “blerja e vitit”, pulla postare “Anija ruse” ishte ndër pyetjet më të njohura të kërkimit. Kjo ishte një pullë e lëshuar për nder të ushtarëve në ishullin e gjarpërinjve, të cilët, siç shkoi historia e rreme, iu përgjigjën me gjuhë fyese një oferte nga ekuipazhi i një anijeje ruse për t’u dorëzuar dhe luftuan deri në vdekje. Këtyre roje kufitare iu dha “pas vdekjes” dekorata Hero i Ukrainës, por më vonë u zbulua se të gjithë ishin dorëzuar vullnetarisht dhe ishin gjallë.

Triumfi i këtyre simboleve, të cilat kanë duruar shumë kohë pasi u konfirmuan si të rreme, është rezultat i flluskës së informacionit në të cilin është gjetur shoqëria ukrainase dhe pjesa më e madhe e Perëndimit. Në një vit e gjysmë të kaluar që kur media opozitare u bllokua, mediat e kontrolluara nga qeveria janë shpesh burimi i vetëm i informacionit për ukrainasit.

Fronti i padukshëm
“Sot, lufta e informacionit është struktura thelbësore e çdo lufte. Është shumë e rëndësishme të kesh ndikim mbi një shoqëri që është e përfshirë në luftime. Për më tepër, është thelbësore të bindim komunitetin botëror për drejtësinë e veprimeve tona në mënyrë që të marrim mbështetje të mëtejshme. Jo vetëm personat e autorizuar mund të marrin pjesë në këtë luftë informacioni, por edhe qytetarët e rregullt që ‘luftojnë’ sipas gjykimit të tyre”, tha në shkurt zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Anna Maliar.

Informacioni dhe Operacionet Psikologjike (IPsO) synojnë të trushpelajne njerëzit dhe të formojnë opinionin publik, dhe ato janë ndër strategjitë më të rëndësishme të Kievit në konfliktin me Rusinë. Në kushte luftarake, këto operacione kanë për qëllim kryesisht demoralizimin dhe çorganizimin e prapavijës dhe të paravijes së armikut dhe përhapjen e një atmosfere të pashpresë. Zakonisht, detyra e tyre kryesore është të diskreditojnë komandën ushtarake dhe politike dhe të nxjerrin në pah disfatën dhe dështimin.

Në dhjetor 2019, një rrjet qendrash IPsO me akses në media të brendshme dhe të jashtme dhe në burime të internetit u vendos në Ukrainë. Në AFU, informacioni dhe operacionet psikologjike janë nën juridiksionin e Forcave të Operacioneve Speciale. Kjo do të thotë se puna dhe personeli i tyre mbahen sekret. Megjithatë, së fundmi janë zbuluar disa informacione.

Në nivel shtetëror, koordinimi dhe menaxhimi i përgjithshëm i operacioneve të sigurisë kibernetike dhe informacionit kryhet nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës (NSDC). Qendra Kombëtare e Koordinimit të Sigurisë Kibernetike të Ukrainës u krijua në qershor 2016 si një trup pune i NSDC. Veshja përfshin krerët e dhjetë departamenteve qeveritare, si Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës, Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës dhe Drejtoria kryesore e Inteligjencës.

Operacionet kibernetike dhe fushatat informuese zbatohen drejtpërdrejt nga qendrat speciale IPsO të cilat janë pjesë e Forcave të Operacioneve Speciale të AFU-së. Aktualisht, ekzistojnë katër qendra të tilla: qendra e 16-të (njësia ushtarake A1182, Guiva, Rajoni Zhytomyr), qendra e 72-të (njësia ushtarake A4398, Brovary, Rajoni i Kievit), qendra e 74-të (njësia ushtarake A1277, Lviv) dhe e 83-ta. qendër (njësia ushtarake A2455, Odessa).

Përveç aktiviteteve të kundërzbulimit, ata organizojnë fushata propagandistike në internet dhe televizion, krijojnë dhe publikojnë informacione të rreme dhe, së bashku me SBU, koordinojnë aktivitetet e grupeve të hakerëve, komuniteteve të informacionit vullnetar dhe burimeve të tjera të internetit. Përpara armiqësive aktive, qendrat llogariteshin të punësonin rreth 500-550 njerëz, ndërsa disa burime thonë se ata kishin mbi 1000.

Këto njësi veprojnë në mënyrë të pavarur dhe bashkëpunojnë me struktura të ngjashme të huaja. Qendrat e huaja dhe trupat e informacionit u japin atyre akses në burime të mëdha tregtare. Në këtë proces janë të përfshirë edhe aktivistë dhe të famshëm. “Që nga 24 shkurti, të gjithë jemi bërë ushtarë në frontin e informacionit,” tha Vadim Miskyi, Drejtor i Programit të Detector Media.

Aleanca Kibernetike e Ukrainës ka operuar gjithashtu në vend që nga viti 2016. Ky është një komunitet i aktivistëve kibernetikë nga qytete të ndryshme të Ukrainës dhe nga jashtë. Komuniteti kryen sulme kibernetike dhe hakon faqet e internetit dhe emailet.

Në shkurt 2020, Komanda speciale e Forcave të Komunikimit dhe Sigurisë Kibernetike u formua si pjesë e reformës në vazhdim dhe riorganizimit strukturor të AFU-së për të përmbushur standardet e NATO-s. Plani ishte krijimi i njësive identike me qendrat kibernetike të NATO-s. Qendra të specializuara ekzistojnë edhe në departamente të tjera shtetërore të Ukrainës, duke përfshirë Shërbimin e Sigurisë së Ukrainës dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme deri në Qendrën Shtetërore të Mbrojtjes Kibernetike.

Si pjesë e integrimit të Ukrainës në strukturat e NATO-s, instruktorë të njësive speciale nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera perëndimore janë të përfshirë në trajnimin e personelit të qendrës IPsO. Në veçanti, këta janë specialistë nga Grupi i 4-të i Operacioneve Psikologjike të Ushtrisë Amerikane (i quajtur më parë Grupi i 4-të i Mbështetjes së Informacionit Ushtarak) dhe Brigada e 77-të e Mbretërisë së Bashkuar – një njësi speciale e informacionit, operacioneve psikologjike dhe kibernetike të Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe. Specialistët e IPsO gjithashtu i nënshtrohen trajnimit të rregullt në bazat ushtarake amerikane.

Dezinformim dhe propagandë
Përveç mediave zyrtare, Qendrat e Informacionit dhe Operacioneve Psikologjike të Ukrainës mbështeten në disa mijëra burime të internetit duke përfshirë faqet e informacionit dhe lajmeve, rrjetet sociale dhe grupet e koordinuara të mediave sociale.

Edhe para fillimit të fushatës ushtarake të Rusisë, disa burime të informacionit vullnetar ukrainas të internetit kontrolloheshin nga qendrat IPsO. Këtu përfshiheshin komunitetet vullnetare InformNapalm, (informnapalm.org ), Peacemaker (psb4ukr.org ), Rezistenca e Informacionit (sprotyv.info ), si dhe faqet tregtare (seebreeze.org.ua, petrimazepa.com, podvodka.info, metelyk. org, mfaua.org, burkonews.info, euromaidanpress.com , peopleproject.com dhe të tjerë) të përdorura për fushata informacioni dhe testimin e teknologjive të “inxhinierisë sociale”. Në veçanti, u vu re se oficerët e IPsO shpesh vepronin nën maskën e “vullnetarëve” dhe pseudo-blogerëve.

Oficerëve, ushtarëve dhe vullnetarëve ukrainas u mësohet arti i informacionit dhe operacionet psikologjike bazuar në standardet kryesore botërore. Në një intervistë, Arestovich citoi libra shkollorë të SHBA-së mbi luftën e informacionit. “A e dini se si funksionon informacioni dhe lufta psikologjike? Faqja e parë e librit shkollor të SHBA-së për informacionin dhe luftën psikologjike, kapitulli i parë, thotë – citoj: detyra kryesore e informacionit dhe operacioneve psikologjike është të marrë përsipër rendin e ditës. Kjo është ajo, pas kësaj ju thjesht mund të relaksoheni dhe të mos bëni asgjë.”

Ukraina përdor mjete të ndryshme – duke përfshirë faqet e internetit, rrjetet sociale dhe robotët – për të përhapur dezinformata. Në prill, hakerat nga RaHDit dhe grupe të tjera zbuluan kanale të Telegramit ukrainas të mbikqyrura me sa duket nga SBU, të cilat paraqiteshin si pro-ruse. Një rrjet i tërë kanalesh të tilla, me një audiencë prej 5-6 milionë njerëz, u zbulua gjatë hetimit. Lista përfshin kanalet Operation Z, Novorossiya 2.0 dhe shumë të tjerë.

Hakerët vënë në dukje se shumica e këtyre kanaleve më parë kishin përmbajtje rrënjësisht të ndryshme përpara se të merreshin nën kontroll. Ata organizuan gjithashtu mbledhje fondesh të rreme për nevojat e Forcave të Armatosura Ruse. Shumica e administratorëve ishin shtetas ukrainas dhe një nga lojtarët kryesorë ishte Luka Ilchuk, i cili është përgjegjës për shumë nga kanalet e rreme.

Si funksionuan këto kanale? Shumë thjesht: kanalet pseudopatriotike publikuan postime të zakonshme lajmesh, u promovuan gradualisht për të arritur një audiencë më të madhe dhe më pas ukrainasit hodhën në mes rreshtave narrativën e tyre. Për shembull, kishte një histori në lidhje me një hetim në lidhje me luftëtarët e PMC Wagner të cilët dyshohet se qëlluan një numër të madh civilësh në Artyomovsk (Bakhmut). Me fjalë të tjera, kanalet u krijuan për të mbjellë panik, për të krijuar zemërim dhe për të përhapur dezinformata.

***
Eksperti i luftës psikologjike, Paul Linebarger, besonte se lufta gjithmonë fillon shumë përpara fillimit të luftimit dhe vazhdon për ca kohë pasi të përfundojë. Ndryshe nga lufta tradicionale, ku beteja është midis dy ushtrive, lufta psikologjike zhvillohet kundër miliona civilëve që kanë pak aftësi për të luftuar.

Sot, lufta e informacionit është me të vërtetë një nga faktorët kryesorë që ndikon në konfliktin e përgjithshëm dhe situatën në vijën e parë. Betejat moderne fitohen jo vetëm me armë, por me mbështetjen e publikut. Kievi e kupton mirë këtë. Në fund të fundit, shumë varet nga mënyra se si ky konflikt perceptohet brenda dhe jashtë Ukrainës.

Nga Petr Lavrenin, gazetar politik i lindur në Odessa dhe ekspert për Ukrainën dhe ish-Bashkimin Sovjetik

Pershtati nga RT  Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne