Mbretëria e Bashkuar në këmbë/ Mbroni civilët, armëpushim në Gaza

Që nga ofensiva ndërkufitare e Hamasit më 7 tetor, Izraeli ka vazhduar me bombardimet e tij të pamëshirshme në Rripin e Gazës, duke vrarë të paktën 11.500 palestinezë, shumica e të cilëve janë gra dhe fëmijë.

Situata ëahtë alarmante ku mijëra persona humbin jetën, mijëra të tjerë plagosen ku bashkë me ta ka vetem rrënoja dhe shkatërrim. Protestat janë të shumta kudo nëpër botë, por deri më tani asnjë masë e marrë ndaj shtetit zionist.

Reagimet dhe protestat vijnë përsëri nga Londraku mijëra njerëz janë mbledhur jashtë parlamentit në Mbretërinë e Bashkuar duke kërkuar një armëpushim në Gaza.

Kujtojmë këtu shkarkimin e sekretares së Brendshme të Britanisë Braverman ku kritikoi protestat pro-Palestinës dhe përdori gjuhë raciste,! Etiketoi shqiptarët si ‘pushtues’./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne