Ministrja turke Goktas u largua nga salla gjatë fjalimit të përfaqësueses së Izraelit në OKB

Ministrja e Familjes dhe Shërbimeve Sociale të Turqis, Mahinur Ozdemir Goktas, në sesionin e 68-të të Komisionit të Kombeve të Bashkuara (OKB) për Statusin e Gruas, u largua nga salla kur ministrja izraelite mori fjalën dhe tregoi reagimin e Turqis ndaj sulmeve të Izraelit në Gaza.

Ministrja Goktas u largua nga salla e mbledhjeve të Asamblesë së Përgjithshme kur ministrja izraelite për Barazinë Sociale dhe Zhvillimin e Grave, May Golan, filloi fjalimin e saj. Pasi Golan përfundoi fjalimin e saj, Goktas u kthye në sallë dhe mbajti një fjalim, ku adresoi sfidat globale duke theksuar rëndësinë e përballjes me shkaqet kryesore, veçanërisht varfërinë dhe brishtësinë institucionale.

“Kur diskutojmë për çështjen e barazisë, nuk mund të injorojmë krizën e vazhdueshme dhe që po shkakton vuajtje të mëdha njerëzore si rezultat i veprimeve të Izraelit kundër palestinezëve”, tha Goktas.

“Duke dënuar me forcë sulmet në Gaza, Turqia përsërit thirrjet e saj për armëpushim të menjëhershëm dhe shpërndarjen e shpejtë dhe të papenguar të ndihmave humanitare dhe thekson se qëndron në krah të popullit palestinez”, shtoi ministrja turke. Ajo në fjalimin e saj rikujtoi rezolutën 1325-të të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që është një pikë kthese e rëndësishme në trajtimin e ndikimit joproporcional dhe unik të konfliktit të armatosur tek gratë.

“Është jetike që dispozitat kryesore të rezolutës 1325 të OKB-së të zbatohen. Ne duhet që masakrën e vazhdueshme në Palestinë ta mbajmë në krye të axhendës globale dhe të dyfishojmë përpjekjet tona për t’i dhënë fund kësaj tragjedie. Ne duhet të bashkohemi në sensin tonë të përbashkët të dhimbjes dhe t’i bëjmë zërat tanë të dëgjohen më fortë”, u shpreh Goktas./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne