Në Rripin e Gazës, çdo 10 minuta vritet një fëmijë

Nga Humaira Ahad

Një artikull i botuar më 9 dhjetor në Jerusalem Post, i cili më pas është fshirë, akuzoi rrjetin e lajmeve Al Jazeera me bazë në Katar se kishte keqinterpretuar një kukull si një foshnjë palestineze të vdekur. Fëmija i quajtur “kukull” nga media izraelite ishte një Muhammad Hani Al Zahar pesë muajsh, i cili u vra në lagjen Deir Al Balah kur regjimi sionist rifilloi fushatën e tij bombarduese kundër territorit të rrethuar pas mbarimit të armëpushimit të përkohshëm. .

Nëna e Al Zahar tha se pasi shtëpia e fqinjit të tyre u granatua nga forcat izraelite, ajo doli jashtë në panik me foshnjën e saj pesë muajshe. Për disa kohë, ajo besonte se foshnja ishte në gjumë, por më vonë zbuloi pasi mbërriti në spital se djali i saj ishte në mesin e të vdekurve në bombardim.

Pamjet e gjyshit të ndjerë që mban në krahë fëmijën e vrarë, i pikëlluar i pangushëlluar në kompleksin e Spitalit të Martirëve Al Aksa, u bënë menjëherë virale në rrjetet sociale.

Mediat izraelite pohuan menjëherë se një “kukull” po portretizohej si një fëmijë i vrarë.

Shumë llogari të mediave sociale izraelite, duke përfshirë ato të ambasadave të regjimit izraelit në Francë dhe Austri, iu bashkuan bandave dhe postuan në dorezat e tyre se fëmija i paraqitur në videon virale ishte një “kukull” dhe jo një foshnjë që kishte një jetë dhe familje. Propagandisti izraelit Yoseph Haddad ishte i pari që postoi në Tëitter këtë pretendim të egër.

“Fakti që Hamasi gjoja postoi një video të një kukulle për të mashtruar publikun, ekspozon se sa fort funksionon krahu i propagandës gënjeshtare dhe shpifëse i Hamasit dhe palestinezëve”, shkroi Haddad. Faqja zyrtare e Zërit të Evropës të ‘Rrjetit të Lajmeve të Pacensuruara’ postoi klipin viral, duke përseritur të njëjtin pretendim dhe duke iu referuar foshnjës si një “kukull”.

Pretendimi viral u nda gjithashtu nga shumë gazetarë izraelitë dhe organizata e vetëshpallur e kontrollit të fakteve Israel Ëar Room, e cila e quajti atë një “blockbuster spektakolar” nga “Pallyëood”.

Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra

Siç thotë shprehja, gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra. Pretendimi i rremë izraelit se një fëmijë i vdekur është një “kukull” u shkatërrua kur gazetarët në Gaza postuan detajet e Muhamedit 5-muajsh të vrarë në një sulm ajror izraelit. “Unë ndava emrin e këtij foshnje dhe ende mediat izraelite pohojnë se ai është një kukull. Jo, ai nuk është një kukull. Ai është një njeri që u vra nga sulmet ajrore izraelite”, shkroi fotoreporteri i Anadolu Agency, Ali Jadallah në një histori në Instagram.

Ëafa, një agjenci lajmesh palestineze e lidhur me Autoritetin Palestinez, publikoi gjithashtu fotografi të të njëjtit fëmijë, duke e identifikuar atë si Muhammad Hani al-Zahar pesë muajsh. Pasi u përball me reagime masive, The Jerusalem Post u detyrua të fshinte artikullin dhe të lëshonte një deklaratë korrigjimi për publikimin e një historie të rreme.

Shpjegimi, i cili ishte shumë pak dhe shumë vonë, tërhoqi kritika nga shumë përdorues të X. “Gjatë fundjavës, ne ndamë një artikull të bazuar në burime të gabuara. Artikulli në fjalë nuk i plotësonte standardet tona editoriale dhe kështu u hoq”, shkruan gazeta në rubrikën e saj X. Sidoqoftë, ai nuk përmendi artikullin të cilit i referohej në deklaratë. “Ky është tërheqja/korrigjimi më joprofesional që kam parë që kur kam filluar të lexoj rregullisht gazeta gati 50 vjet më parë”, ka shkruar një përdorues i X.

“Ju pretendoni se një foshnjë e vdekur, e vrarë nga një sulm ajror izraelit, ishte një kukull. Nëse doni të ofroni një korrigjim dhe falje, duhet të thoni për çfarë është, “tha një përdorues tjetër i X. Një përdorues tjetër i rrjetit, tha se ishte “e rëndë që nuk do ta pranosh se çfarë është historia”. Pamja ende e 5-muajshit Al Zahar, me sy hapur, ishte për shkak të rigorozitetit. Rigor mortis është ngurtësimi i muskujve pas vdekjes, i shkaktuar nga ndryshimet kimike që ndikojnë në elasticitetin e fibrave muskulore dhe sytë, nëse nuk mbyllen, humbasin tensionin e tyre, duke u shfaqur më të relaksuar.

Një tjetër “kukull”

Më 12 tetor, Omar Bilal Al-Banna katër vjeçar po luante me vëllain e tij të madh Majid jashtë shtëpisë së tyre në Al Zeitoun, një lagje banimi në Gaza, kur një sulm ajror izraelit goditi. Sulmi vrau Omarin dhe çoi në vdekjen e më shumë se 50 të tjerëve. Megjithatë, në përputhje me propagandën e tij dehumanizuese kundër palestinezëve, regjimi tha se Omar nuk ishte një njeri i vërtetë dhe Hamasi dyshohet se po përdorte “kukulla” për të bërë kufoma të rreme të fëmijëve.

“Hamasi postoi aksidentalisht një video të një kukulle (po një kukull) duke sugjeruar se ishte një pjesë e viktimave të shkaktuara nga një sulm i IDF,” postoi llogaria zyrtare e regjimit izraelit në Tëitter me një foto që rrethonte fytyrën e tij dhe një video të kufomës së Omarit. Një llogari pro regjimit deklaroi: “Hamasi është i dëshpëruar… Ai publikoi një video që tregon një foshnjë palestineze të vdekur. Por prisni për kapjen. Nuk është një foshnjë e vërtetë; është një kukull”.

Si zakonisht, pretendimi u përsërit nga llogaritë në Tëitter të ambasadave të regjimit izraelit në Francë dhe Austri dhe llogaria në Facebook e ministrisë së jashtme të regjimit. Videoja e postuar nga regjimi izraelit është xhiruar nga një fotoreporter palestinez Momen El Halab. El Halabi ka mbuluar dhe dokumentuar mizoritë izraelite mbi palestinezët për vite me radhë.

El Halab tha për Alt Neës se djali i parë në video ishte 4-vjeçari Omar Bilal Al-Banna, i cili u vra në lagjen Al-Zaytoun, në lindje të qytetit të Gazës. Ai gjithashtu ndau disa fotografi të tjera të Omarit me rrjetin e lajmeve për kontekst të mëtejshëm. Nëna e Al-Banna, Yasmeen, konfirmoi se djali i saj ishte vrarë nga një sulm ajror, duke shtuar se gënjeshtrat për “vrasjen e fëmijëve dhe njerëzve të pafajshëm janë të pavërteta dhe të rreme”.

“Ata nuk kanë të drejtë të thonë se ai është një kukull”, tha ajo. “Ata (qeveria izraelite) po gënjejnë dhe po u shmangen krimeve dhe masakrave të tyre,” shtoi Yasmeen ndërsa mban zi për djalin e saj 4-vjeçar.

Numri i të vdekurve të “kukullave”

Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 16,248 persona, tha zyra e mediave qeveritare në enklavën e rrethuar palestineze. Viktimat përfshijnë më shumë se 7,112 fëmijë, në fakt “kukulla”  të cilat janë prodhuar në brezin e rrethuar. Janë qindra “kukulla” që mbeten të pagjetur. Më 1 dhjetor, Catherine Russell, drejtore ekzekutive e Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, paralajmëroi se Gaza është edhe një herë “vendi më i rrezikshëm në botë për të qenë fëmijë”.

Russell tha se qindra fëmijë do të vdesin çdo ditë nëse dhuna kthehet në shkallën dhe intensitetin e parë përpara pauzës shtatë-ditore të luftimeve që përfunduan të premten. Défense for Children International-Palestine, një OJQ, tha në fillim të nëntorit se forcat izraelite vranë dy herë më shumë fëmijë palestinezë në Rripin e Gazës në tetor sesa numri i përgjithshëm i fëmijëve palestinezë të vrarë në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Sipas statistikave të ndara nga Save the Children, të paktën 101 fëmijë palestinezë raportohet se janë vrarë në Bregun Perëndimor të pushtuar këtë vit. “Ka kaluar shumë kohë për të ndalur shkeljet kundër të drejtave të fëmijëve dhe për të ofruar siguri afatgjatë për fëmijët në Gaza, Bregun Perëndimor dhe Izrael. Çdo gjë tjetër do të dështojë t’u sigurojë atyre të ardhmen që meritojnë, “tha Jason Lee, Drejtor Vendor për Save the Children.

Por pse të gjithë këta njerëz nga Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera humanitare, madje edhe disa krerë shtetesh u referohen fëmijëve? Regjimi ka pretenduar se kufomat që shfaqen si fëmijë të vdekur janë “kukulla”. Pra, ka një problem të rëndë, ose bota gabon ose regjimi izraelit e ka përmirësuar propagandën e tij të ndyrë të përhapjes së gënjeshtrave në një nivel të neveritshëm.

Dehumanizimi i palestinezëve

Palestinezët janë dehumanizuar për dekada; megjithatë, fushata dehumanizuese ka arritur një kulm të ri që nga 7 tetori kur lëvizja e rezistencës së Hamasit nisi operacionin e befasishëm Stuhia Al-Aksa kundër regjimit pushtues. Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, përdori shprehimisht terminologjinë raciste për t’i etiketuar palestinezët si “fëmijët e errësirës” që jetojnë sipas “ligjeve të xhunglës”.

Duke urdhëruar një “rrethim të plotë” të Rripit të Gazës “pa energji elektrike, pa ushqim, pa karburant, gjithçka është e mbyllur”, ministri i çështjeve ushtarake të Izraelit, Yoav Gallant tha se regjimi po “lufton kafshët njerëzore”. Në të kaluarën “buburrecat” ishte fjala e përdorur nga ish-shefi i shtabit të ushtrisë izraelite MK Rafael Eitan për të përshkruar palestinezët. Disa të tjerë i kanë etiketuar palestinezët si “kancer” dhe “parazitë” dhe kanë bërë thirrje që ata të “asgjësohen”.

Kur regjimi izraelit thotë se numrat janë “të përflakur”, Shtetet e Bashkuara bien dakord dhe media perëndimore dyshon nëse masakra që shpaloset para syve të tyre është e vërtetë, sepse propaganda e ndyrë izraelite ka marrës pasi fëmijët e vrarë në Gaza janë “kukulla”./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne