Në shumë qytete të Marokut mbahen protesta në mbështetje të Gazës

Marokenët zhvilluan protesta në shumë qytete të vendit me qëllimin për ndalimin e luftës ndaj Rripit të Gazës dhe ushtrimin e presionit mbi Izraelin.

Protestuesit marokenë marshuan në qytetet Dar el-Beida, Tetouan dhe Jerada dhe bënë thirrje për bojkot ndaj produkteve të vendeve që mbështesin Izraelin si një mjet presioni për të ndaluar administratën e Tel Avivit.

Duke kërkuar mbrojtjen e civilëve në Rripin e Gazës dhe pengimin e migrimit të detyruar të Izraelit ndaj palestinezëve, protestuesit brohoritën me sloganet “Bojkoto për lirinë e Palestinës”, “Bojkot për kauzën”, “Populli dëshiron që Palestina të jetë e lirë” dhe “Palestina po reziston”. Në mesin e vendeve arabe Maroku renditet në krye të vendeve ku mbahen më intensivisht protestat në mbështetje ndaj Gazës dhe Palestinës./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne