Një përpjekje për grusht shteti në Turqi: Kush do që Erdogan të largohet?

Nga Murad Sadygzade

Më 15 maj, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan iu drejtua anëtarëve të parlamentit me një deklaratë për një tentativë të re grusht shteti në vend. Ai tha se komplotistët e dyshuar ishin mbështetës të predikuesit Fetullah Gulen, i cili banon në SHBA. Sipas raportimeve të mediave turke, forcat e rendit kryen kontrolle në Drejtorinë e Sigurisë së Ankarasë dhe në shtëpitë e zyrtarëve të lartë. Si rezultat i bastisjeve, një grup oficerësh policie u ndalua nën dyshimin për “komplot për të kryer një krim”. Më vonë, prokuroria e Ankarasë njoftoi fillimin e një hetimi ndaj tre oficerëve të departamentit të policisë së kryeqytetit në lidhje me lidhjen e tyre me kreun e një grupi të krimit të organizuar, Ayhan Bora Kaplan.

Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya postoi në X (ish-Twitter) në lidhje me një operacion policor në shkallë të gjerë në 62 provinca të vendit, gjatë të cilit u arrestuan 544 persona, me sa duket të lidhur me Gulen. Më vonë, Yerlikaya paralajmëroi në mediat sociale se zbatimi i ligjit turk do të identifikonte dhe do të mbante përgjegjës të gjithë komplotistët brenda institucioneve qeveritare. Më 14 maj, lideri i Partisë Lëvizja Nacionaliste (MHP) dhe aleati i Erdoganit në koalicionin parlamentar, Devlet Bahçeli, ishte i pari që informoi parlamentin për një përpjekje të mundshme për grusht shteti. Ai deklaroi se disa oficerë të zbatimit të ligjit po përpiqeshin të përsërisnin ngjarjet e grushtit të shtetit të dështuar ushtarak të vitit 2016 dhe bëri thirrje që të mos kufizohej reagimi vetëm në shkarkimin e “disa oficerëve të policisë”.

Nga aleatët te kundërshtarët: Marrëdhënia mes Erdoganit dhe Gulenit

Në vitet e fundit, autoritetet turke kanë folur shpesh për gylenistët të cilët “nuk arritën qëllimet e tyre në vitin 2016 dhe vazhdojnë të dëmtojnë vendin”. Por çfarë çoi në një intolerancë të tillë reciproke?

Fetullah Gulen, një klerik turk i lindur në vitin 1941, themeloi lëvizjen Hizmet, e njohur gjithashtu si lëvizja Gulen, në fund të viteve 1960. Lëvizja thekson Islamin e moderuar, arsimin dhe shërbimin ndaj komunitetit dhe ka një prani globale me shkolla dhe qendra kulturore në mbi 160 vende. Që nga viti 1999, Gulen ka jetuar në mërgim të vetë-imponuar në Pensilvani, SHBA. Lëvizja Hizmet vazhdon të operojë në mbarë botën, megjithëse aktivitetet e saj në Turqi janë shumë të kufizuara.

Fillimi i viteve 2000 shënoi një periudhë afrimi midis Erdoganit dhe Gulenit, dy figura të shquara në lëvizjen islamike të Turqisë. Erdogan, një ish-anëtar i Partisë Islamike të Mirëqenies, bashkëthemeloi Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në vitin 2001. Guleni dhe lëvizja e tij Hizmet u fokusuan në Islamin e moderuar dhe dialogun ndërfetar.

Fillimisht, Erdogan dhe Gulen gjetën gjuhën e përbashkët në kundërshtimin e tyre ndaj krijimit laik të Turqisë, i cili ishte i rrënjosur thellë në sistemin ushtarak dhe gjyqësor. Të dy synonin të reduktonin ndikimin e elitës kemaliste dhe të promovonin qeverisje më të orientuar drejt Islamit. Lëvizja Gulen ofroi mbështetje të konsiderueshme për AKP-në, duke përfshirë mobilizimin e votuesve dhe përfshirjen e besnikëve brenda aparatit shtetëror. Në këmbim, qeveria e Erdoganit lejoi që institucionet e lidhura me Gylenin, si shkollat dhe mediat, të lulëzojnë, duke ndihmuar AKP-në të konsolidojë pushtetin.

Me kalimin e kohës, dallimet në vizionet e tyre për të ardhmen e Turqisë dhe dinamikën e ndarjes së pushtetit filluan të krijojnë fërkime. Përpjekjet e Erdoganit për të centralizuar pushtetin bien ndesh me ndikimin e gjerë të Gylenit në gjyqësor, polici dhe media. Në vitin 2010, marrëdhëniet filluan të përkeqësohen, veçanërisht pas referendumit kushtetues të vitit 2010, të cilin të dy fillimisht e mbështetën. Referendumi rriti kontrollin e qeverisë mbi gjyqësorin, duke kontribuar më vonë në luftën për pushtet midis AKP-së dhe lëvizjes Gulen.

Përplasja e parë e madhe publike ndodhi gjatë krizës së MIT në vitin 2012, kur prokurorët e lidhur me Gulen u përpoqën të merrnin në pyetje Hakan Fidan, atëherë kreu i Organizatës Kombëtare të Inteligjencës të Turqisë (MIT) dhe një aleat i ngushtë i Erdoganit. Erdogan e pa këtë si një sfidë të drejtpërdrejtë ndaj autoritetit të tij. Konflikti u përshkallëzua në mënyrë dramatike në dhjetor 2013 kur një hetim korrupsioni synoi rrethin e brendshëm të Erdoganit, duke përfshirë familjen e tij dhe anëtarët e kabinetit. Erdogan akuzoi gylenistët për orkestrimin e hetimeve për të minuar qeverinë e tij, duke çuar në një spastrim të konsiderueshëm të mbështetësve të dyshuar të Gylenit nga policia dhe gjyqësori.

Pas skandalit të korrupsionit të vitit 2013, Erdogan intensifikoi goditjen e tij ndaj lëvizjes Gulen. Ai e quajti lëvizjen një “shtet paralel” dhe një kërcënim ekzistencial për sovranitetin e Turqisë. Qeveria mbylli mediat, shkollat dhe bizneset e lidhura me Gulenin, me mijëra gylenistë të dyshuar të arrestuar ose të shkarkuar nga shërbimi publik. Akuzat publike u bënë më të shpeshta dhe të rënda. Erdogan akuzoi Gulenin për udhëheqjen e një organizate në hije që synon përmbysjen e qeverisë. Në vitin 2014, Gulen u akuzua për drejtimin e një organizate terroriste. Qeveria e AKP-së kërkoi ekstradimin e Gylenit nga SHBA, një kërkesë që mbeti e parealizuar.

Përpjekja për grusht shteti 2016 në Turqi

Në vitin 2016, marrëdhënia mes Erdoganit dhe Gulenit ishte kthyer në armiqësi të hapur. Përpjekja e dështuar për grusht shteti më 15 korrik 2016, ishte kulmi i kësaj armiqësie.

Nën Presidentin Erdogan, Turqia ka përjetuar polarizimin politik në rritje. Partia e tij në pushtet, AKP, centralizoi pushtetin, duke tjetërsuar shumë fraksione brenda shoqërisë turke, duke përfshirë laikët, kurdët, madje edhe disa islamikë që ndiheshin të margjinalizuar. Historikisht, ushtria turke e shihte veten si mbrojtëse e laicizmit dhe parimeve kemaliste. Shtytja e Erdoganit për më shumë politika të orientuara nga Islami dhe përpjekjet e tij për të reduktuar ndikimin e ushtrisë përmes spastrimeve dhe reformave krijuan fërkime të rëndësishme.

Vështirësitë ekonomike dhe trazirat sociale nxitën më tej pakënaqësinë. Rritja e papunësisë, inflacioni dhe çështje të tilla si çështja kurde dhe kriza e refugjatëve sirianë krijuan një atmosferë jostabiliteti. Përpjekja për grusht shteti u shpalos me shpejtësi natën e 15 korrikut 2016. Në mbrëmje vonë, një fraksion brenda Forcave të Armatosura Turke u përpoq të merrte kontrollin e institucioneve dhe infrastrukturës kryesore, duke përfshirë urat në Stamboll, ndërtesat qeveritare në Ankara dhe organet e medias. Ata shpallën gjendjen ushtarake dhe vendosën një shtetrrethim.

Përgjigja e Presidentit Erdogan ishte e shpejtë dhe e vendosur. Në orët e para të grushtit të shtetit, ai iu drejtua kombit përmes një thirrjeje në FaceTime në CNN Türk, duke u kërkuar njerëzve të dalin në rrugë për t’i rezistuar puçistëve. Kjo thirrje për veprim luajti një rol të rëndësishëm në mobilizimin e mijëra qytetarëve për t’u përballur me ushtrinë. Erdogan, i cili ishte duke pushuar në Marmaris, arriti t’i shmangej kapjes dhe fluturoi përsëri në Stamboll, duke zbritur në mes të kaosit të vazhdueshëm. Kthimi i tij rriti ndjeshëm moralin e forcave besnike dhe civilëve.

Në mëngjesin e 16 korrikut, kryengritja ishte shtypur dhe Erdogan nisi një spastrim të gjerë të mbështetësve të dyshuar të grushtit të shtetit. Këtu përfshiheshin jo vetëm personeli ushtarak, por edhe mijëra gjyqtarë, nëpunës civilë, mësues dhe oficerë policie të akuzuar për lidhje me lëvizjen Hizmet. Qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, e cila zgjati për dy vjet, duke i dhënë Erdoganit kompetenca të gjera për të arrestuar, ndaluar dhe shkarkuar individë të perceptuar si kërcënime për shtetin. Përpjekja për grusht shteti i lejoi Erdoganit të konsolidonte më tej pushtetin e tij. U miratuan ndryshime kushtetuese, duke e transformuar Turqinë nga një sistem parlamentar në një sistem presidencial, duke zgjeruar ndjeshëm kompetencat ekzekutive të Erdoganit.

Përpjekja për grusht shteti ishte një ngjarje dramatike dhe e dhunshme e rrënjosur në tensione të thella politike, ushtarake dhe sociale. Përgjigja e shpejtë dhe vendimtare e Presidentit Erdogan jo vetëm që e anuloi grushtin e shtetit, por gjithashtu çoi në një ristrukturim të rëndësishëm të peizazhit politik të Turqisë. Pasojat panë një shtypje të gjerë të mospajtimit dhe konsolidimin e pushtetit, të cilat në vitet në vijim, ndryshuan rrënjësisht qeverisjen dhe shoqërinë turke.

A duan gylenistët të rrëzojnë sërish Erdoganin?

Pas përpjekjes për grusht shteti ushtarak të vitit 2016, zyrtarët turq dhe publiku vazhdimisht pohuan se vendet perëndimore ishin përfshirë në aktivitete antiqeveritare. Ata pohuan se vendet perëndimore po ndihmonin mbështetësit e Gylenit dhe po ushtronin presion mbi autoritetet turke. Këto deklarata bazohen në besimin se sa më shumë presidenti Erdogan ndiqte një politikë të pavarur dhe mbronte interesat e Ankarasë, të cilat jo gjithmonë ishin në linjë me vendet perëndimore, aq më shumë NATO ushtronte presion mbi Turqinë. Edhe pse Perëndimi e dënoi përpjekjen për grusht shtet, Gulen nuk u ekstradua kurrë, gjë që përkeqësoi marrëdhëniet me Ankaranë.

Kushtet në të cilat ndodhën tentativat për grusht shteti të vitit 2016 dhe 2024 janë të ngjashme. Vendi po përjeton paqëndrueshmëri ekonomike, inflacion të lartë, rënie të të ardhurave reale, zhvlerësim të monedhës dhe prani masive të refugjatëve nga Siria, Afganistani dhe vende të tjera. Të gjithë këta faktorë polarizojnë shoqërinë dhe krijojnë tension. Zgjedhjet komunale të mbajtura në mars çuan në humbjen e parë të partisë në pushtet në dy dekada dhe shkaktuan një ndarje brenda saj. Lufta brenda koalicionit midis MHP-së, e udhëhequr nga Devlet Bahçeli, dhe mbështetësve të Erdoganit në AKP po intensifikohet. Ka një tendencë drejt afrimit të Erdoganit me Partinë Popullore Republikane (CHP) në opozitë, e cila fitoi shumicën e vendeve në qytetet e mëdha dhe në kryeqytet.

Këtë herë, përpjekja për grusht shteti ishte më e fshehtë dhe më pak efektive. Autoritetet u angazhuan në mënyrë aktive në spastrimin e individëve simpatikë ndaj Gylenit dhe zbatuan transformime të rëndësishme brenda ushtrisë. Ky ishte një hap vendimtar në luftën e Erdoganit kundër kundërshtarëve të tij, pasi historia e Republikës Turke tregon se grushtet e vërteta më së shpeshti kryhen nga ushtria dhe autoritetet arritën ta trajtojnë këtë çështje.

Konteksti i jashtëm gjithashtu luan një rol të rëndësishëm. Pas humbjes në zgjedhjet komunale dhe përkeqësimit të situatës ekonomike, Ankaraja filloi të kërkonte mbështetje nga vendet perëndimore. Megjithatë, Uashingtoni dhe Brukseli nuk po nxitojnë të mbështesin partnerin e tyre të rëndësishëm të NATO-s. Ata po vënë bast për opozitën e Erdoganit dhe po përpiqen ta heqin qafe atë. Dihet se “demokracitë e botës” janë të gatshme të bëjnë shumë për interesat e tyre, kështu që mund të mbështesin fshehurazi trazirat e brendshme në Turqi, nëse ato ndihmojnë në largimin e qeverisë aktuale.

Kështu, marrëdhëniet e tensionuara midis Turqisë dhe Perëndimit, dyshimet për përfshirje në aktivitete antiqeveritare dhe problemet e brendshme ekonomike krijojnë një mjedis politik kompleks në vend. Këta faktorë vazhdojnë të ndikojnë në politikën e brendshme dhe të jashtme të Turqisë, duke formësuar të ardhmen e shtetit në kushtet e paqëndrueshmërisë së vazhdueshme.

Situata në Turqi mbetet komplekse dhe e shumëanshme, duke reflektuar çështje të thella politike, sociale dhe ekonomike të përkeqësuara nga dyshimet për ndërhyrje të huaja dhe mosmarrëveshje të brendshme. Përpjekjet për grusht shteti të vitit 2016 dhe 2024 tregojnë se si paqëndrueshmëria ekonomike, tensioni social dhe lufta politike mund të kombinohen në mënyrë shpërthyese, duke krijuar një terren të favorshëm për kriza. Erdogan, duke kërkuar të konsolidojë pushtetin e tij, përballet me sfida serioze si brenda dhe jashtë vendit.

Me përkeqësimin e marrëdhënieve me Perëndimin dhe polarizimin e brendshëm të vazhdueshëm, e ardhmja e Turqisë mbetet e pasigurt. Është e rëndësishme që vendi të marrë pjesë aktive në ndërtimin e një rendi të ri botëror, duke marrë parasysh interesat dhe rolin e tij strategjik në skenën ndërkombëtare. Turqia është përballur me domosdoshmërinë për të bërë një zgjedhje në konfrontimin global midis Rusisë dhe Perëndimit, duke kërkuar nga liderët e saj të marrin një qasje të nuancuar dhe strategjike. Kështu, Turqia duhet të gjejë një ekuilibër midis stabilitetit të brendshëm dhe politikës së jashtme që synon forcimin e pozicionit të saj në botë. Kjo do të kërkojë përpjekje të konsiderueshme nga udhëheqësit dhe shoqëria e saj për të arritur prosperitet në një peizazh global në ndryshim.

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne