Nuk ndalet Izraeli, tjetër sulm në Kampin e Refugjatëve!

Shteti zionist izraelit nuk ndal genocidin ndaj Palestinës. Ushtria izraelite sulmoj ditën e sotme për herë te dytë Kampin e Refugjatëve Jabalia.

Vetëm në 24 orët e fundit, katër strehimore të UNRWA-s u dëmtuan në Rripin e Gazës. Sot, një shkollë e kthyer në strehë ushkatërrua në Kampin e Refugjatëve Jabalia, më i madhi në Rripin e Gazës, ku të vrarë mbetën 20 persona .

Në një deklaratë nga OKB thuhet se “Në të gjithë Rripin e Gazës, këto strehimore duhet të jenë të sigurta, nën flamurin e Kombeve të Bashkuara. E drejta ndërkombëtare humanitare nuk lë asnjë dyshim se civilët dhe objektet civile duhet të mbrohen.
Por pavarësisht deklaratave të OKB-së Izraeli vazhdon sulmet shkatërruese ndaj civilëve. Deri më tani nuk ka koment apo marrje përgjegjësie të sulmit nga Izraeli./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne