Operacioni “Stuhia Al-Aksa” një goditje vendimtare

Nga: Hanna Eid Source

Hezbollahu, Teherani, Sanaa dhe Damasku kanë aftësinë dhe arsyen për të goditur “Izraelin”, pyetja e vetme që mbetet është se kur?

Operacioni “Stuhia Al-Aksa” ka goditur entitetin sionist. Pas 3 ditësh, betejat vazhdojnë ende midis Brigadave Ezzeddin Al-Kassam dhe forcave pushtuese. Dhjetra kolonë dhe ushtarë sionistë janë marrë peng dhe janë sjellë në Rripin e Gazës. Sipas burimeve në “Al Mayadeen”, “Deklarata e Al-Kassam zbulon detaje të zymta në lidhje me aftësinë e Rezistencës Palestineze për të përparuar nëpër linjat e armikut nga toka, nga ajri dhe deti”. Kjo zbulon rritjen e rëndësishme të aftësive ushtarake të Hamasit dhe fraksioneve të rezistencës të grupi të operacioneve të përbashkëta.

Hamasi ka tërhequr gjithashtu një vijë të kuqe: JO normalizimit saudito-“izraelit”, JO shkeljes së shenjtërive të Al Aksa dhe Palestinës, JO pushtimit dhe kolonializmit. Pra, si ndodhi kjo? Si u zunë në befasi sionistët, të cilët janë “stërvitur tërësisht” për një ngjarje të tillë? Mendoj se në këtë fitore kanë ndikuar tre faktorë. Së pari, djepi popullor, termi i krijuar nga palestinezët për mbështetjen e dhënë rezistencës nga populli ynë ka lejuar lirinë e lëvizjes së luftëtarëve të rezistencës. Së dyti, uniteti i fushave mes Boshtit të Rezistencës; Hezbollahu ka goditur postet ushtarake izraelite dhe Irani ka ofruar njohuri teknologjike si dhe armë për Hamasin, PIJ dhe PFLP. Së treti, Hamasi ishte në gjendje t’i kapte sionistët në befasi me një goditje sulmuese, në vend të një breshërie hakmarrëse raketash, e cila është e barabartë me kursin sionist për shkak të agresionit të përditshëm të Izraelit.

Në një deklaratë të lëshuar nga Abu Obeida, zëdhënësi i Brigadave Al-Kassam, ai zbuloi se rezistenca aktualisht është e përfshirë në beteja në të gjithë kufijtë e Gazës. “Luftëtarët e Brigadave janë angazhuar në një “përballje të ashpër në disa lokacione” duke përfshirë “Ofakim”, “Sderot”, “Yad Mordechai”, “Kafar Azza”, “Be’eri”, “Yated” dhe “Kissufim”. Kjo është e mundur vetëm me mbështetjen e palëkundur të palestinezëve në Gazën e çliruar dhe Bregun Perëndimor të pushtuar. Djepi popullor është një term i krijuar nga palestinezët; “Djepi popullor tregon një gjendje kohezioni midis rezistencës dhe masave, duke e çuar rezistencën në një gjendje të përgjithshme të qenies”. Videot që tregojnë masat që ndihmojnë rezistencën në këtë operacion heroik u bënë virale në mediat sociale; video të njerëzve që ndihmojnë luftëtarët e Hamasit për të transportuar pengjet e IOF, dhe masat që dalin në rrugët në Gaza për të shfaqur plaçkën e kësaj fitoreje. Pa djepin popullor, ne nuk do të kishim Areen Al Osoud, Brigadat Jenin ose ndonjë nga fraksionet më të vjetra (Hamas, PIJ, PFLP). Në praktikë, djepi popullor është versioni ynë i “linjës masive” të CPC; për të parafrazuar Maon, “populli është toka dhe rezistenca është fara”. Pa mbështetjen e popullit tonë trim dhe heroik, rezistenca nuk është asgjë. Në Bregun Perëndimor, masat e guximshme kanë shpallur një grevë të përgjithshme në mbështetje të operacionit të rezistencës. Mbështetja që i jepet rezistencës nga masat palestineze përputhet vetëm me mbështetjen e dhënë nga miqtë tanë të palëkundur.

Videot e publikuara gjatë fundjavës nga Hamasi treguan aftësitë ushtarake të Brigadave Ezzeddin Al-Kassam. Një video tregon një kamerë të montuar në një dron. Droni i afrohet një frëngjie pa pilot dhe depoziton në mënyrë delikate një eksploziv në motor, më pas fluturon lart në kohë për të kapur skenën e shpërthimit të frëngjisë në kamera.

Ky lloj saktësie vjen vetëm pas mësimeve me viteve të inxhinierisë dhe mbështetjes së gjithanshme nga Republika Islamike e Iranit, Hezbollahu dhe Shteti Sirian. Kjo përzierje e raketave të riciklimit dhe inxhinierisë së kundërt të përdorura kundër Gazës, dhe marrja e dronëve, raketave dhe armëve të vogla nga Irani ka rezultuar vendimtare në Operacionin “Stuhia Al-Aksa”. Një deklaratë u lëshua nga Areen Al Osoud, duke bërë thirrje për një mobilizim të përgjithshëm kundër kolonisë:

“Dilni me çfarëdo armë që keni, sado të thjeshta të jenë, dilni në rrugë, bllokoni rrugët për ushtrinë pushtuese dhe kolonët e saj”. Grupi e përshkroi entitetin okupues izraelit si “të ngjashëm me letrën”, duke shtuar se “Gaza e ka hedhur pushtimin në një gropë ferri”.

Duke i bërë jehonë fjalimit “tigër letre” të Mao Ce Dunit dhe deklaratës së Sayyed Hassan Nasrallah se “Izraeli” është “më i dobët se rrjeta e merimangës”, Gropa e Luanit kupton natyrën e brishtë të imperialistëve dhe lakejve të tyre sionistë. Sionistët janë detyruar të ndalojnë praktikën e tyre propaganduese të turbullimit të numërimit të numrit të vdekjeve, me figurat kryesore ushtarake që vdesin në përleshjet me Hamasin, duke përfshirë “kreun e njësisë elitare shumëdimensionale izraelite, i njohur gjithashtu si njësia fantazmë, kolonel Roi Levy”. Hezbollahu, nga ana e tij, ka goditur gjithashtu objektet ushtarake izraelite pranë Fermave Shebaa dhe kufijve palestinezo-libanezë, duke sinjalizuar kështu se rezistenca libaneze qëndron fort me popullin palestinez. Duke pasur parasysh se uzurpatorët izraelitë nuk pushtojnë vetëm tokën palestineze, por edhe tokën në të gjithë Bilad Al Sham: përkatësisht Fermat Shebaa në Libanin jugor dhe Lartësitë e Golanit në Siri, kjo është një fitore e madhe në përpjekjen për t’i rivendosur sovranitetin dhe dinjitetin arabëve dhe popujt islamë. Sayyed Abdul-Malik al-Houthi lëshoi ​​një deklaratë duke uruar popullin palestinez për rezistencën e tij të palëkundur. Ministria e Jashtme siriane gjithashtu përgëzoi popullin e Palestinës për heroizmin e tyre. Teherani, Sanaa dhe Damasku kanë aftësinë dhe arsyetimin për të goditur “Tel Aviv”, pyetja e vetme që mbetet është kur?

Elementi i tretë që e bën operacionin “Stuhia Al-Aksa” një sukses është se Hamasi ishte në gjendje të godiste sionistët në një seri operacionesh të befasishme në mbi 50 zona të veçanta. Ky aksion sulmues ndryshon nga taktika e zakonshme e Hamasit për sulme me raketa hakmarrëse dhe shënon një ekuacion cilësor të ri në çlirimin e Palestinës. U deshën 45 minuta që kryeministri i vendit pushtues, Netanyahu të vinte në dijeni për atë që po ndodhte dhe të kalonte në ndërtesën e Ministrisë së Luftës, gjë që tregon se pavarësisht gjithë stërvitjeve për këtë eventualitet, Goliath ende e nënvlerëson Davidin. Nxënësit e festivalit të muzikës sioniste, kolonët radikalë dhe trupat e IOF u kapën të gjithë në befasi. Siç u tha më lart, brigadat Al-Kassam kanë treguar aftësi për të goditur në tokë, në ajër dhe nga deti; toka dëshiron të kthehet tek ata që e ushqejnë me gjakun e dëshmorëve.

Komandanti i Përgjithshëm i Brigadave Al-Kassam, Mohammad al-Deif po dërgon urdhra të drejtpërdrejt. Ai po bën thirrje për unitet të të gjitha fraksioneve dhe flamujve për sulm, duke përfshirë aleatët e huaj, si dhe fqinjët arabë. Ashtu si Sayyed Hassan Nasrallah, kur Mohamed Al-Deif flet, ai i përmbush premtimet e tij. Al-Deif përsëriti se Xhamia Al-Aksa dhe vendet e tjera të shenjta në Palestinë janë vija e kuqe për rezistencën dhe popullin dhe kështu filloi Operacioni “Stuhia Al-Aksa”.

Duke përmendur faktin se veçanërisht gratë besimtare në Al-Aksa janë viktimizuar, Al-Deif thekson hipokrizinë e fushatave keqinformimit të kolonisë sioniste për të mos nxjerrë zbuluar kolonializmin dhe pushtimin.

Operacioni “Stuhia Al-Aksa” është një fitore për popullin trim dhe heroik të Palestinës, ky operacion ka goditur Demonin e Babilonisë në zemrën e tij të ligë. Sionistët nuk kanë pësuar një disfatë ushtarake të kësaj shkalle që nga pushtimi i Gazës në vitin 2014, apo edhe disfata e tyre në vitin 2006 nga Hezbollahu. Numri i të vdekurve brenda kolonisë ka kaluar mbi 1000, ndërsa deri më tani janë martirizuar 3132 palestinezë. Siç u përmend më lart, tre elementët që e kanë kthyer përfundimisht këtë në fitore janë djepi popullor, mbështetja materiale nga aleatët tanë dhe elementi i befasisë nga Hamasi. Ndërsa ky operacion zhvillohet, ne bëjmë një hap vendimtar drejt fitores dhe çlirimit të jetës sonë, InshAllah. /GazetaImpakt/Al Mayadeen/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne