Po përgatiste një antentat, arrestohet në Malajzi izraeliti me arsenal armësh

Nga: Yoav Etiel, Reuters

Një shtetas izraelit u arrestua të mërkurën në Malajzi së bashku me dy të tjerë me arsyetimin se ai hyri në këtë vend për të kryer një atentat, me një raport policie që thoshte se burri pranoi se qëllimi i tij ishte të vriste një tjetër izraelit, raportoi Walla të enjten, duke cituar raportime nga mediat malajziane. Sipas raportimeve në Malajzi, identiteti i të arrestuarit është Shalom Avitan, të paktën 36 vjeç, nga Bnei Brak.

Ministria e Jashtme në Jeruzalem është njoftuar për arrestimin, por nuk janë dhënë detaje të tjera. Izraelitëve iu ndalohet hyrja në Malajzi dhe hetimi zbuloi se ai hyri në vend duke përdorur një pasaportë franceze dhe gjatë marrjes në pyetje kishte paraqitur vetëm pasaportën e tij izraelite. Avitan hyri në vend dy javë më parë, më 12 mars, përmes aeroportit ndërkombëtar të kryeqytetit Kuala Lumpur me një fluturim përmes Emirateve të Bashkuara Arabe.

Burri ju kapën gjithashtu në zotërim gjashtë armë dhe 200 fishekë dhe historia e një tentative për atentatit thuhet se është një mosmarrëveshje familjare. Sipas policisë, tre nga armët e sekuestruara ishin të mbushura dhe gati për qitje. I dyshuari dorëzoi një pasaportë izraelite pas marrjes në pyetje nga policia, tha Razarudin, duke shtuar se burri, i cili nuk është identifikuar publikisht, i kishte porositur armët pasi mbërriti në Malajzi dhe i kishte paguar me kriptovaluta.

Zyrtarët malajzianë thonë se kjo është një histori më shumë të panjohura

Autoritetet malajziane këmbëngulin se ky nuk është thjesht një incident kriminal dhe se rrethanat ndryshojnë.

“Ne nuk e blejmë historinë e tij”, tha një komisar i policisë malajziane në një konferencë për shtyp, duke theksuar se siguria e figurave kryesore në Malajzi, si kryeministri dhe mbreti, ishte rritur. “Ajo që është më e keqja këtu është se arrestimi ndodhi gjatë konfliktit të vazhdueshëm midis Palestinës dhe Izraelit dhe ne jemi vigjilentë për sigurinë e qeverisë, mbretit dhe organizatave të tjera joqeveritare, sigurinë e të cilëve duhet ta kemi parasysh”. Ai tha se armët dhe municionet janë blerë nga izraelitët duke përdorur kriptovaluta dhe se hetimet janë duke vazhduar për të gjetur marrësin e pagesës.

Policia Federale në Malajzi njoftoi se arrestimin e ka bërë në një hotel në lagjen prestigjioze dhe të shtrenjtë Jalan Ampang në kryeqytetin e vendit, Kuala Lumpur dhe se ka sekuestruar armët që do të përdoreshin për atentatin. Policia shtoi gjithashtu se në ditët para arrestimit, Avitan ndërroi tre herë hotele, dhe ky ishte tashmë hoteli i katërt në të cilin ai po qëndronte, sipas raportimit të Walla.

“Ne besojmë se i dyshuari nuk ka vepruar i vetëm dhe ka një lidhje lokale këtu, identitetin e të cilit ende nuk e kemi konstatuar”, tha gjithashtu komisari i policisë malajziane, duke shtuar se policia po ndihmohet nga ambasada franceze. Kur mediat lokale pyetën nëse policia nuk përjashton mundësinë që i dyshuari t’i përkasë inteligjencës izraelite, komisioneri tha se “hetimet në vazhdim po çojnë gjithashtu në këtë drejtim”.

Mediat malajziane raportuan gjithashtu se kryeministri Anëar Ibrahim dënoi “mizoritë e Izraelit ndaj Palestinës”. Në vitin 2018, një shkencëtar palestinez u qëllua për vdekje në kryeqytetin e Malajzisë nga dy burra të paidentifikuar në një vrasje që grupi terrorist Hamas sugjeroi se ishte kryer nga shërbimi i inteligjencës izraelite Mossad. Izraeli i mohoi akuzat./GazetaImpakt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne