Politikani izraelit dëshiron që Gaza të kthehet në “Drezden”

SHBA po e pengon Izraelin nga “hakmarrja biblike”, ka thënë një ish-deputet i Knesset-it.

Izraeli duhet ta rrafshojë Gazën dhe të dëbojë të gjithë palestinezët në Egjipt për të frenuar armiqtë e tij, tha në një intervistë të mërkurën anëtari i partisë Likud dhe ish-deputeti i Knesset, Moshe Feiglin. Paraqitja e fundit televizive e Feiglin, në të cilën ai bëri thirrje për bombardimin e Gazës si qyteti gjerman i Dresdenit në Luftën e Dytë Botërore, është bërë virale në mediat sociale.
Duke folur me Rrjetin e Lajmeve të Izraelit (INN), Feiglin u ankua se kanë kaluar 18 ditë nga sulmi i Hamasit dhe “ne ende nuk jemi hakmarrë si, në mënyrë biblike … nuk e kemi djegur Gazën dhe kthyer në hi menjëherë!”
Objektivi i menjëhershëm i Izraelit duhet të jetë “shkatërrimi i Gazës; mbi tokë dhe tunelet nëntokësore. vetëm atëherë dërgo ushtrinë”, tha Feiglin për INN.
“Sigurohuni që të gjithë njerëzit e Gazës të vrapojnë në Rafiah. Krijo një krizë të jashtëzakonshme njerëzore. Shkatërroni të gjithë zonën, ashtu siç keni bërë në Gush Katif dhe në Yamit”, shtoi ai. “Asgjë më shumë se kaq dhe ne do të mposhtim dhe do të marrim të njëjtat gjëra përsëri dhe përsëri; edhe në një mënyrë më të keqe”.
Gush Katif ishte një vendbanim izraelit brenda Gazës, i shkatërruar nga qeveria e Ariel Sharon në 2005 si pjesë e një tërheqjeje nga territori. Yamit ishte një vendbanim në Sinai, i shkatërruar pasi traktati i paqes i vitit 1982 ia ktheu atë territor Egjiptit.
Feiglin kritikoi hezitimin e kryeministrit Benjamin Netanyahu për të pushtuar Gazën si “shkatërruan Izraelin” dhe “shkatërruan çdo lloj frike” midis muslimanëve në mbarë botën. Ai gjithashtu akuzoi Netanyahun se e ka kthyer Izraelin në një “republikë banane” të SHBA.

“Përqafimi amerikan është një përqafim ariu”, tha Feiglin. “Unë i respektoj amerikanët. Ata nuk duhet të jenë këtu. Ne nuk duhet të marrim asnjë ndihmë prej tyre. Nuk mund të filloj as të përshkruaj se çfarë fatkeqësie po i sjellim vetes, kur e vetmja arsye pse nuk kemi reaguar në 19 ditët e fundit është për shkak të amerikanëve”.
“Amerikanët nuk po vijnë këtu sepse i duan sytë tanë të bukur hebrenj. Ata kanë interesat e tyre dhe në momentin që interesat e tyre do të ndryshojnë, ato do të jenë zhdukur prej kohësh dhe ne do të zhvishemi nga aftësia për të mbrojtur veten”, shtoi ai.

Një tjetër intervistë e Feiglin është bërë virale së fundmi në rrjetet sociale. Duke folur për Channel 14 të Izraelit dy javë më parë, ai kërkoi “djegie të plotë” të Gazës, e cila duhet “të kthehet në Dresden” pa “asnjë gur mbi gur”.
Feiglin është një anëtar i vjetër i Likud, i cili sfidoi Netanyahun për udhëheqjen e partisë në vitin 2013, duke fituar 23% të votave. Ai ishte një MK i Likud midis 2013 dhe 2015, kur u largua për të filluar lëvizjen e tij, por u kthye në parti në vitin 2021. Gjatë konfliktit të vitit 2014 në Gaza, ai i dërgoi Netanyahut një propozim publik prej 7 pikash për zhvendosjen e të gjithë palestinezëve nga vendbanimet dhe e bëri përsëri në 2018./gazetaimpakt/rt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne