Protestat në të gjithë Greqinë, ndërsa zbehet shpresa për të gjetur të mbijetuar

Autoritetet greke janë kritikuar se nuk kanë vepruar për të shpëtuar qindra njerëz, pasi varka e tyre u mbyt në brigjet e Pylos.

Në të gjithë Greqinë janë zhvilluar protesta për fundosjen e një varke që transportonte emigrantë dhe refugjatë që la të paktën 78 të vdekur.

Më shumë se 100 njerëz u shpëtuan nga një varkë e përmbysur në brigjet e Pylos, por shpresat janë zbehur për qindra të tjerë që figurojnë ende të zhdukur.

Një operacion i madh kërkimi dhe shpëtimi gjeti 78 trupa, por autoritetet vlerësojnë se barka mund të ketë transportuar deri në 750 pasagjerë, ku secili pagoi mijëra dollarë për kalimin në anijen e goditur.

John Psaropoulos i Al Jazeera, duke raportuar nga qyteti i Kalamata ku të mbijetuarit mbaheshin nga autoritetet, tha se nëntë burra ishin arrestuar nën dyshimin se i përkisnin rrjetit të kontrabandës që organizoi udhëtimin.

“Mendohet se ata ishin funksionarë të rinj, jo përfituesit përfundimtarë të 3 milion dollarëve që ky mund të ketë kushtuar ky udhëtim i vdekjes” tha Psaropoulos.

Ekipet e shpëtimit grekë kërkuan të enjten në detin Jon për të mbijetuar ndërsa shpresa për të gjetur më shumë njerëz ,u zbeh. Anija u mbyt në ujërat ndërkombëtare, 47 milje detare (87 km) në jugperëndim të Pylos, në brigjet e Peloponezit. Vendi është afër një prej zonave më të thella të Mesdheut.

Të mbijetuarit e një anijembytjeje flenë në një magazinë në portin e Kalamatës
Të mbijetuarit e një anijembytjeje flenë në një magazinë në portin në qytetin e Kalamatës [Thanassis Stavrakis/AP]

 

 

 

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për migracionin, Organizata Ndërkombëtare për Migracionin, vlerësoi numrin e pasagjerëve bazuar në intervistat me të mbijetuarit dhe tha se komplementi përfshinte të paktën 40 fëmijë.

Zëdhënësi i rojes bregdetare Nikolaos Alexiou tha për stacionin televiziv ERT se “anija e peshkimit ishte 25-30 metra e gjatë”.

“Kuverta e saj ishte plot me njerëz dhe ne supozojmë se pjesa e brendshme ishte po aq plot,” tha ai.

Ministri në detyrë i migracionit Daniel Esdras tha se të mbijetuarit do të dërgoheshin përfundimisht në kampin e emigrantëve Malakasa pranë Athinës deri të premten. Greqia do të shqyrtojë kërkesat e tyre për azil, por ata që nuk kanë të drejtë për mbrojtje do të dërgohen në shtëpi, shtoi ai.

Protestat në të gjithë Greqinë
Mijëra njerëz demonstruan të enjten në qytete në të gjithë Greqinë për të protestuar kundër trajtimit të autoriteteve të mbytjes së anijes, si dhe ndaj politikave të Bashkimit Evropian për migracionin.

Autoritetet greke u kritikuan se nuk vepruan për të shpëtuar emigrantët dhe refugjatët. Një anije e rojes bregdetare e shoqëroi peshkaretën për orë të tëra dhe ishte e pranishme teksa ajo u fundos në pak minuta.

Zyrtarët grekë argumentuan se pasagjerët refuzuan vazhdimisht ndihmën dhe këmbëngulën për të vazhduar për në Itali. Anija dukej se po lundronte normalisht deri pak para se të fundosej dhe refuzoi ofertat e përsëritura të shpëtimit, thanë ata.

Por Alarm Phone, një linjë telefonike e vetë-organizuar për refugjatët dhe migrantët në vështirësi në Detin Mesdhe, tha se ata morën thirrje të përsëritura shqetësimi nga anija gjatë të njëjtit afat kohor.

Protestuesit mbajnë një pankartë gjatë një demonstrate
Protestuesit mbajnë një pankartë gjatë një demonstrate në Athinë [Louiza Vradi/Reuters]

 

 

 

Të enjten, kreu i partisë kryesore opozitare Syriza, Alexis Tsipras, foli me Komisioneren Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson për tragjedinë e mbytjes së anijes, tha partia në një deklaratë.

“Ky incident tregon në mënyrën më të qartë dështimin e BE-së për të promovuar një politikë të strukturuar të migracionit të refugjatëve që vendos jetën njerëzore si prioritet të parë”, tha Tsipras, pasi vizitoi të mbijetuarit në Kalamata.

Prokurori i Gjykatës së Lartë greke Isidoros Dogiakos emëroi një zëvendësprokuror të Gjykatës së Lartë Penale për të mbikëqyrur një hetim të incidentit. /AlJazeera, Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne