Putin do të marrë pjesë në samitin emergjent të BRICS – Kremlin

Takimi do t’i kushtohet përshkallëzimit të vazhdueshëm të konfliktit izraelito-palestinez, tha Moska.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do t’i bashkohet një video-konference urgjente me liderët e tjerë të BRICS të martën për të diskutuar përshkallëzimin e vazhdueshëm midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Hamas, tha Kremlini në një deklaratë të hënën. Administrata presidenciale nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me ngjarjen e ardhshme.

Më herët të hënën, zyra e presidentit të Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha se ai do të kryesojë një takim të përbashkët të jashtëzakonshëm për situatën në Gaza. Afrika e Jugut aktualisht kryeson grupin BRICS, i cili përfshin gjithashtu Rusinë, Kinën, Brazilin dhe Indinë.

Përveç anëtarëve të rregullt të BRICS, liderët e Arabisë Saudite, Argjentinës, Egjiptit, Etiopisë, Iranit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe u ftuan gjithashtu për t’iu bashkuar ngjarjes.

Të gjithë pjesëmarrësit do të komentojnë “krizën aktuale humanitare në Gaza”, thuhet në deklaratën e zyrës presidenciale, duke shtuar se liderët më pas pritet të miratojnë një deklaratë të përbashkët për këtë çështje. Sipas deklaratës, takimit do t’i bashkohet edhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Izraeli ka më shumë se një muaj që po kryen një operacion të madh ushtarak në Gaza. Masa erdhi si përgjigje ndaj një sulmi të befasishëm nga Hamasi, i cili vrau rreth 1200 izraelitë, kryesisht civilë. Më shumë se 200 persona u morën gjithashtu peng nga militantët.

Jerusalemi Perëndimor u kundërpërgjigj me një fushatë masive bombardimi kundër Gazës, e ndjekur nga një operacion tokësor. Numri i të vdekurve të lidhur me veprimet izraelite në enklavë ka tejkaluar 11,000, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës.

Rusia ka bërë thirrje vazhdimisht për një armëpushim të shpejtë në Gaza. Në fillim të kësaj jave, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov i tha RT se e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund dhunës izraelito-palestineze është përmes kornizës së mbështetur nga OKB-ja e një zgjidhjeje me dy shtete që kërkon një përpjekje të vërtetë nga të gjitha palët për t’u zbatuar./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne