Putin e quan “detyrën e shenjtë” të Rusisë në Gaza

Presidenti Putin ka thënë se vendi i tij duhet të ndihmojë civilët e bllokuar nën bombardimet izraelite

Moska ka një detyrim moral për të ofruar ndihma humanitare për popullatën civile në Gaza, argumentoi të mërkurën presidenti rus Vladimir Putin. Një ditë më parë, ai u tha udhëheqësve të tjerë të BRICS se ishte prekur nga videot që përshkruanin fëmijë palestinezë duke u operuar pa anestezi.

Në fillim të këtij muaji, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) akuzoi Izraelin se synonte në mënyrë rutinore objektet mjekësore. Mbikëqyrësi ndërkombëtar tha gjithashtu se vdekjet e fëmijëve ishin një dukuri e përditshme në enklavën e rrethuar palestineze.

Duke iu drejtuar kabinetit rus përmes një lidhjeje video, Presidenti Putin tha: “Ky është një mision shumë i rëndësishëm, humanitar, fisnik. Ne duhet të ndihmojmë njerëzit që vuajnë si rezultat i ngjarjeve në vazhdim.”

Udhëheqësi rus vazhdoi duke e përshkruar ofrimin e ndihmës për civilët palestinezë në Gaza si “detyrën tonë të shenjtë”. Duke marrë pjesë në një samit të jashtëzakonshëm online të BRICS një ditë më parë, presidenti vuri në dukje se “vdekja e mijëra njerëzve, zhvendosja masive e popullsisë civile dhe katastrofa humanitare që ka shpërthyer” janë shkak për “shqetësimin më të thellë”.

“Kur shikoni se si operohen fëmijët pa anestezi – kjo sigurisht që ngjall ndjenja shumë të veçanta”, shtoi Putin.

Ndërsa sigurimi i armëpushimeve humanitare është një detyrë kyçe në afat të shkurtër, Moska do të donte të shihte një paqe të qëndrueshme në rajon, vuri në dukje ai. Kjo mund të arrihet vetëm në bazë të rezolutave të mëparshme të OKB-së që bëjnë thirrje për krijimin e dy shteteve – Izraelit dhe Palestinës, tha presidenti.

Sipas Putinit, shtetet e tjera anëtare të BRICS ndajnë qëndrimin e Rusisë në shumë aspekte, siç tregohet nga mënyra se si kanë votuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Grupi, argumentoi ai, mund të “luaj një rol kyç” në zgjidhjen e konfliktit të vjetër prej dekadash.

Në fillim të këtij muaji, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “mesatarisht, një fëmijë vritet çdo dhjetë minuta në Gaza”. Zyrtari tha gjithashtu se Izraeli kishte sulmuar objektet mjekësore, ambulancat dhe pacientët në Gaza dhe Bregun Perëndimor në të paktën 250 raste që nga 7 tetori, duke e “gjunjëzuar” sistemin mjekësor në Gaza.

Izraeli filloi operacionin e tij ushtarak pas një sulmi vdekjeprurës nga militantët e Hamasit që mori jetën e 1200 izraelitëve, kryesisht civilë, muajin e kaluar. Që atëherë, numri i të vdekurve në Gaza ka arritur në 13,000, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Të mërkurën, qeveria izraelite miratoi një marrëveshje me Hamasin, sipas së cilës grupi militant do të lirojë 50 pengje në këmbim të 150 të burgosurve femra dhe fëmijë palestinezë të mbajtur në paraburgim izraelit, shoqëruar me një armëpushim katër-ditor./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne