Putin komenton manjatët që ikën në Izrael

Presidenti rus Vladimir Putin ka sugjeruar se ish-kreu i korporatës Rusnano të financuar nga shteti, Anatoli Chubais, mund të jetë zhvendosur në Izrael për shkak të frikës së pasojave ligjore mbi parregullsitë financiare.

Duke folur në Forumin Ekonomik Lindor në Vladivostok të martën, Putin tha se i ishte shfaqur një foto e Chubais, “ku ai nuk është më Anatoly Borisovich, por Moysha Israelievich, duke jetuar diku atje”.

“Për çfarë po e bën këtë, nuk e kuptoj. Pse iku?” e pyeti presidenti në mënyrë retorike.

Ai sugjeroi se arsyeja e Chubais për t’u larguar rrotullohej rreth një “vrime të madhe financiare” të supozuar në Rusnano, kompania që ai drejtoi për 12 vjet. Putin vuri në dukje se aktualisht nuk ka asnjë çështje penale në lidhje me parregullsi të pretenduara financiare, por ndoshta Chubais ishte i shqetësuar se disa mund të dilnin.

Biznesmeni “qartësisht nuk shkëlqeu në krye të një kompanie të madhe që u krijua për të nxitur nanoteknologjinë, të paktën nga një perspektivë ekonomike dhe financiare”, tha Putin.

Kur u pyet nga TASS për një përgjigje ndaj vërejtjeve, Chubais tha se ai “më mirë nuk do të komentonte asgjë që do të thoshte Presidenti Vladimir Putin”.

Chubais pushtoi një sërë zyrash të larta nën ish-presidentin Boris Yeltsin, duke përfshirë atë të ministrit të financave. Ai drejtoi Rusnano nga viti 2008 deri në vitin 2020, përpara se të bëhej përfaqësuesi special i Putinit për koordinimin e marrëdhënieve me organizatat ndërkombëtare.

Marsin e kaluar, menjëherë pas fillimit të fushatës ushtarake të Rusisë kundër Ukrainës, disa media perëndimore raportuan se Chubais ishte larguar nga vendi. Putini e liroi zyrtarisht nga detyra në fund të të njëjtit muaj. Këtë maj, disa media izraelite pretenduan se Chubais dhe gruaja e tij kishin kërkuar leje qëndrimi afatgjatë në shtetin e Lindjes së Mesme.

Putini drejtoi gishtin edhe nga bashkëthemeluesi i gjigantit rus të teknologjisë Yandex, Arkady Volozh, i cili jeton në Izrael që nga viti 2015 dhe nuk e ka vizituar Rusinë që nga shpërthimi i konfliktit me Ukrainën. Udhëheqësi rus tha se ndërsa njerëzit kanë të drejtë të banojnë kudo që duan, ata duhet të kenë respekt për vendin ku kanë bërë emër.

Putin e përshkroi Volozhin si një njeri “të talentuar” dhe i uroi atij të mirat, pavarësisht se sipërmarrësi i teknologjisë muajin e kaluar kritikoi veprimet e Moskës në Ukrainë. Presidenti shtoi, megjithatë, se nëse një person do të kishte marrë arsimin e tij dhe kishte arritur sukses në Rusi, “ai duhet të kishte një ndjenjë ndërgjegjeje ndaj vendit që i dha gjithçka”./GazetaImpakt/rt

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne