Sinjalizimi: CIA korruptoi analizuesit e konkluzioneve për origjinën e Covid-19

Kongresi po heton pretendimet se spiunët janë paguar për të deklaruar se shpërthimi ishte i natyrshëm.

Gjashtë analizues të CIA-s në Ekipin e Zbulimit të Covid-it iu “u dha një nxitje e rëndësishme monetare” për të raportuar se shpërthimi i koronavirusit të vitit 2019 nuk e kishte origjinën në një laborator, thanë të martën dy komitete të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, duke cituar një informator nga brenda agjencisë së spiunazhit.

Nënkomiteti i Përzgjedhur për Pandeminë e Koronavirusit dhe Komiteti i Përhershëm i Përzgjedhur i Dhomës për Inteligjencën (HPSCI) kanë marrë “dëshmi të reja dhe shqetësuese të sinjalizuesit” në lidhje me hetimin e CIA-s mbi origjinën e pandemisë, nga një person i përshkruar si ” I vjetër, më shumë se një dekadë ne detyre, në nivel, zyrtar aktual i Agjencisë”.

Sipas sinjalizuesit, gjashtë nga shtatë anëtarët e ekipit besonin se “inteligjenca dhe shkenca ishin të mjaftueshme për të bërë një vlerësim të ulët të besimit” se virusi e kishte origjinën në Institutin e Virologjisë në Wuhan. Vetëm një besonte se virusi vinte nga një kafshë, por ai ishte më i moshuari, sipas një letre që dy komitetet i dërguan drejtorit të CIA-s, William Burns.

Gjashtë analistëve iu ofruan para për të ndryshuar pozicionin e tyre në mënyrë që agjencia të arrinte në “përcaktimin eventual publik të pasigurisë”, i tha informatori komitetit.

Kryetari i HPSCI, Mike Turner dhe kryetari i Nënkomitetit për Coronavirus, Brad Wenstrup, të dy republikanë të Ohajos, kërkuan dokumente nga Burns në lidhje me punën e ekipit. Ata gjithashtu i kërkuan ish-shefit operativ të CIA-s, Andrew Makridis, për një “raportim vullnetar” më 26 shtator.

Komuniteti i inteligjencës amerikane tha në qershor se agjencitë e tij të shumta nuk mund të arrinin një konsensus rreth origjinës së pandemisë, me katër “elemente” që besonin se ajo ishte “me shumë gjasa e shkaktuar nga ekspozimi natyror ndaj një kafshe të infektuar me të ose një virusi të afërt paraardhës”, ndërsa vetëm njëri mendoi se ishte “një incident i lidhur me laboratorin”. Megjithatë, zyra e drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI) tha se gjykoi se virusi “nuk ishte zhvilluar si një armë biologjike”.

Koronavirusi i ri, i quajtur më vonë SARS-CoV-2, u zbulua për herë të parë në Wuhan, Kinë në fund të vitit 2019. Origjina e tij e saktë dhe mënyra se si ai preku njerëzit mbeten të panjohura. Organizata Botërore e Shëndetësisë e quajti sëmundjen e shkaktuar nga virusi Covid-19 dhe e shpalli atë një pandemi në mars 2020. Sipas OBSH-së, që nga ajo kohë ka pasur më shumë se 770 milionë raste të Covid-19 dhe mbi 6.9 milionë vdekje nga virusi.

Si qeveria kineze ashtu edhe autoritetet shëndetësore amerikane, të cilat ishin të përfshira në financimin e kërkimit në Institutin e Virologjisë në Wuhan, mohuan kategorikisht mundësinë e një rrjedhjeje të virusit nga  laboratori. Çdo përmendje e tij u ndalua në shumicën e platformave të mediave sociale si ‘dezinformim’ deri në maj 2021, kur ajo politikë u përmbys papritur./GazetaImpakt/rt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne