Qindra palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në kampin e refugjatëve Jabalia

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme në Gaza ka njoftuar se qindra palestinezë janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur në një seri sulmesh ajrore izraelite në kampin e refugjatëve Jabalia në Rripin e Gazës së rrethuar.

Zëdhënësi në një konferencë për media tha se avionët luftarakë izraelitë shkatërruan të gjithë sheshin e banimit në kampin e refugjatëve Jabalia me të paktën gjashtë bomba ajrore, duke shtuar se rreth 400 banorë të rajonit u vranë ose u plagosën.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, numri i të vdekurve në Gaza është rritur në 8.525 mes bombardimeve hakmarrëse të pamëshirshme izraelite, duke përfshirë 3.542 fëmijë dhe 2.187 gra, ndërsa 21.543 të tjerë janë plagosur.

Izraeli filloi ofensivën e tij në Gaza pas sulmit të befasishëm të Hamasit më 7 tetor që vrau mbi 1.400 izraelitë.

Përveç sulmeve ajrore dhe një ofensive tokësore, Izraeli ka vendosur një “rrethim të plotë” në Gaza që ka penguar në masë të madhe ndihmat humanitare nga rrjedhja në enklavën bregdetare, ku burimet e ushqimit, ujit dhe karburantit janë shterur me shpejtësi. Mbi 1 milionë njerëz po ashtu janë zhvendosur./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne