Raisi bën thirrje për të ndjekur penalisht liderët izraelitë për gjenocidin e Gazës

Presidenti i Iranit Ebrahim Raisi deklaroi se regjimi izraelit duhet të sillet para drejtësisë në gjykatat ndërkombëtare për gjenocidin e tij ndaj popullit palestinez në Rripin e rrethuar të Gazës. Raisi i bëri komentet të shtunën gjatë fjalimit të takimit të përbashkët urgjent të Ligës Arabe dhe Organizatës së Bashkëpunimit Islamik për çështjen e Gazës në Riad, kryeqyteti i Arabisë Saudite.

Presidenti iranian tha se krimet e kryera nga regjimi uzurpues sionist në javët e fundit në një shkallë historike kanë sjellë turp për moralin, ligjin dhe njerëzimin. Raisi tha se qeveria amerikane ishte truri dhe bashkëpunëtori kryesor në krimet e Izraelit.

“Tani që organizatat ndërkombëtare nën ndikimin e Shteteve të Bashkuara po vuajnë nga pavendosmëria, mungesa e karakterit dhe identitetit, ne duhet të dalim në terren”. Ai tha se vendet arabe dhe myslimane mbajnë përgjegjësi ndaj çështjes së Palestinës dhe popullit të shtypur të Gazës.

Raisi propozoi 10 zgjidhjet dhe sugjerimet urgjente të Iranit për të mirën e kombit palestinez. Presidenti iranian u kërkoi udhëheqësve myslimanë që marrin pjesë në samit të marrin një vendim “të prerë dhe të shpejtë” në favor të palestinezëve. Raisi tha se Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli duhet të detyrohen të pranojnë një ndalesë të menjëhershme të krimeve në Gaza.

Ai, si propozim i dytë i Iranit i dha përparësi heqjes së plotë të bllokadës çnjerëzore të Gazës dhe rihapjes së menjëhershme dhe të pakushtëzuar të pikës kufitare Rafah në bashkëpunim me Egjiptin për të dërguar ndihma humanitare për njerëzit në Gaza. Presidenti iranian tha se presioni i ushtruar nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë nuk është aspak një justifikim për mbylljen e kufijve.

Si oferta e tretë e Iranit, Raisi kërkoi tërheqjen e menjëhershme ushtarake të Izraelit nga Gaza, duke thënë se territori i Gazës u përket palestinezëve dhe jo atyre që veprojnë nën komandën e SHBA-së dhe Izraelit. Ai paralajmëroi të gjitha vendet, duke përfshirë vendet myslimane, të jenë të kujdesshëm ndaj çdo komploti amerikano-sionist me pretekstin e garantimit të sigurisë në Palestinë.

Raisi tha se propozimi i katërt i Iranit u kërkon të gjitha vendeve myslimane të ndërpresin çdo marrëdhënie politike dhe ekonomike me Izraelin. Ai tha se sanksionet ekonomike, veçanërisht në sektorin energjetik, kundër regjimit sionist duhet të jenë në krye të axhendës.

Si oferta e pestë e Iranit, presidenti Raisi u bëri thirrje të gjitha vendeve myslimane që të etiketojnë ushtrinë e regjimit izraelit si një organizatë terroriste. Ai theksoi rëndësinë e krijimit të një gjykate ndërkombëtare për të ndjekur penalisht liderët kriminelë të Izraelit dhe SHBA-së, veçanërisht ata që kanë luajtur një rol në gjenocidin në Gaza.

Presidenti iranian bëri thirrje për krijimin e një fondi special për rindërtimin e menjëhershëm të Gazës me kontributin e vendeve myslimane që marrin pjesë në samit. Duke iu referuar një sulmi ajror izraelit në Spitalin Baptist Al-Ahli në Rripin e Gazës, i cili vrau të paktën 500 palestinezë, ai tha se 18 tetori duhet të emërohet si dita e gjenocidit dhe e krimit kundër njerëzimit.

Nëse Izraeli vazhdon krimet e tij në luftën e pabarabartë, tha Raisi, vendet myslimane duhet të armatosin popullin palestinez dhe t’i ndihmojnë ata të luftojnë regjimin okupues sionist. Presidenti iranian nënvizoi rëndësinë e çlirimit të Palestinës “nga lumi në det” si një zgjidhje e përhershme dhe demokratike. “Ajo që po ndodh në Gaza është një përballje mes boshtit të nderit dhe boshtit të së keqes dhe secili duhet të qartësojë anën e tij”, deklaroi Presidenti iranian./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne