Raport: Gjysmë milion izraelitë janë larguar nga territoret e pushtuara që nga 7 tetori

Gati gjysmë milioni izraelitë janë larguar nga territoret e pushtuara nga fillimi i agresionit brutal të Izraelit në Rripin e Gazës të rrethuar në fillim të tetorit, thuhet në raport. Autoriteti i Popullsisë dhe Imigracionit vlerësoi se rreth 470,000 izraelitë janë larguar që nga 7 tetori dhe është e paqartë nëse ata do të kthehen apo jo.

“Prandaj, ka një migrim negativ prej rreth gjysmë milioni njerëzish dhe këtu nuk përfshihen mijëra punëtorë të huaj, refugjatë dhe diplomatë që u larguan” nga territoret e pushtuara, shkruan revista Zman. Ajo periudhë pati gjithashtu një rënie prej më shumë se 70 për qind të numrit të hebrenjve që “emigronin” në Izrael.

Sipas të dhënave nga Ministria e Aliyah dhe Integrimit, rreth 2,000 njerëz “emigruan” në Izrael midis 7 tetorit dhe 29 nëntorit. “Kjo është e barabartë me afro 1,000 emigrantë në muaj, krahasuar me rreth 4,500 në muaj mesatarisht që nga fillimi i këtij viti deri në shpërthimin e luftës,” tha Zman.

Kjo erdhi pasi lufta ka shkaktuar një dëm të rëndë në ekonominë e Izraelit. Sipas Byrosë Qendrore të Statistikave të Izraelit, një në tre biznese është mbyllur ose funksionon me 20 përqind kapacitet. Më shumë se gjysma e bizneseve gjithashtu pësuan mbi 50 për qind humbje në të ardhura. Para fillimit të luftës në Gaza, numri i izraelitëve që aplikonin për pasaporta të huaja ishte rritur mes pakënaqësisë së përhapur mbi planin e kryeministrit Benjamin Netanyahu për një rishikim gjyqësor.

Netanyahu prezantoi planin në janar, duke shkaktuar muaj protesta të paprecedentë kundër regjimit, me kritikët që e përshkruan planin si një kërcënim për pavarësinë e gjykatave nga kryeministri, i cili është në gjyq për akuzat e korrupsionit. Ata që janë në favor të skemës pretendojnë se ajo fut njëfarë ekuilibri në pushtetin që zotërohet nga degët e ndryshme të regjimit. Kundërshtarët e tij, në anën tjetër të librit, thonë pas ratifikimit, plani do të fuqizonte klasën në pushtet që të vepronte në një mënyrë më autoritare.

Izraeli filloi luftën në Gaza më 7 tetor pasi lëvizja e rezistencës palestineze Hamas zhvilloi operacionin e befasishëm Al-Aksa kundër entitetit pushtues në përgjigje të fushatës dekada të gjata të regjimit izraelit të gjakderdhjes dhe shkatërrimit kundër palestinezëve. Të paktën 16,248 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, janë vrarë në sulmet izraelite./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne