Roja Bregdetare e SHBA: Nëndetësja shpërtheu

Roja Bregdetare e SHBA-së, Adm. John Mauge tha në një konferencë për mediat se ekipet e kërkimit zbuluan “pesë pjesë të ndryshme të mëdha mbeturinash” të identifikuara nga zhytësja Titan.

Koni i hundës, i vendosur jashtë trupit të presionit, ishte pjesa e parë e gjetur. Më pas, ata gjetën “një fushë të madhe mbeturinash”, e cila kishte një zile fundore të bykut të presionit.

Mbeturinat janë në përputhje me një “shpërthim katastrofik” të anijes, tha Mauger, komandanti i Qarkut të Rojës së Parë Bregdetare.

Ai i bëri komentet pasi u pyet për perspektivat e rikuperimit të anëtarëve të ekuipazhit të Titan.

“Është një mjedis tepër i pafalshëm atje poshtë në fund të detit dhe mbeturinat janë në përputhje me një shpërthim katastrofik të anijes”, tha Mauger.

Ai u shpreh se nuk mund të konfirmojë nëse Roja Bregdetare e SHBA do të jetë në gjendje të gjejë trupat e pesë pasagjerëve në bordin e nëndetëses Titan.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë dhe të kërkojmë zonën atje poshtë, por nuk kam një përgjigje për perspektivat për momentin”, shtoi ai./EuronewsAlbania

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne