Rriten kritikat ndaj BE për “qëndrim të njëanshëm” ndaj sulemeve të Izraelit në Gaza

BE përballet me kritika në rritje për “qëndrimin e saj të njëanshëm” ndaj sulmit të Izraelit në Gaza
Bashkimi Evropian përballet me armiqësi në rritje në të gjithë botën myslimane dhe më gjerë për shkak të akuzave për paragjykim pro-Izraelit dhe standarde të dyfishta për luftën në Gaza, ka paralajmëruar shefi i politikës së jashtme. Josep Borrell tha se kishte frikë se një ashpërsi e tillë mund të minonte mbështetjen diplomatike për Ukrainën në Jugun Global dhe aftësinë e BE-së për të insistuar në klauzola të të drejtave të njeriut në marrëveshjet ndërkombëtare.

Ai tha se BE-ja duhet të tregojë “më shumë ndjeshmëri” për humbjen e jetëve të civilëve palestinezë në luftën e Izraelit kundër palestinezëve, e nisur si përgjigje ndaj sulmit vdekjeprurës ndërkufitar të 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze Hamas.

Komentet e tij erdhën në intervistat me Reuters gjatë një udhëtimi pesë-ditor në Lindjen e Mesme që e çoi atë në Kibbutz Be’eri të Izraelit të sulmuar nga Hamasi, Bregu Perëndimor i pushtuar, një konferencë rajonale e sigurisë në Bahrein dhe audienca mbretërore në Katar dhe Jordani.
Në udhëtimin, i cili përfundoi të hënën në mbrëmje, Borrell dëgjoi liderët arabë dhe aktivistët e shoqërisë civile palestineze që ankoheshin se BE-ja 27-vendesh nuk po zbatonte të njëjtat standarde për luftën e Izraelit në Gaza që zbaton për luftën e Rusisë në Ukrainë.

“Qëndrimi i Bashkimit Evropian është i njëanshëm”

“Të gjithë ata po kritikonin vërtet qëndrimin e Bashkimit Evropian si të njëanshëm”, tha Borrell.
Duke tundur telefonin e tij celular, ai tha se kishte marrë tashmë mesazhe nga disa ministra që sinjalizonin se nuk do ta mbështesin Ukrainën herën tjetër që të ketë një votim në Kombet e Bashkuara.Ata kanë kritikuar si BE-në ashtu edhe Shtetet e Bashkuara për mosdënimin e fushatës brutale të bombardimeve të Izraelit në Gaza, në kontrast me përgjigjen e Perëndimit ndaj pushtimit të Ukrainës.

Izraeli ka theksuar se po i përgjigjet sulmit më vdekjeprurës në historinë e tij, në të cilin u vranë rreth 1200 njerëz dhe 240 u morën peng, sipas të dhënave izraelite. Ai thotë se po sulmon zonat civile pasi aty vepron Hamasi.

“Nëse gjërat vazhdojnë disa javë kështu, armiqësia kundër evropianëve (do të rritet),” shtoi ai.
Në përgjigje të kritikave, Borrell theksoi se jetët njerëzore kishin të njëjtën vlerë kudo dhe se BE-ja kishte kërkuar njëzëri “pauza humanitare” të menjëhershme për të marrë ndihma për palestinezët në Gaza dhe katërfishoi ndihmën e saj humanitare për enklavën. Por udhëheqësit arabë duan një fund të menjëhershëm të bombardimeve të Izraelit, i cili ka vrarë të paktën 13,300 palestinezë, duke përfshirë të paktën 5,600 fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë në Gaza.

Ata kanë kritikuar si BE-në ashtu edhe Shtetet e Bashkuara për mosdënimin e fushatës brutale të bombardimeve të Izraelit në Gaza, në kontrast me përgjigjen e Perëndimit ndaj pushtimit të Ukrainës.

Izraeli ka theksuar se po i përgjigjet sulmit më vdekjeprurës në historinë e tij, në të cilin u vranë rreth 1200 njerëz dhe 240 u morën peng, sipas të dhënave izraelite. Ai thotë se po sulmon zonat civile pasi aty vepron Hamasi.

Lufta Europiane

Si Përfaqësues i Lartë për politikën e jashtme, Borrell është i ngarkuar me hartimin e qëndrimeve të përbashkëta midis anëtarëve të BE-së. Një fqinj i Lindjes së Mesme dhe shtëpi e një popullsie të konsiderueshme hebreje dhe myslimane, BE ka një interes të madh në krizën e fundit.

Por blloku ka luftuar për një qëndrim të bashkuar përtej dënimit të sulmit të Hamasit. Ajo është kufizuar kryesisht në mbështetjen për “të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten” dhe bën thirrje për pauza në luftime. Ndërkohë, vendet anëtare, si Gjermania, Austria, Republika Çeke dhe Hungaria në mënyrë individuale kanë theksuar mbështetjen e fortë për Izraelin, ndërsa të tjerë si Irlanda, Belgjika dhe Spanja kanë kritikuar ofensivën ushtarake të Izraelit.

Franca ka bërë thirrje për një armëpushim humanitar që do të hapte rrugën për një armëpushim. Borrell, një politikan socialist veteran spanjoll, muajin e kaluar deklaroi se disa nga veprimet e Izraelit bien ndesh me ligjin ndërkombëtar, për të mërzitur disa vende anëtare të BE-së.

Ai i shmangu kritikat e tilla të drejtpërdrejta publike gjatë udhëtimit të tij. Ai gjithashtu u përpoq të tregonte mirëkuptim për dhimbjen që ndjenin izraelitët, duke kujtuar përvojën e tij në një kibuc në vitet 1960. Por ai tha se BE gjithashtu duhet të bëjë më shumë për të demonstruar se kujdeset edhe për jetët palestineze dhe kjo mund të vijë përmes thirrjeve më të forta për ndihmë për të hyrë në Gaza dhe një shtytje të ripërtërirë për një shtet palestinez nën një “zgjidhje me dy shtete”./gazetaimpakt/ trtworld

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne