Sa i kushtoi Izraelit përballja me Iranin?

Nga Gezim Katuçi

I gjithë shfaqja i kushtoi regjimit Zionist sa qimet e kokes,pa llogaritur as çmimin e avionëve amerikanë, britanikë dhe izraelitë – vetëm sistemi i mbrojtjes kunderajrore i kushtoi të paktën 1.35 miliardë dollarë, sipas një zyrtari izraelit. Burimet ushtarake iraniane vlerësojnë koston e avionëve të tyre të dronëve dhe raketave në vetëm 35 milionë dollarë – 2.5 për qind e shpenzimeve të Tel Avivit – të bëra me teknologji krejtësisht indigjene.
Le te kalojme te faktet e kesaj fitorje te republikes islamike

Kjo ishte një manovër jashtëzakonisht elegante – që synonte t’i kujtonte Perëndimit kolektiv rendesine e kontrollit të Teheranit mbi Ngushticën e Hormuzit, një fakt pa masë më i rrezikshëm për të gjithë ekonominë e brishtë perëndimore se çdo sulm i kufizuar ndaj “aeroplanmbajtëseve “ te tyre në Azinë Perëndimore.

Dhe përsëri, me një shkallë të caktuar elegance. Ndryshe nga ajo ushtri ‘morale’ që është e specializuar në vrasjen e grave, fëmijëve dhe të moshuarve dhe bombardimin e spitaleve, xhamive, shkollave, universiteteve dhe autokolonave humanitare, sulmi iranian goditi vendet kryesore ushtarake izraelite si bazat ajrore Nevatim dhe Ramon në Negev dhe një qendre te inteligjences në lartësitë e pushtuara të Golanit – pra goditi tri qendrat e përdorura nga Tel Avivi në sulmin e tij ndaj konsullatës iraniane në Damask.

Kjo ishte një shfaqje shumë koreografike. Sinjalet e shumta paralajmëruese të hershme i dhanë Tel Aviv-it mjaft kohë për të përfituar nga inteligjenca amerikane dhe për të evakuuar avionët luftarakë dhe personelin, të ndjekur nga një bollëk radarësh ushtarakë amerikanë që koordinonin strategjinë e mbrojtjes.
Fakti ekonomik

Kjo mund t’i japë fund përgjithmonë rajonit si një zonë prodhuese të naftës dhe në mënyrë astronomike të rrisë çmimin e naftës në nivele që do të rrëzonin strukturën financiare globale. Mund të imagjinohet që sistemi bankar i SHBA-së mund të shembet në mënyrë të ngjashme nëse çmimi i naftës do të rritet në 900 dollarë për fuçi nëse nafta e Lindjes së Mesme do të shkurtohej ose bllokohej.

Nuk është për t’u habitur që ekipi i Bidenit, disa ditë përpara përgjigjes iraniane, po i lutej furishëm Pekinit, dhe Ankarasë, ndër të tjera, që të frenonin Teheranin. Iranianët madje mund të kishin rënë dakord – nëse Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të kishte vendosur një armëpushim të përhershëm në Gaza për të qetësuar stuhinë rajonale. Uashingtoni mbeti i heshtur.

Por nuk mbeti heshtur . Mohammad Bagheri, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura iraniane:
Ne i kemi përcjellë Amerikës një mesazh nëpërmjet ambasadës zvicerane se bazat amerikane do të bëhen objektiv ushtarak nëse ato përdoren në veprimet e ardhshme agresive të regjimit sionist. Ne do ta konsiderojmë këtë si agresion dhe do të veprojmë në përputhje me rrethanat.

Janë rreth 35 baza Amerikane që rrethojnë Iranin, dhe për këtë arsye ato bëhen të pambrojtura. Ato supozoheshin të ishin një pengesë por në realitet jo.Është e qartë se pengesa nuk është më në diskutim këtu. Tani ata bëhen “thembra e Akilit” e Amerikës për shkak të dobësive të tyre ndaj sulmit.

Të gjitha bastet janë të humbura se si dyshja SHBA-Izrael do të përshtatet me realitetin e ri të pengesës së krijuar nga Irani. Ajo që mbetet, për momentin historik, është spektakli ajror kuptimplotë i një Irani musliman shit që lëshon i vetëm qindra dronë dhe raketa mbi Izraelin, një sukses i festuar në të gjithë tokat e Islamit. Dhe veçanërisht nga sheshet e torturuara arabe, të nënshtruara nga monarkitë e rrënuara që vazhdojnë të bëjnë biznes me Izraelin mbi trupat e pajetë të palestinezëve në Gaza.

SLAVA RUSIA/gazetaimpkt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne