Sekretari i Brendshëm i Mbretërisë së Bashkuar kërcënon protestuesit pro Palestinës me burg

Këtu do të ketë një përgjigje të shpejtë nëse aktivistët vandalizojnë memorialin e luftës Cenotaph – ka thënë Suella Braverman

Aktivistët pro-palestinës duhet të burgosen menjëherë nëse përpiqen të përdhosin monumentin ikonik të Londrës për ushtarët e rënë britanikë – Cenotaph – paralajmëroi Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar Suella Braverman, në dritën e planeve për të mbajtur protesta në ditën e armëpushimit më 11 nëntor.

“Nëse dikush do të vandalizonte Cenotafin, ai duhet të futet në një qeli burgu më shpejt se sa këmbët e tij mund të prekin tokën,” tha Braverman për Sky News të shtunën.

Ajo premtoi se autoritetet “nuk do të hezitojnë të veprojnë” nëse policia ka nevojë për përforcime për t’u marrë me sjelljen “tërësisht të urryer” gjatë mitingjeve. Braverman dyfishoi etiketimin e demonstratave pro-palestineze si “marshime urrejtjeje”, duke argumentuar se nuk ka “asnjë justifikim” kur ushtrimi i lirisë së fjalës “kalon kufirin” në slogane urrejtjeje.

Deklarata e sekretarit të brendshëm erdhi pasi kryeministri Rishi Sunak denoncoi protestat e planifikuara të Ditës së Armëpushimit si “provokative dhe mosrespektuese”, duke paralajmëruar për rrezikun e përdhosjes së Cenotafit dhe përkujtimoreve të tjera të luftës.

Të shtunën, mbështetësit e Palestinës protestuan në sheshin Trafalgar dhe organizuan një protestë, duke bllokuar trafikun në cep të Oxford Circus dhe Regent Street. Ata u filmuan duke bërtitur “shpartalloni shtetin e kolonëve sionist” në metronë e Londrës dhe të paktën një person mbante një tabelë me imazhin e Yllit të Davidit duke u hedhur në koshin e plehrave, me sloganin: “Ta mbajmë botën të pastër. ”

Gjithsej 29 persona u arrestuan në Londër të shtunën për nxitje të urrejtjes racore dhe krime të tjera, duke përfshirë sulmin ndaj një oficeri policie, tha Policia Metropolitane./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne