Masakra vazhdon në Gaza, SHBA mbështet genocidin izraelit!

Shtëpia e Bardhë ka përsëritur kundërshtimin ndaj një armëpushimi humanitar në Rripin e Gazës së rrethuar, duke theksuar se nga kjo do të përfitonte vetëm Hamasi.

Washingtoni vazhdon të mbrojë sulmet e Izraelit ndaj popullit palestinez dhe tregoi se nuk i intereson aspak për jetët e pafajshme të humbura në palestinë nga pushtuesi Izraelit.

“Ne nuk besojmë se një armëpushim është përgjigja e duhur tani. Ne besojmë se nga një armëpushim tani përfiton Hamasi”, u tha gazetarëve John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

“Hamasi është i vetmi që do të përfitojë nga kjo tani pasi Izraeli vazhdon të ndjekë penalisht operacionet e tyre kundër udhëheqjes së Hamasit”, shtoi ai.

Në vend të një armëpushimi ose pushim të zjarrit për t’i dhënë fund armiqësive të vazhdueshme që kanë marrë mijëra jetë, SHBA-ja ka promovuar vetëm kufizime humanitare të lokalizuara për të lehtësuar dhënien e ndihmës ndërkombëtare shumë të nevojshme.

Po ashtu SHBA mbështet planin Izraelit për shpopullimin e Gazës dhe largimin e të gjithë popullsisë së saj, pasi ka mbështetur çdo nismë për evakuimin e njerëzve në emër të asaj që ata e quajnë “kërkesë për të ikur nga dhuna”.

Deklarata e Kirby tregon qartë njëanshmërinë e SHBA-ve në konfliktin Izraelito-Palestinez dhe mbështetjen e plotë për pushtuesin./gazetaimpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne