Shefi i Wagner që përhap dezinformata – MOD

Pretendimet për një sulm në bazat Wagner janë të rreme, ka thënë ushtria ruse

Ministria ruse e Mbrojtjes ka akuzuar kreun e PMC Wagner, Evgeny Prigozhin për përhapjen e gënjeshtrave, pasi një video bëri xhiron e mediave sociale të premten, ku pretendohej të tregonte një sulm me raketë në një nga bazat e kompanisë nga territori rus.

“Të gjitha mesazhet dhe videot e shpërndara në rrjetet sociale në emër të [Evgeny] Prigozhin në lidhje me sulmin e supozuar nga [ushtara ruse] në kampet e PMC Wagner në zonat e pasme, nuk korrespondojnë me realitetin dhe janë një provokim informativ”, tha ministria në një deklaratë.

“Forcat e Armatosura të Federatës Ruse vazhdojnë të kryejnë misione luftarake në linjën e kontaktit me Forcat e Armatosura të Ukrainës në zonën e operacionit special ushtarak”, shtoi ministria.

Deklarata erdhi si përgjigje ndaj një videoje që pretendohej të tregonte pasojat e një “sulmi raketor” në një kamp Wagner në një pyll diku. “Ka shumë të vdekur. Sipas dëshmitarëve okularë, goditja erdhi nga pas, pra nga forcat e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse”, thuhet në postimin në rrjetet sociale.

“Një numër i madh i luftëtarëve tanë vdiqën. Ne do të vendosim se si do t’i përgjigjemi kësaj mizorie. Hapi tjetër është i yni”, tha Prigozhin në një deklaratë duke komentuar sulmin e supozuar.

Presidenti rus Vladimir Putin është informuar për situatën që përfshin Prigozhin dhe Wagner dhe po merren të gjitha masat e nevojshme, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne