Shkolla hebraike në Kanada u godit me armë zjarri dy herë në një javë

Një anëtar i Këshillit lokal të Hebrenjve Hasidikë pretendoi se të shtënat kishin për qëllim të frikësonin komunitetin

Persona të armatosur të paidentifikuar kanë hapur zjarr në një shkollë hebraike në Montreal, Kanada. Ngjarja ndodhi të dielën dhe vjen pas një sulmi të mëparshëm në të njëjtin institucion të enjten e kaluar.

Sipas transmetuesit kombëtar kanadez CBC, shenjat e goditjes së plumbit u zbuluan në fasadën e Yeshiva Gedola të Montrealit dhe gëzhoja u gjetën gjithashtu në tokë aty pranë. Askush nuk u lëndua.

Policia tha për shtypin se kishte marrë disa telefonata për të shtëna me armë në zonë rreth orës 5 të mëngjesit. Dëshmitarët thanë se kishin parë një automjet që po largohej nga vendi i ngjarjes në momentin e të shtënave, por ende nuk janë arrestuar, raportoi agjencia e lajmeve.

Lionel Perez, një zëdhënës i shkollës, e përshkroi incidentin si një “sulm terrorist” dhe bëri thirrje për një prani të shtuar të policisë në institucionet hebraike.

Të enjten, i njëjti objekt ishte gjithashtu në shënjestër nga persona të armatosur të paidentifikuar, së bashku me një institucion tjetër hebre në lagje, shkollën fillore Talmud Torah.

Incidentet vijnë ndërsa Izraeli vazhdon sulmet ajrore hakmarrëse në Gaza pas një sulmi nga grupi militant palestinez Hamas më 7 tetor. Sipas policisë, 73 akte urrejtjeje u regjistruan kundër komunitetit hebre në muajin pasardhës dhe 25 kundër komunitetit mysliman, media lokale raportuar.

Duke komentuar të shtënat e së dielës, Mayer Feig, një anëtar i Këshillit të Hebrenjve Hasidikë të Quebec, tha se veprime të tilla kanë për qëllim të frikësojnë komunitetin, duke shtuar se “ka një konflikt që po zhvillohet mijëra milje larg, mos e sillni këtu”. raportoi CBC.

Pas incidenteve, Apeli i Kombinuar Hebre (CJA) bëri thirrje për punësimin e oficerëve jashtë detyrës për të ruajtur shkollat dhe sinagogat hebraike. Organizata po “kërkon urgjentisht” që kryeministri të takohet me inteligjencën federale dhe zyrtarët kombëtarë të zbatimit të ligjit “për të përcaktuar nivelin e kërcënimit”.

Kryebashkiaku i Montrealit Valerie Plante bëri thirrje për një “luftë kundër antisemitizmit”, duke shtuar se të gjithë banorët “kanë të drejtën të ndihen të sigurt”.

Antisemitizmi në Kanada është rritur që nga shpërthimi i konfliktit në Gaza, tha disa javë më parë kryeministri Justin Trudeau.

Megjithatë, vende të tjera kanë raportuar gjithashtu sulme të fundit ndaj institucioneve hebraike. Në Gjermani, kokteje molotov u hodhën në një sinagogë. Në Austri, një varrezë hebreje u dogj dhe u vandalizua me simbole naziste. Në Francë, deri në 20 shkolla hebraike u evakuuan për shkak të kërcënimeve me bombë, megjithëse nuk u gjet asnjë eksploziv./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne