Shpjeguesi: Pse lobistë që janë kundër Iranit në Perëndim po brohorasin gjenocidin e palestinezëve

Nga Yousef Ramazani

Ndërsa hyjmë në ditën e njëmbëdhjetë të agresionit të regjimit izraelit në Rripin e Gazës, i cili deri më tani ka marrë jetën e pothuajse 2900 qytetarëve palestinezë, duke përfshirë më shumë se 700 fëmijë, komuniteti ndërkombëtar ka dalë hapur në mbrojtje të entitetit pushtues. Edhe vendet myslimane dhe arabe kanë hezituar të dënojnë pa mëdyshje gjenocidin e palestinezëve si në Rripin e Gazës, ashtu edhe në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Irani, i cili ka dhënë mbështetjen e tij të plotë për lëvizjen e rezistencës palestineze, ka paralajmëruar se lufta do të zgjerohet përtej Gazës dhe territoreve të pushtuara nëse regjimi fillon ofensivën tokësore. Zyrtarët e lartë iranianë, përfshirë presidentin Ebrahim Raeisi dhe ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian, kanë folur ditët e fundit me liderët e Irakut, Sirisë, Libanit, Egjiptit, Arabisë Saudite, Turqisë dhe Pakistanit, duke bërë thirrje për një front të bashkuar kundër regjimit izraelit.

Mediat perëndimore dhe politikanët kanë mbështetur fuqishëm agresionin izraelit ndaj Gazës, duke përfshirë bombardimin e zonave dhe spitaleve me popullsi të dendur civile, dhe kanë nxitur fushatën e dezinformimit. Çuditërisht, atyre u bashkohen lobistët anti-Iran në vendet perëndimore, veçanërisht në SHBA dhe MB, të cilët kanë gjetur një kauzë të përbashkët me sionistët dhe brohorasin për gjenocidin e palestinezëve.

Monarkistë të mërguar

Reza Pahlavi, djali i diktatorit iranian të rrëzuar të mbështetur nga Perëndimi, ka mbështetur agresionin e regjimit izraelit kundër popullit të Gazës dhe lëvizjes së rezistencës palestineze. Ai i përshkroi grupet palestineze si “terroristë me një ideologji vrastare” dhe “forca të së keqes”, duke përsëritur propagandën tashmë të ndritur se ata “vrasin fëmijë, gra dhe të pafajshëm”.

Ngritja me bazë në SHBA promovoi dhe përforcoi dezinformata të ngjashme bruto rreth Iranit gjatë trazirave të vitit të kaluar, të tilla si policia iraniane “vrau dhe torturoi” një grua 22-vjeçare, Mahsa Amini. Pahlavi vazhdoi të deklaronte se regjimi izraelit është “nën sulm nga të njëjtat ideologji helmuese që e kthyen rajonin dikur përparimtar dhe të begatë në epokat e errëta”, duke lavdëruar në mënyrë indirekte kohët kur Irani ishte një petro-shtet kukull nën babanë e tij, një tiran i mbështetur nga perëndimi.

Deklaratat e tij janë plotësisht në përputhje me qëndrimet zyrtare të Uashingtonit dhe Tel Avivit.

Ai gjithashtu bëri thirrje për nënshtrim të plotë ndaj planeve amerikane dhe izraelite për të dominuar rajonin dhe për t’ia dorëzuar vendet fqinje diktatorëve të tyre dhe terroristëve tekfiristë. Lidhja e Pahlavi me regjimin izraelit nuk është e re. Këtë vit ai vizitoi territoret e pushtuara palestineze, lavdëroi ushtrinë izraelite dhe u takua me kryeministrin e regjimit Benjamin Netanyahu.

Netanyahu dhe regjimi izraelit e kanë mbështetur atë me propagandë kundër Iranit, gjë që është evidente nga shtimi i faqeve të internetit që rrënjosin pa rezultat për kthimin e diktaturës monarkiste.

Kult terrorist i MEK

Maryam Rajavi, udhëheqësja e kultit terrorist të Organizatës Muxhahedin-e-Khalk (MEK), në postimet e saj në rrjetet sociale, akuzoi Iranin për “instrumentalizimin e çështjes palestineze, duke thënë se kjo është “një taktikë e njohur e qeverisë iraniane që nuk e bën këtë dhe mashtroni këdo”. Në X (ish Twitter), ajo ndau një artikull nga “The Wall Street Journal” që pretendonte se Irani kishte ndihmuar Hamasin në planifikimin e operacionit, diçka që as zyrtarët amerikanë nuk e kanë pranuar.

Marrëdhënia e ngushtë e Rajavit dhe kultit të saj me regjimin izraelit është e njohur prej vitesh, pasi lobi sionist financon bazat, aktivitetet dhe takimet e tyre vjetore, ku të ftuar të rregullt përfshijnë sionistët më radikalë amerikanë dhe zyrtarë të lartë izraelitë. Siç shpjegoi historiani shqiptar Olsi Jazexhi për Press TV në një nga intervistat e tij të fundit: “Shumë nga njerëzit që flasin në konferencat e tyre janë sionistë të guximshëm që mbështesin Izraelin dhe duan zhdukjen e popullit palestinez”.

Ai tha se MEK po përdoret si një mjet për të presionuar Iranin që të ndalojë mbështetjen e tij për Palestinën. Fakti që Republika Islamike, që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979, ka mbështetur me vendosmëri popullin e shtypur në Palestinë, ka krijuar gjak të keq midis Rajavit dhe palestinezëve.

Gjithashtu, për shkak se Tel Avivi mbështetet nga kompleksi ushtarako-industrial i SHBA-së, i cili financon kultin terrorist të Rajavit me bazë në Shqipëri dhe kampet e saj të gjera në vende të tjera, ajo ka gjetur kauzë të përbashkët me regjimin.

Të famshëm dhe turpëruar

Mbështetja për regjimin izraelit në fushatën e tij terroriste në Rripin e rrethuar të Gazës ka ardhur edhe nga një numër individësh të cilët kanë qenë të vendosur të krijojnë trazira sociale në Iran përmes dezinformimit. Njëri prej tyre është Ali Karimi, një ish-futbollist iranian me bazë në Dubai, i cili gjatë trazirave të vitit të kaluar loboi në mënyrë agresive për “ndryshimin e regjimit” në Iran dhe kthimin e djalit të ish-diktatorit.

Në platformën X, Karimi komentoi agresionin ndaj Gazës duke thënë se “Izraeli do të kujdeset për veten” dhe se “Irani dhe populli iranian do ta paguajnë krimin me jetë dhe para”. Masih Alinejad, një propagandiste anti-iraniane me bazë në SHBA dhe e financuar nga CIA dhe zëdhënëse e vetëshpallur për gratë iraniane, gjithashtu u fut në turmë dhe luajti avokatin e djallit.

Ajo bëri thirrje për heqjen e faqes së Liderit të Revolucionit Islamik në platformën X, foli në favor të normalizimit të marrëdhënieve midis regjimit izraelit dhe vendeve arabe dhe u bëri thirrje vendeve perëndimore që të vendosin në listën e zezë “Korpusin e Gardës së Revolucionit Islamik” (IRGC) si ” organizatë terroriste”. Alinejad luajti një rol kyç në ndezjen e flakëve të trazirave të mbështetura nga perëndimi në Iran vitin e kaluar dhe ka vazhduar të përhapë gënjeshtra për Republikën Islamike në përputhje me axhendën perëndimore.

Një tjetër zëdhënëse e vetëshpallur e grave iraniane, aktorja britanike Nazanin Boniadi, doli gjithashtu në mbështetje të regjimit izraelit dhe bëri akuza të çuditshme kundër Iranit dhe IRGC-së.

Mediat kundër Iranit dhe Izraeli

Mediat anti-Irane me bazë në Perëndim, duke përfshirë Iran International dhe Monato, si dhe disa kanale mediatike në gjuhën persiane, gjithashtu kanë luftuar në mënyrë agresive për regjimin izraelit. Pasi grupi i rezistencës së Hamasit nisi operacionin Stuhia Al-Aksa (i njohur gjithashtu si Përmbytja e Al-Aksa) të shtunën e kaluar, sulmuesit ndërkombëtar kundër Iranit ishin dukshëm të frustruar dhe nuk mundën ta fshihnin atë.

Analistët e ftuar që u shfaqen në dy mediat propagandistike të drejtuara nga grupet anti-Iran dhe të financuara nga SHBA dhe aleatët e saj evropianë kanë mbështetur qartë dhe pa kërkim falje regjimin e pushtues. Një nga reporterët e Iran International madje pranoi në ajër se ne u transportuam me avion nga SHBA dhe na dërguan në territoret e pushtuara palestineze për të ndihmuar në përhapjen e narrativës izraelite të luftës.

Të njëjtat media vitin e kaluar ndezën flakët e trazirave vdekjeprurëse në Iran, të cilat çuan në vrasjen e civilëve dhe policëve të pafajshëm nga rebelët e armatosur të mbështetur nga Perëndimi.Të njëjtat media kanë qenë në krye të fushatës propagandistike kundër Republikës Islamike me synimin për të sjellë një “ndryshim regjimi” në vend, pa asnjë fat./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne