Si po i përgjigjen mediat perëndimore përpjekjes për grusht shtet të Prigozhin

Mediat e lajmeve në SHBA dhe MB po e portretizojnë kryengritjen si një kërcënim ekzistencial për Vladimir Putin

Ndërsa lajmet për tentativën për grusht shteti të armatosur nga kompania private ushtarake Wagner, u filtruan drejt Perëndimit, kolumnistët dhe ekspertët e gazetave nxituan të parashikojnë rënien e qeverisë së presidentit rus Vladimir Putin, një fitore ushtarake për Ukrainën dhe një fund të pasigurt për shefin e Wagner, Evgeny Prigozhin.

Prigozhin, shpesh një kritik i hapur i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, pretendoi të premten se ushtria ruse kishte granatuar një nga bazat e grupit të tij. Më pas ai urdhëroi trupat besnike të tij të lëviznin drejt Rostov-on-Don, një qendër kryesore urbane dhe logjistike në Rusinë jugore. Nga atje, ai u zotua të marshonte drejt Moskës dhe të largonte zyrtarët ushtarakë që ai pretendonte se ishin të korruptuar.

Putin, nga ana tjetër, u zotua të ndërmarrë “veprim vendimtar” për t’i dhënë fund “bixhozit kriminal” të Prigozhin, ndërsa komandantët më të lartë ushtarakë të Rusisë u bënë thirrje luftëtarëve të Wagner që të dorëzojnë armët “para se të jetë tepër vonë”.

CNN
Midis mediave amerikane, CNN ofroi analizën më dramatike, duke e përshkruar Wagnerin si një “Frankenshtajni të errët, mercenar, i cili  po rebelohet kundër zotërinjve të tij”. Transmetuesi e përshkroi përpjekjen e Prigozhin për një grusht shteti si “kërcënimi më serioz për pushtetin [e Putinit] në 23 vitet që ai drejton shtetin bërthamor”.

CNN parashikoi se përçarjet e brendshme në Rusi do të “ndryshojnë rrjedhën e luftës në favor të Kievit”, pavarësisht nga kundërofensiva e Ukrainës që shkakton deri në 13,000 viktima, sipas shifrave ruse.

Duke ekstrapoluar mbi këtë skenar, CNN spekuloi se “regjimi i Putinit do të kthehet ndonjëherë në lartësitë e mëparshme të kontrollit që nga ky moment” dhe se “trazira dhe ndryshime të mëtejshme janë përpara”.

Sky News
Sky News i Britanisë ishte më i matur, duke deklaruar se që nga mëngjesi i së shtunës, “nuk ishte e mundur menjëherë të matej ndikimi i shpërthimit verbal të bosit Wagner” dhe se mbetej të shihej se sa nga trupat e Prigozhin do t’i qëndronin besnikë rebelëve të tyre dhe  shefit. Sidoqoftë, Sky vuri në dukje se kërcënimet e shefit të Wagner “me siguri do të jenë minimalisht shqetësuese dhe mund të çojnë në paqëndrueshmëri më të gjerë”.

New York Times
Dokumenti i regjistrimit të SHBA-së ishte i rezervuar në mënyrë të ngjashme. Duke ia atribuar kryengritjen e Prigozhin “tolerancës” së Putinit ndaj kritikave të mëparshme të shefit të Wagner-it ndaj Kremlinit, New York Times vuri në dukje se “nuk kishte asnjë shenjë se mbajtja e zotit Putin në pushtet do të shkatërrohej”.

Duke vënë në dukje se bashkëpunëtorët më të afërt të Putinit mbeten të gjithë besnikë ndaj Kremlinit, Times theksoi faktin se Prigozhin nuk ka “një bazë të vërtetë të pavarur pushteti, përveç favorit të presidentit”.

BBC
Transmetuesi kombëtar i Britanisë minimizoi kërcënimin ndaj Putinit dhe efektin që mund të ketë tentativa për grusht shteti në fushën e betejës në Ukrainë. “Kjo nuk është një sfidë e drejtpërdrejtë për luftën e Rusisë në Ukrainë dhe Prigozhin ka pohuar se nuk po e kundërshton udhëheqjen e presidentit.” shkruan BBC. Megjithatë, është “një moment përcaktues për udhëheqjen e Putinit dhe një thirrje zgjimi për rusët”, shtoi transmetuesi.

Financial Times
Financial Times ofroi një nga pamjet më apokaliptike të situatës. “Është e vështirë të besohet se Putini mund t’i mbijetojë përfundimisht këtij lloj poshtërimi,” shkroi kolumnisti Gideon Rachman në një shkrim të publikuar gjithashtu nga Irish Times. “Prestigji i tij, fuqia e tij, madje edhe jeta e tij, tani janë në vijë.” Rachman nuk citoi asnjë provë për të mbështetur pretendimin e tij se jeta e Putinit mund të kërcënohet./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne