Si u inkuadrua, u burgos, u torturua dhe u lirua Hamid Nouri pas 1680 ditësh

Nga Stafi i Press TV

Hamid Nouri, një shtetas iranian dhe ish-zyrtar i drejtësisë i dënuar në mënyrë të paligjshme me burgim të përjetshëm në Suedi për akuza të motivuara politikisht, u lirua dhe u kthye në Iran pas pesë vjetësh.

Pas mbërritjes së tij, zyrtarë të lartë iranianë e mirëpritën Nuriun. Ai e përshkroi rastin e tij si “jashtëzakonisht të komplikuar, të ndjeshëm dhe të tmerrshëm” dhe shprehu mirënjohjen ndaj Zotit dhe autoriteteve të vendit për lirimin e tij pas 1680 ditësh në robërinë suedeze. “Rasti zgjati shumë dhe unë i kam thënë në një letër familjes sime se vetëm Zoti mund të më lirojë, sikur Zoti çliroi Khorramshahrin,” tha ai, duke iu referuar çlirimit të qytetit jugperëndimor nga ushtria pushtuese e Sadam Huseinit në maj 1982 gjatë luftës Iran-Irak.

Nouri gjithashtu i dërgoi një mesazh grupit terrorist të Organizatës Muxhahedin-e-Khalq (MKO), i cili ngriti çështjen kundër tij në gjykatën suedeze, dhe regjimit “fëmijëvrasës” izraelit, të cilët të dy kishin “shpresa të mëdha” për bindjen e tij. “Kam një mesazh tjetër për terroristët e MKO-së tradhtarë, të mjerë, të shpërngulur, që po kërkojnë strehim tani në Shqipëri: Unë jam Hamid Nouri, tani jam në Iran me familjen time, ku jeni?

“Ti thoshe se edhe Zoti nuk mund të më çlirojë, tani e sheh se Zoti më liroi”. Nouri duroi gjithsej 1680 ditë në një burg suedez dhe u lirua në atë që zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kan’ani e përshkroi si një “manifestim të diplomacisë së fuqishme të Iranit” në “materializimin dhe shërbimin” e interesave kombëtare.

Në një postim në X të dielën, ministri i jashtëm i përkohshëm i Iranit, Ali Bagheri Kani tha se Nouri u kthye në Iran përmes “diplomacisë autoritare”, duke i dhënë meritat ish-ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian. Djali i Nurit, Majid, shprehu gëzimin dhe lehtësimin e tij pas kthimit të babait të tij në vend.

“Ne jemi shumë të lumtur që para Kurban Bajramit dhe Bajramit (festimet e ardhshme myslimane), më në fund pamë një fund të një periudhe vuajtjeje, robërie dhe padrejtësie që iu imponua babait tim nga Perëndimi,” ai tha për Press TV në një intervistë ekskluzive të shtunën. Ai falënderoi gjithashtu Hossein Amir-Abdollahian dhe Presidentin Ebrahim Raeisi, i cili ndërroi jetë në një aksident me helikopter më 19 maj, për përpjekjet e tyre për të çliruar babanë e tij nga robëria suedeze. Gruaja e Nourit, falënderoi gjithashtu Dëshmorin Raeisi dhe Dëshmorin Amir-Abdollahian për lirimin e bashkëshortit të saj. “Lirinë e bashkëshortit tim ia detyrojmë përpjekjeve të Dëshmorit Raeisi dhe Dëshmorit Amir-Abdollahian, të cilëve na mungojnë shumë. U prehtë në paqe shpirti i tyre”, tha ajo.

Pse u burgos Nouri në Suedi?

62-vjeçari Nouri u arrestua në nëntor 2019 kur mbërriti në aeroportin e Stokholmit bazuar në ankesat e paraqitura nga elementë famëkeq anti-Iran që jetonin në mërgim në Suedi. Këta elementë përfaqësonin grupin terrorist MEK, i cili ka marrë përgjegjësinë për vrasjen e afro 17,000 iranianëve gjatë katër dekadave të fundit në operacionet e tyre terroriste.

MEKishte njohur më parë si një grup terrorist ndërkombëtarisht, por politikanët perëndimorë kërkuan largimin e saj nga lista e grupeve terroriste për shkak të tendencave të tyre anti-Iran dhe islamofobike. Në korrik 2022, Nouri u dënua me burgim të përjetshëm bazuar vetëm në pretendimet e bëra nga terroristët e MEK. Ai u shpall fajtor për “krime lufte dhe krime kundër njerëzimit” për rolin e tij të dyshuar në ekzekutimet e anëtarëve të MEK në Iran në vitin 1988, një akuzë që ai e hodhi poshtë plotësisht si “të sajuar”.

Në dhjetor 2023, Gjykata e Apelit e Suedisë la në fuqi vendimin. Thomas Bodstrom, avokati i Nourit, deklaroi se vendimi erdhi pavarësisht shumë shkeljeve në procesin e trajtimit të çështjes. Bodstrom shpjegoi se Gjykata e Apelit e Stokholmit refuzoi të shqyrtonte mbrojtjen e fortë të paraqitur nga avokatët e Nouri.

Gjyqësori i Iranit njoftoi se Teherani “nuk do të njohë asnjë aktgjykim përveç aktgjykimit lirues në lidhje me pafajësinë e Hamid Nourit”, duke e quajtur vendimin kundër Nuriut “të padrejtë”. Ministria e Jashtme e Iranit në atë kohë thirri të ngarkuarin me punë të Suedisë në Teheran për të protestuar ndaj dënimit të përjetshëm të dhënë ndaj Nouri, duke deklaruar se vendimi “ekspozonte standardet e dyfishta të vendeve perëndimore që pretendojnë se mbrojnë të drejtat e njeriut në mbarë botën”.

Më herët, Gjykata e Lartë e Suedisë gjithashtu la në fuqi dënimin, duke refuzuar të dëgjojë një apel të paraqitur nga i burgosuri iranian. Autoritetet iraniane deklaruan vazhdimisht se burgimi dhe gjyqi i Nourit në Suedi ishin të motivuara politikisht, të ndikuar nga presioni dhe propaganda e grupeve dhe individëve anti-Iran në Perëndim.

Si u torturua nga autoritetet suedeze?

Nouri kaloi më shumë se tre vjet e gjysmë të burgimit në Suedi në izolim, duke vuajtur nga tortura dhe ngacmime të rënda. Në maj 2023, Bodstrom zbuloi se Nouri kishte kaluar 1295 ditë në një qeli prej 7 metrash katrorë, duke thyer rekordin për izolimin më të gjatë në historinë suedeze. Bodstrom e përshkroi Nourin si “të burgosurin më të izoluar” në historinë suedeze. Familja e tij ankohej shpesh se e mbanin në errësirë ​​për gjendjen e tij, pasi Nouri nuk kishte kontakte me ta.

Djali i Nourit, Majid, deklaroi se babai i tij u torturua ndërsa ishte në paraburgim, duke i shkaktuar dëmtime në shikim dhe dëgjim, pasi autoritetet suedeze e ndaluan atë të vizitonte një mjek. “Babai im është nën tortura fizike dhe shpirtërore në burg dhe ne jemi shumë të shqetësuar për gjendjen e tij shëndetësore”.

Në shkurt, djali i Nourit tha për mediat se babait të tij iu mohua trajtimi mjekësor për një këmbë të thyer. “Suedia përmbahet nga ofrimi i shërbimeve të plota mjekësore për babain tim dhe meqenëse nuk jemi më në kontakt me të, nuk e dimë pse dhe si ndodhi ky incident”, tha Majid Nouri.

Ai shtoi se pasi babai i tij theu këmbën, dhe iu bë vetëm një radiografi dhe qendra e paraburgimit suedez nuk lejoi një specialist që ta trajtonte babain e tij, duke e lënë atë në atë gjendje për një javë. Gushtin e kaluar, djali i Nourit zbuloi në një postim në rrjetet sociale se babai i tij i tha që autoritetet suedeze ta kontrollonin çdo javë.

“Nganjëherë më japin leje të kontaktoj familjen time me shumë vështirësi dhe çdo herë më kërcënojnë të mos u them asgjë”, i tha Nouri djalit të tij gjatë një telefonate në atë kohë. “Çdo javë më zhveshin në burg; sa herë që takoj familjarët e mi ose dikë, dy ose tre roje bëjnë kontroll trupor.” Anëtarët e familjes së tij gjithashtu u trajtuan në mënyrë të padrejtë nga autoritetet suedeze dhe u ngacmuan nga mbështetësit e MEK në atë vend.

Në mars, vajza e Nourit, Atiyeh, tha në një postim në X se vëllai i saj u arrestua nga policia suedeze. Në shtator të vitit 2023, djali dhe vajza e Nourit thanë se mbështetësit e MEK brohoritnin slogane kundër Iranit dhe i mallkonin kur merrnin pjesë në seancën gjyqësore të babait të tyre. Nouri u lirua si pjesë e një shkëmbimi me dy shtetas suedezë që kishin kryer krime të lidhura me sigurinë.

Çfarë thanë autoritetet iraniane për këtë?

Kazem Gharibabadi, kreu i Këshillit të Lartë Gjyqësor iranian për të Drejtat e Njeriut, i cili njoftoi lirimin e Nouri në një postim në llogarinë e tij X të shtunën, tha se burgimi i tij ishte “arbitrar” dhe “i paligjshëm” pasi ai nuk kreu asnjë krim.

“Nuri u arrestua bazuar në pretendimet e bëra nga një grup terrorist, dhe ai rezistoi mirë gjatë këtyre pesë viteve, ai mbrojti legjitimitetin e Iranit dhe ka mbajtur një qëndrim të mirë në këtë drejtim,” tha Gharibabadi pas kthimit të Nourit në Iran. Ai shtoi se Nouri, i cili duhej të duronte pesë vjet “dhimbje dhe vuajtje ekstreme”, është një “burim krenarie” për Republikën Islamike.

Gharibabadi i kërkoi gjithashtu Nourit të rrëfente atë që duroi gjatë robërisë së tij në Suedi, “një vend që përfaqëson veten si një kampion i të drejtave të njeriut” dhe t’i tregonte publikut të vërtetën për qeverinë perëndimore. Të dielën, në një intervistë me Transmetimin e Republikës Islamike të Iranit (IRIB), Gharibabadi tha se MEK dhe grupe të tjera terroriste pësuan një goditje tjetër në duart e Republikës Islamike me lirimin e Nourit.

“Lirimi i zotit Nouri ishte një tjetër humbje për grupin terrorist MKO dhe grupet anti-Iranike,” pohoi ai. “Kjo çështje në fakt nuk ka të bëjë me lirinë e një bashkatdhetari. Armiqtë e kishin kthyer çështjen e zotit Nouri në një rast kundër Republikës Islamike të Iranit në mbështetje të një grupi terrorist, por ata u mundën.”/gazetaimpakt/presstv.ir

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne