Si u përbuzën drejtuesit myslimanë të MSNBC, edhe pse ishin mbështetës izraelitë!

Nga Mohammad Hashim

Në një zbulim interesant, një raport të shtunën tha se tre prezantues myslimanë të profilit të lartë të kanalit televiziv amerikan të lajmeve MSNBC, në pronësi të NBC Universal, janë përjashtuar.

Raporti i Semafor tha se Mehdi Hasan, Ayman Mohyeldin dhe Ali Velshi janë “larguar nga puna” në mes të bombardimeve pa ndalim të regjimit izraelit në Rripin e Gazës të rrethuar. Raportohet se rrjeti nuk e transmetoi episodin e së enjtes mbrëma të The Mehdi Hasan Show në platformën e tij të transmetimit Peacock dhe gjithashtu ndryshoi planin e tij për të zëvendësuar Joy Reid me Mohyeldin shfaqjen kësaj jave për orën 19:00.

Raporti, duke cituar “dy burime rrjeti me njohuri për planet”, tha se Velshi do të zëvendësohet gjithashtu nga Alicia Menendez këtë fundjavë. Menendez pret American Coices të shtunave dhe të dielave. Ai tha se lëvizja për të anashkaluar tre largimet vjen pasi rrjeti MSNBC, i cili është i lidhur ngushtë me Partinë Demokratike, është “lutur në solidaritet intensiv” me regjimin izraelit.

“Ky ndryshim ka ardhur me kundërshtime të forta të brendshme dhe të jashtme ndaj çdo gjëje që thyen atë solidaritet dhe ka ardhur me kritikat e mediave sociale ndaj Hasanit“ thuhet në raport. Pas operacionit të Hamasit, politikanët amerikanë, përfshirë presidentin Joe Biden, u hodhën shpejt në mbrojtje të regjimit pushtues dhe hodhën gënjeshtra flagrante për fëmijët e prerë kokat dhe gratë e dhunuara.

Është interesante se tre gazetarët e MSNBC, përfshirë Hasanin, kanë qenë të zëshëm kundër operacionit të nisur nga lëvizja e rezistencës palestineze Hamas në territoret e pushtuara. Hasani, i cili ka ndjekës masiv në mediat sociale dhe është i njohur për stilin e tij argumentues, hyri në rrjetin X (ish-Twitter) më 8 tetor, një ditë pas operacionit të Hamasit, duke folur për 1.3 milionë ndjekësit e tij mbi “moralin”. ” të konfliktit izraelito-palestinez.

“Ky konflikt për mua ka qenë gjithmonë për moralin. Moralisht, ju nuk mund të justifikoni vrasjen e civilëve palestinezë, edhe nëse thoni se është duke luftuar terrorizmin. Por moralisht, ju gjithashtu nuk mund të justifikoni vrasjen e civilëve izraelitë, edhe nëse thoni se po luftoni pushtimin”, shkroi ai.

Ishte një përpjekje e ndërgjegjshme dhe e bashkërenduar nga ana e gazetarit britaniko-amerikan për të luajtur të dyja palët, për të mbrojtur çështjen e palestinezëve dhe gjithashtu për të kërkuar falje për pushtimin izraelit. Ai u përpoq në një farë mënyre të vinte në dyshim legjitimitetin e grupit të rezistencës palestineze për të nisur operacionin Stuhia Al-Aksa edhe nëse ata ishin të pushtuar, të nënshtruar, të poshtëruar dhe të vrarë pa mëshirë çdo ditë. Hasani gjithashtu ra pre e mashtrimit se qindra njerëz u “masakruan” në një festival muzikor.

“Izraeli thotë se 260 të vdekur në festivalin muzikor të sulmuar nga Hamasi. Nuk mund ta imagjinoj se sa e tmerrshme duhet të ketë qenë kjo masakër. 260 persona u vranë me armë. Për ta vënë këtë në kontekst, kjo është e barabartë me më shumë se pesë të shtëna në klubet e natës Pulse. Zemërthyese,” shkroi ai në X.

Ishte pjesë e fushatës më të madhe të dezinformimit kundër lëvizjes së rezistencës palestineze, e cila i mori pjesëmarrësit e festivalit muzikor si të burgosur dhe i trajtoi ata në një mënyrë dinjitoze siç shihet në videot që qarkullojnë gjerësisht në internet. Për ta vendosur rastin e tij si një gazetar neutral që kujdeset për izraelitët, spikerja e MSNBC reagoi çuditërisht ndaj një fotoje të një demonstrate të aktivistëve pro-palestinez jashtë konsullatës së regjimit izraelit në Nju Jork.

“Këta njerëz janë një turp dhe brohoritja e tyre është e dënueshme”, ka shkruar Hasani. Mohyeldin, ashtu si kolegu i tij MSNBC, është përpjekur me shumë vetëdije të qetësojë punëdhënësit e tij duke u treguar i butë ndaj regjimit të aparteidit izraelit dhe duke përforcuar zërat kundër rezistencës.

Më 8 tetor, një ditë pas operacionit të Hamasit, ai ndau një sërë postimesh në X që u qarkulluan për të fyer grupin e rezistencës me bazë në Gaza dhe për të portretizuar ushtarët dhe kolonët izraelitë si viktima. Ai madje ndau një artikull që pretendonte se Irani ndihmoi në komplotimin e sulmit ndaj regjimit izraelit. Velsh, si dy të tjerët, ka përdorur gjithashtu platformat e tij të mediave sociale, duke përfshirë X, për të bërë një rast për veten e tij si dikush që përçmon lëvizjen e rezistencës palestineze. Më 10 tetor, ai ndau një artikull për Hamasin, duke e quajtur atë një “lexim të rëndësishëm për të kuptuar atë që duhet të dini për grupin që qëndron pas sulmit terrorist vdekjeprurës në Izrael”.

Ai e sheh qartë operacionin e Hamasit si një “sulm terrorist”, jo një veprim legjitim ushtarak kundër regjimit pushtues. Ai gjithashtu hodhi poshtë me lehtësi faktin se sulmi kishte në shënjestër pushtuesit. Të shtunën, ai postoi në X se po largohej nga territoret e pushtuara, duke shtuar spekulimet se ai është mënjanuar nga puna e tij pavarësisht përpjekjeve shtesë për të mbajtur pozicionin hipokrit ndaj konfliktit. Të tre ata Hasani, Mohyeldini dhe Velshi, pavarësisht se u përpoqën të paraqiteshin si “djem të mirë”, kanë marrë një denoncim të keq nga shefat e tyre. Kjo është se sa shumë amerikanët e vlerësojnë fjalën e lirë./gazetaimpakt/presstv

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne