Spanja thërret ambasadoren izraelite pasi Netanyahu akuzoi vendin se mbështet terrorizmin

Ministria e Jashtme spanjolle thirri ambasadoren e Izraelit në Madrid, Rodica Radian-Gordon, të shtunën për të kërkuar shpjegim për akuzat e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Spanja mbështet “terrorizmin”.

Mosmarrëveshja diplomatike midis Spanjës dhe Izraelit filloi të enjten kur kryeministri spanjoll Pedro Sanchez udhëtoi në Izrael dhe Palestinë për t’u takuar me homologët e tij.

Gjatë një vizite në pikën kufitare Rafah me kryeministrin belg Alexander de Croo të premten, Sanchez kritikoi reagimin e Izraelit ndaj sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi, duke e quajtur situatën në Gaza një “katastrofë humanitare” dhe duke i bërë thirrje Izraelit të “respektojë jetën e civilëve në të gjitha shpenzimet”.

Ai tha se Madridi është i hapur për njohjen e njëanshme të shtetit palestinez, edhe nëse kjo është kundër dëshirave të Bashkimit Evropian (BE).

Gjatë vizitës së tij, De Croo shprehu keqardhjen për numrin e madh të viktimave civile palestineze, veçanërisht në mesin e fëmijëve dhe i bëri thirrje Izraelit të ndjekë ligjin ndërkombëtar humanitar.

Netanyahu më vonë lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar komentet ndërsa ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen tha se Izraeli do të thërriste ambasadorët e të dy vendeve në Tel Aviv. Cohen akuzoi kryeministrin spanjoll dhe homologun e tij belg për “mbështetje të terrorizmit”.

“Dënojmë pretendimet e rreme të kryeministrave të Spanjës dhe Belgjikës të cilët i japin mbështetje terrorizmit”, shkroi ai në rrjetin social X, duke mbrojtur se Izraeli “po vepron sipas ligjit ndërkombëtar”./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne