Tani që Irani dhe huthijtë mbyllen transportin detar për Izraelin: Arabia Saudite, Emiratet Arabe dhe Jordania nisin transportin e mallrave për Izraelin nga Dubai

Rruga tokësore është më e lirë dhe më e shpejtë se transporti detar për momentin. Tani që Irani dhe huthijtë mbyllen transportin detar për Izraelin, Arabia Saudite, Emiratet Arabe dhe Jordani kanë vendosur të nisin transportin e mallrave për Izraelin nga Dubai

Ministria jordaneze e transportit mohoi raportet se një rrugë tokësore për dërgesat nga Gjiri Persik në Izrael, për të anashkaluar bllokadën e Houthi-ve, ishte krijuar që kalonte përmes Jordanisë të shtunën, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve të Jordanisë.

Të shtunën, Walla raportoi se rruga tokësore për kamionët që do të udhëtonin nga portet në Dubai përmes Arabisë Saudite dhe Jordanisë në Izrael ishte përfunduar me sukses dhe se dhjetë kamionët e parë të nismës kishin përfunduar itinerarin.

Nisma menaxhohet përmes aplikacionit izraelit të transportit të mallrave Trucknet. Aplikacioni takon pronarët e kamionëve me klientët që kanë nevojë për transport. Në fillim të dhjetorit, Trucknet njoftoi nënshkrimin e një marrëveshjeje bashkëpunimi me Puretrans FZCO me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe DP WORLD me bazë në Dubai për të transportuar mallra nga Gjiri në portin e Haifës dhe mbrapa.

Tranziti i mallrave në tokë më shpejt se mbi det

Projekti mori miratimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe qeverisë. Rruga nga Dubai në Haifa është 2550 km dhe zgjat katër ditë, ndërsa rruga nga Bahreini në Haifa është 1700 km dhe zgjat dy ditë e shtatë orë

Udhëtimi kushton rreth 1.2 dollarë për kilometër, që është pak më i shtrenjtë se zakonisht transporti detar, por më i lirë se çmimet e mallrave për momentin, sipas Ëalla. Dorëzimi në tokë është gjithashtu më i shpejtë, që do të thotë se kjo rrugë mund të shkurtojë ndjeshëm kohën për kompanitë në Dubai dhe Indi për të transportuar produkte në Evropë përmes Izraelit, duke marrë rreth 10 ditë më pak se udhëtimi përmes Kanalit të Suezit.

Burime në Ministrinë e Transportit të Jordanisë i thanë Agjencisë së Lajmeve Jordan të shtunën se “nuk ka fare të vërtetë” në raportet e ngarkesave që transportohen përmes Jordanisë.

Burimet jordaneze pohuan se raportet kishin “qëllim për të ngatërruar qëndrimin e vendosur jordanez në lidhje me atë që po ndodh në Rripin e Gazës në lidhje me agresionin brutal izraelit”./gazetaimpakt/ jpost

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne