Turqia, Irani, Siria dhe Rusia do te takohen ne Astana

Raundi i ri i bisedimeve në Astana për të diskutuar të ardhmen e Sirisë me pjesëmarrjen e Turqisë, Iranit, Rusisë dhe Sirisë do të zhvillohet në Kazakistan më 20-21 qershor, deklaroi ministria e jashtme të hënën.

“Rundi i 20-të i takimit të nivelit të lartë për Sirinë do të mbahet më 20-21 qershor 2023 në Astana”, tha ministria, duke shtuar se takimi i dytë teknik i procesit katërpalësh ndërmjet të Turqise, Iranit, Rusise dhe Sirise.

Delegacioni turk do të kryesohet nga zëvendësministri i jashtëm Burak Akçapar.

Procesi i Astanës, i nisur nën udhëheqjen e Turqisë dhe Rusisë për të vënë nën kontroll një armëpushim dhe te konfliktit në Siri, do te vazhdoj të përdoret si një platformë ku do diskutohen çështjet politike dhe humanitare.

Procesi i paqes filloi në janar 2017 me iniciativën e Turqisë, Rusisë dhe Iranit. Takimet e saj kontribuan gjithashtu në avancimin e një procesi diplomatik të udhëhequr nga Kombet e Bashkuara në Gjenevë.

Rusia iu bashkua konfliktit 10-vjeçar të Sirisë në shtator të vitit 2015, kur ushtria e Sirise ishte demtuar shume dhe që atëherë ka ndihmuar në ne favor të presidentit Bashar Asadit, forcat e të cilit tani kontrollojnë pjesën më të madhe të vendit. Qindra trupa ruse janë dislokuar në të gjithë Sirinë dhe ata gjithashtu kanë një bazë ajrore ushtarake përgjatë bregut të Mesdheut të Sirisë.

Ndërsa Irani dhe Rusia mbështesin Assadin, Turqia ka mbështetur opozitën.

Përpjekja e gjatë e Rusisë për të hapur një kanal dialogu midis Turqisë dhe Sirise dha rezultat vitin e kaluar, kur ministrat e mbrojtjes dhe shefat e inteligjencës të Turqisë, Rusisë dhe Sirise u takuan në Moskë.

Çdo normalizim midis Ankarasë dhe Damaskut do të riformësonte luftën siriane dhjetëvjeçare. Mbështetja e Turqise ka qenë shume e rendesishme për të mbështetur opozitën e moderuar siriane. /DailySabah

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne