Ukraina përdori raketa britanike lundruse në sulmin ndaj bazës detare ruse në Sevastopol

Me këtë provokim të fundit, Mbretëria e Bashkuar dhe NATO i kanë shpallur zyrtarisht luftë Rusisë, edhe pse ata do të mohojnë se është një akt lufte.

Ukraina ka thënë se ka dëmtuar rëndë dy anije detare ruse dhe ka goditur infrastrukturën portuale në qytetin e Krimesë, Sevastopol, herët të mërkurën.

Sulmi i fundit me raketa me rreze të gjatë veprimi nga Ukraina në shtëpinë e flotës ruse të Detit të Zi, nuk ka mundësi të ndryshojë rrjedhën e konfliktit, as nuk do të detyrojë askënd në tryezën e negociatave dhe t’i japë fund luftës. Në fakt, mund të ndodhë krejt e kundërta. Kjo do ta shtyjë Rusinë të hakmerret kundër objektivave ushtarake me vlerë më të lartë dhe të zgjerojë perimetrin e tyre të sigurisë edhe më tej.

A po përpiqet Britania të provokojë një Luftë të Tretë Botërore më të madhe?

Zero Hedge raporton…

Sulmi i madh ukrainas i kësaj jave në portin rus të Sevastopolit në Krime ka shumë mundësi të ishte goditja më e madhe ndaj objektivave detare ruse që nga fillimi i luftës.

Në mënyrë domethënëse, Sky News i Mbretërisë së Bashkuar ka konfirmuar se raketat me rreze të gjatë të furnizuar nga Britania janë përdorur në sulmin e natës së 12-13 shtatorit, i cili ka shumë mundësi të dëmtojë përfundimisht një nëndetëse dhe anije luftarake ruse. “Një burim ukrainas dhe një burim perëndimor thanë se në sulm ishin përdorur raketa lundrimi britanike ‘Storm Shadoë’”, raporton Sky News.

Burimet e Kremlinit numëruan dhjetë raketa lundrimi të lëshuara kundër portit kyç detar të Detit të Zi dhe pretenduan se mbrojtjet kundërajrore rrëzuan shtatë prej tyre. Një sulm shtesë nga varkat pa pilot u pengua gjithashtu, thuhet në një deklaratë.

Raketat ‘Storm Shadow’ iu dhanë Ukrainës pasi miratimit për t’i furnizuar në fillim të këtij viti u njoftua nga Londra më 11 maj. Raketat kanë një rreze veprimi prej 155 miljesh, duke i bërë ato ndër armët me rreze më të gjatë në arsenalin e Ukrainës dhe janë lëshuar nga avionët.

Raportimi i Sky vë në dukje se ndërsa Kievi nuk konfirmoi plotësisht llojin e raketave të përdorura, deklaratat nga zyrtarët tregojnë fuqishëm në atë drejtim:

Megjithatë, gjenerallejtënant Mykola Oleschuk, kreu i Forcave Ajrore të Ukrainës, postoi një imazh në kanalin e tij Telegram të kantierit të djegur, me mbishkrimin: “Dhe ndërsa pushtuesit po ‘sulmojnë’ dhe ata ende po shërohen nga pambuku i natës, Zhargon ukrainas për shpërthimet, në Sevastopol, faleminderit pilotëve të Forcave të Armatosura Ajrore të Ukrainës për punën e tyre të shkëlqyer luftarake!”

Ka shumë mundësi që predha të jenë lëshuar nga avionët ukrainas. Sulme të tilla të ardhshme mund të jenë më shkatërruese nëse edhe kur partnerët perëndimorë dorëzojnë avionët luftarakë F-16, pasi të ketë përfunduar trajnimi për pilotët ukrainas.

Analistët me burim të hapur kanë thënë se nëndetësja e dëmtuar në sulm ishte nëndetëse me naftë Rostov-on-don Project 636.3 e Flotës së Detit të Zi. Një luftanije u tha gjithashtu se ishte dëmtuar, me gjasë anija e madhe zbarkuese e klasit Minsk Project 775 Ropucha.

Aktualisht, administrata Biden po mendon t’i japë Ukrainës Sistemet Raketore Taktike të Ushtrisë me rreze të gjatë veprimi, ose ATACMS, e cila është në gjendje të godasë objektivat 190 milje larg.

Sipas ABC News:

“Ata po vijnë”, tha një zyrtar, i cili kishte akses në planet e ndihmës për sigurinë…

Një zyrtar i dytë tha se raketat janë një opsion “në tryezë” dhe ka mundësi të përfshihen në një paketë të ardhshme të ndihmës për sigurinë, duke shtuar se nuk është marrë një vendim përfundimtar. Mund të kalojnë disa muaj para se Ukraina të marrë raketat, sipas zyrtarit.

Megjithatë, kur këtë javë u bë presion, zëdhënësi i NSC John Kirby nuk konfirmoi nsëe vendimi ishte marrë. Ka disa njerëz në administratë që kanë shprehur gjithashtu shqetësim për përshkallëzimin, duke qenë se Kievi me ATACMS mund të ndërmarrë dhe lëshojë më lehtë sulme shkatërruese me raketa lundruese thellë brenda Rusisë. /GazetaImpakt/ 21stcenturywire

 

 

 

 

 

 

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne