Ushtria izraelite hap zjarr ndaj 2 autoambulancave në Rripin e Gazës

Ushtria izraelite hapi zjarr ndaj dy autoambulancave në Rripin e Gazës të dielën vonë, duke plagosur tre persona. Incidenti ndodhi në zonën Faluja në veri të Gazës, tha në një deklaratë Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze.

Dy paramedikë nga Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze dhe një person i tretë janë plagosur. Ushtria izraelite gjithashtu bombardoi një shtëpi në Rripin e Gazës të dielën që i përkiste një familjeje jordaneze, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme jordaneze.

Një shtetas jordanez u vra ndërsa një tjetër u plagos rëndë në sulm, tha ministria. Personi i plagosur është transferuar në Spitalin Baptist Al-Ahli në Gaza, shtoi ajo. Autoritetet jordaneze njoftuan më parë evakuimin e 507 nga 741 shtetasit e tyre nga Rripi i Gazës.

Ushtria izraelite rifilloi bombardimet në Rripin e Gazës herët të premten pasi shpalli fundin e pauzës humanitare njëjavore. Të paktën 509 palestinezë janë vrarë dhe 1.316 janë plagosur që nga e premtja në sulmet ajrore izraelite, sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza.

Izraeli ka kryer sulme intensive ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor. Numri i të vdekurve nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 15.523 që nga fillimi i konfliktit më 7 tetor, njoftoi të dielën Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar palestineze.

Numri i të plagosurve në të njëjtën periudhë është rritur në 41.316. Numri zyrtar i të vdekurve në Izrael është 1.200./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne