WikiLeaks zbulon planin sekret të Izraelit: Do shpërngulë të gjithë popullsinë palestineze nga Gaza në Sinai

Regjimi izraelit ka plane për të detyruar palestinezët që jetojnë në territorin e vogël të rrethuar të Rripit të Gazës të zhvendosen në Gadishullin Sinai në Egjipt, sipas një dokumenti të zbuluar nga ministria e inteligjencës së regjimit. Dokumenti i publikuar të hënën nga WikiLeaks në faqen e tij zyrtare në median sociale X tregoi se zyrtarët izraelitë ishin në favor të zhvendosjes së detyruar të civilëve nga Gaza në Sinain e Veriut për shkak të “rezultateve strategjike pozitive dhe afatgjata” që mund të sjellë strategjia.

WikiLeaks tha se dokumenti ishte lëshuar nga ministria e inteligjencës e Izraelit më 13 tetor, gati një javë pasi regjimi filloi një fushatë brutale ushtarake kundër Gazës në përgjigje të sulmeve të lëvizjes së rezistencës me bazë në Gaza, Hamas. Dokumenti këshillues thoshte se zhvendosja e detyruar e njerëzve nga Gaza në Sinai mund të bëhet në tre faza në të cilat qytetet me tenda ndërtohen në rajonin e shkretëtirës përpara se të hapet një korridor humanitar për t’i lejuar banorët e Gazës të largohen nga një territor i cili është nën sulme me bomba dhe një rrethim nga Izraeli.

Një fazë përfundimtare e planit do të përfshinte ndërtimin e qyteteve në Sinain e Veriut për të parandaluar kthimin e palestinezëve të zhvendosur në Gaza. Në pjesë të tekstit të dokumentit, i cili është në hebraisht, thuhet se Izraeli duhet t’i kërkojë komunitetit ndërkombëtar që t’i bashkohet dhe të mbështesë planin ndërsa filloi një fushatë informuese për banorët e Gazës për t’i “inkurajuar ata që të pajtohen me programin”.

Dokumenti rekomandoi të ashtuquajturin aparat të sigurisë të regjimit izraelit që të kryente një transferim të plotë të më shumë se 2.3 milionë njerëzve nga Gaza në Sinai, duke thënë se opsioni do të ishte më i miri nga tre strategjitë alternative për t’u marrë me të ardhmen e palestinezëve që jetojnë në Gaza. Vendet arabe kanë paralajmëruar më parë se një fluks refugjatësh palestinezë që ikin nga lufta do të ishte i papranueshëm sepse do të përbënte dëbimin e palestinezëve nga toka e tyre.

Ushtria izraelite tha se filloi një fazë të dytë të luftës së saj të njëanshme në Gaza të premten duke dërguar trupa tokësore në territor.Hamasi, megjithatë, tha se tanket izraelite që përparuan pranë Rripit të Gazës të rrethuar u detyruan të tërhiqen pas përleshjeve të rënda. Më shumë se 8,300 njerëz janë vrarë në më shumë se tre javë të sulmeve izraelite në Gaza./GazetaImpakt/Presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne