ArkivaOctober 2017

Opinion

Gjykim dhe terror

Qeveria amerikane ka ndjekur penalisht 825 persona për terrorizëm që nga sulmet e 11 shtatorit. Shumica prej tyre asnjëherë në jetën e tyre nuk kanë bërë ose...

Kuriozitete Shkence

Zbulime të reja mbi dritën

Konfirmohet në hapësirë natyra e dyfishtë e dritës, pra aftësia e saj që të jetë njëkohësisht valë dhe grimcë, që parashikohet nga fizika kuantike, sipas një...

Opinion Rajoni

Pse humbi FJALA e jo BESA?!

Nga Behlul Shala BESA dhe FJALA në shikim të parë duken parti simotra, shume të ngjajshme por në thelb tepër shum dallojn nga njëra-tjetra! Krejt çka kan të...

Bota

SHBA mirëpret dorëheqjen e Barzanit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) shprehën kënaqësinë nga vendimi i kreut të administratës rajonale kurde të Irakut (KRG), Mesut Barzani për të mos marrë...

Bota

Jep dorëheqje kryeministri i Kuvajtit

Kryeministri i Kuvajtit Sheik Xhaber Mubarak Al-Hamd Al-Sabah i ka dorëzuar dorëheqjen e tij pranë Sheik Sabah Al-Ahmed Al-Xhaber Al-Sabah, emiri i Kuvajtit...

Shqiperia

Ngjela krahason Ramën me Mao Cedunin

Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, Spartak Ngjela shkruan se liderat perëndimorë kanë menduar se janë unikalë dhe po drejtojnë botën dhe për...

Shqiperia

IKMT shemb banesa në Farkë e Paskuqan

IKMT ka ndërmarrë në operacion shembjesh në Farkë dhe Paskuqan të Tiranë në kuadër të projekteve publike; është planifikuar prishja e 23 objekteve një, dy dhe...

Rajoni

BDI fiton komunat shqiptare

Bashkimi demokratik për Integrim, forca e drejtuar nga Ali Ahmeti, fitoi shumicën e komunave shqiptare në balotazhin e të dielës. Komisioni qendror i...

Bota

Emiri i Katarit: Irani është fqinji ynë

Tamim bin Hamd al-Thani, emir i Katarit në një intervistë për emisionin 60 Minuta të kanalit CBS që u transmetua i plotë ditën e hënë, ka thënë: Irani është...

Kuriozitete

Njerëz të lindur me dhunti

Historia e njerëzimit që në kohërat e hershme dhe deri në ditët e sotme sot ka njohur njerëz shumë të vecantë, duke nisur që nga profetët, komandantët, liderët...

Uncategorized

Si po manipulohet dosja Tahiri?

Që në momentin e parë të shpërthimit të skandalit Habilaj – Tahiri e deri më sot po vihet re një strategji konstante për manipulimin e opinionit. E gjithë...