ArkivaApril 2018

Opinion

Koha e mosarsyes

nga Ibrahim Kalen. Ikonëthyesi dhe ngahera dyshuesi Niçe (Nietzsche) shkroi në 1885-ën se “ka një element kalbësie në gjithçka që e karakterizon njeriun...

Opinion

Antishqiptarë jeni ju!

Nga Carloalberto Rossi Disa ditë më parë, në vazhdim të një artikulli të Mero Bazes—në të cilin ai kritikonte ashpër Fatos Lubonjën që, sipas tij, e gjykon...

Bota

Plan gjermano-francez

Ministri gjerman i Financave thotë se është optimist për udhërrëfyesin për reformimin e eurozonës. Franca mendon se pas Brexitit ky reformim është bërë i...

Bota

Erdogan viziton Uzbekistanin

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) ndodhet në Tashkent, stacioni i parë i vizitës aziatike, që përfshin Uzbekistanin dhe Korenë e Jugut. Në...

Bota

Sulmohet xhamia në Berlin

Në Kryeqytetin Berlin të Gjermanisë u sulmua Xhamia Osman Gazi e Unionit Islam Turk të Çështjeve Fetare, Dijanet. Në sulmin e realizuar në orët e natës ndaj...

Opinion

Përtej retorikave me Kirschbaum

Nga Redi SHEHU Të gjitha mediat u fokusuan me të drejtë në një ndër etapat më të rëndësishme të proçesit integrues të Shqipërisë siç ishte edhe rekomandimi që...

Opinion

5 Euro

5 Euro kushtojnë 8 bukë që hahen në një ditë nga 8 familje modeste shqiptare nga ato për të cilat restoranti është një shpikje e panevojshme. 5 Euro dalin e...